Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 05:51   #1
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Nürnberg Mahkemesi

Nürnberg Mahkemesi

1945 Yılının mayıs ayında Winston Churchill,Harry S.Truman,Josepf Stalin ve Charles de Gaulle savaşın bitimiyle beraber,Nazi Almanyası’ndaki yakalanan bütün üst düzey generalleri savaş suçluları mahkemesinde yargılamaya karar verdiler. Bu mahkemede suçlular 4 suçtan dolayı yargılanacaktı. Birincisi barışa karşı işlenen suçlar,ikincisi savaş suçları,üçüncüsü insanlık karşıtı işlenen suçlar ve sonuncusu diğer işlenen suçlar.

Yargıçlar şu isimlerden oluşuyordu; Frances Biddle (Amerika), Norman Birkett (İngiltere), Robert Falco (Fransa), Geoffrey Lawrence (İngiltere), John Parker (Amerika), Roman Rudenko (Rusya) ve Henry Donnedieu de Vabres (Fransa).

Adolf Hitler,Heinrich Himmler ve Joseph Goebbels’in öldüğü biliniyor Martin Borrman ve Heinrich Müeller hakkında bir bilgiye sahip olunamamıştı. Aşağıdaki 23 Nazi subayı ise yakalanmıştı; Hermann Goering, Wilhelm Frick, Hans Frank, Rudolf Hess, Ernst Kaltenbrunner, Alfred Rosenberg, Albert Speer, Julius Streicher, Alfred Jodl, Fritz Saukel, Robert Ley, Erich Raeder, Wilhelm Keitel, Arthur Seyss-Inquart, Hjalmar Schacht, Karl Doenitz, Franz von Papen, Constantin von Neurath ve Joachim von Ribbentrop.

Mahkemenin tarafsızlığı müttefikler arasında dahi tartışma konusu olmuştur. Bu mahkemenin kazananın,kaybeden tarafı yagıladığı tek taraflı bir mahkeme olacağı çoğu kişi tarafından benimsenmiştir. Yargıçlar her ne kadar gerekli özeni göstermeye çalışsalar da malesef çoğu kişinin korkusu gerçek olmuş ve bu mahkeme kazananın kaybedeni yargıladığı bir mahkeme olmuştur. 1945 yılının sonlarına doğru Müttefikler ve Kızıl Ordu çok sayıda toplama kampını ele geçirmişti.

Bazılarında gerçek bir kıyımın olduğu delillerle ispatlanmıştır. Özellikle Bergen-Belsen kampındaki karşılaşılan tablo bütün Dünya'ya tüm kampların aynı koşulda olduğu izlenimini vermişti. Özellikle Doğu-Polonya'daki kamplarla bir türlü önüne geçlimeyen tifo ve açlık salgını çoğu yahudi ve savaş esirinin ölmesine neden olmuştur. Yani tüm toplama kamplarındaki Yahudi ve diğer esirler aynı koşullarda değillerdi.Bazı hayatta kalması muhtemel bazı Nazi subaylarına yalan ifadeler vermeleri yönünde aşırı tehdit ve baskılarda bulunulduğu da 1960'lı yıllardan sonra ortaya çıkacaktı.


Ön sırada soldan sağa Hermann Göring, Rudolf Hess ve Joachim von Ribbentrop

Mahkeme sırasında özellikle Hermann Goering’in sorguları sırasında hararetli tarışmalar yaşanmıştır. Mahkemenin ilerleyen günlerinde Hermann Goering’in diğer mahkumları etkilemesi üzerine,Goering’in ayrı hücrede tutulmasına karar verilmiştir.Mahkeme devam ederken Robert Ley kendini tuvaletin demirine asarak intihar etmiştir. Hermann Goering ise infazı gerçekleşmeden birkaç gün önce içtiği Potasyum-Siyanür hapı ile ölmüştür.

Mahkemenin sonunda Wilhelm Frick, Hans Frank, Ernst Kaltenbrunner, Walther Funk, Fritz Saukel, Alfred Rosenberg, Julius Streicher, Alfred Jodl, Wilhelm Keitel, Arthur Seyss-Inquart, ve Joachim von Ribbentrop suçlu bulunup 16 Ekim 1946’da idam edilerek öldürülmüştür. Rudolf Hess ve Erich Reader ömür boyu,Albert Speer 25 yıl, Karl Doenitz , Walther Funk, Franz von Papen, ve Constantin von Neurath ise uzun müddet hapis cezasına çarptırılmışlardır.

Alıntıdır
  Alıntı ile Cevapla