Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 07:13   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181353
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Exclamation Çanakkale Geçildi mi?

Çanakkale Geçildi mi?
Yıl: 1915 Savaş tanrılarının ÇanakkaleBoğazı ve Gelibolu kıyılarında sahnelediği kanlı trajedi sömürgeci imparatorluklara acı bir mağlubiyet.

18 Mart'ta İstanbul'a ulaşma hayalleriyle hücuma geçen yüzen kaleler mayınlara çarpıp battılar...

Savaş; 25 Nisan'da Gelibolu kıyılarına karşı yapılan çıkarma harekâtıyla amfibi harekâta dönüştü. Dokuz ay süren kanlı siper savaşları süresince Türk direnişi karşısında ilerleyemeyen İngiliz, Fransız ve ANZAC (Australian & New Zealand Army Corps.) birlikleri sonunda Çanakkale'yi tahliye etti.

Bu kanlı trajedi, her iki taraftan toplam yarım milyon insanın zayiatına sebep olmuştu.

Bu şanlı Türk zaferi 90 yıldır "Çanakkale Geçilmez" olarak anlatılıyor ama aslında onlar İstanbul'a kadar geldiler! Sessiz ve derinden... Öncüleri AE2'ydi...

Türklere de tarihlerinin en parlak zaferini yaşattı...

İngiliz ve Fransız donanmaları 18 Mart 1915 sabahı Çanakkale Boğazına yaklaşıyor

Yenilmez armadanın ilk kaybı: Fransız savaş gemisi Bouvet, iki dakika içinde 639 denizcisiyle yok oldu.


Rusya ile birleşip Almanya'ya karşı kısa yoldan bir zafer elde etmek isteyen İngiltere'nin sahnelediği bu kanlı trajedide Çanakkale'yi geçme rüyasını bir tek düşman denizaltıları gerçekleştirdi. Çanakkale Savaşı boyunca sessiz ve derinden İstanbul'a ulaşmaya çalışan Avustralya, İngiliz ve Fransız denizatlılarının faaliyetleri ve akıbetleri bugüne kadar pek az tarihçi tarafından biliniyordu ve bazılarının sualtındaki izleri ve batıkları ise tamamen sırdı.

Boğaz’da Nusrat’ın mayınlarına takılan
savaş gemisi Irressistible da battı.25 Nisan 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı'nı geçerek Marmara'ya ulaşan ilk Müttefik denizaltısı olan AE2, 30 Nisan günü Ali Rıza Bey komutasındaki Sultanhisar torpidobotu tarafından batırıldı. Denizaltı Komutanı Yüzbaşı Dacre Stoker dahil 32 mürettebat esir alındı. Peki ya Çanakkale Savaşı'nda Türk sularında kaybolan diğer 4 İngiliz ve 3 Fransız denizaltısı şimdi nerede ve ne durumda?

Çanakkale'nin kayıp veya unutulmuş denizaltılarının izleri...
18 Mart’ın tanıkları “60 metrede yatan Irressistible’ın topu.Müttefik denizaltıları Marmara Denizi'ne giriş uğraşlarında doğal ve insan eliyle oluşturulmuş birçok engele, güçlü, dönen akıntılar, mayınlar ve onları yakalamak için Boğaz'da boydan boya gerilmiş kalın ağlara karşı seyir etmek zorundaydılar. Bu engellere karşı Boğaz'ı geçiş denemelerinde, Müttefik denizaltılarından yarıdan fazlası kayıplara karıştı.

Müttefik denizatlılarının Çanakkale’deki ilk başarısı: 13 Aralık 1914’te İngiliz B11 denizaltısı tarafından torpillenen Mesudiye gemisi.
25 Nisan 1915’de çıkartma harekatına girişen Müttefiklerin sualtından yaptıkları deneme başarılı oldu. AE2 Çanakkale Boğazı’nı geçip Marmara’ya ulaştı.
Avustralya AE2 denizaltısının bu başarısı Çanakkale’de kara savaşının uzamasına ve her iki tarafın da kayıplarının artmasına sebep oldu.

Henry Stoker komutasındaki AE2’nin mürettebatı

Müttefiklerin tüm güçleriyle yapamadığını tek başına başaran AE2, büyük zaferinden 5 gün sonra Ali Rıza Bey komutasındaki Sultanhisar torpidobotu tarafından batırıldı.
AE2; Marmara denizi’nin derinliklerinde Çanakkale’yi geçenlerin hikayesini anlatmak için bekliyor.
AE2’nin açtığı yoldan Marmara’ya ulaşan Boyle komutasındaki E14 ve diğer İngiliz denizatlıları, 1 Türk savaş gemisi, 1 Destroyer, 5 Gambot, 11 Transport, 44 Buharlı ve 148 yelkenli gemi batırdılar.


İngiliz Denizaltısı B11


E11, Ribble destroyeri mürettabatı tarafından üsse dönüşünde coşkuyla karşılandı.23 Mayıs 1915’de Nasmith komutasındaki E11 Türk gambotu Peleng-i Derya’yı Marmara’da batırdı. Ancak; E11’in periskobunda bu çatışmanın izi kaldı.

Alman ve Osmanlı askerleri tarafından incelenen E15'in enkazı

Müttefiklerin karadan, denizden ve havadan tüm denemelerine karşın Çanakkale’yi geçilmez yapan Türk şehitlerinin kemikleri


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
29 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.