Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 07:41   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,746
Ettiği Teşekkür: 166028
Aldığı Teşekkür: 181325
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Çanakkale Muharebelerinden Kesitler

Çanakkale Muharebelerinden Kesitler
Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal


Bu öyle alelâde bir taarruz değil, herkesin başarılı olmak veya ölmek azmiyle harekete hazır olduğu taarruzdur. Hattâ ben komutanlara şifahen verdiğim emirlerde şunu ilâve etmişimdir:


"- Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir."


Gönüllü Bombacı


"Henüz 13 yaşında bir küçük delikanlı... Fotoğrafın üzerinde bir not... "Gönüllü Bombacı"
Başka bir bilgi düşülmemiş... Duruşuyla, kararlığıyla, gözlerinden okunan özgüveniyle "Gönüllü Bombacı"... Ne yapmıştı da ona bu sıfatı layık görmüşlerdi?"


Kahraman Mehmet Çavuş


"Sağ kolumu kaybettim. Zararı yok. Sol kolum var. Onunla da pekâlâ iş görebilirim.
Beni üzen ve yeniden birliğime katılarak, düşmanla çarpışmama engel olan şey, yaramın henüz kapanmamış olmasıdır. Hastahaneden çıkıp, harbe iştirak edemediğim için beni mazur görünüz. Affediniz komutanım." - Mehmet Çavuş'un hastaneden yazdığı mektuptan -


57 nci Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey

Seyit Onbaşı


Türklerin vatan sevgisiyle dolu olan göğüsleri lanetli ihtiraslara karşı daima demirden bir duvar gibi yükselecektir.
Mustafa Kemal Atatürk


Siperlerde Düşman Gözetleyen Mehmetçikler


"Çanakkale Muharebeleri, bir hayat müdafaasıdır. Çanakkale Muharebelerinin sonunda
ya kanlı bir ölüm yahut şanlı bir yaşamak vardır. Yaşamak, ancak bu muharebeleri kazanmakla mümkün olacaktı. Türkler, Çanakkale’yi yaşamak için müdafaa ettiler."


Arıburnu'nda 19 ncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Esat Paşa ve diğer komutanlar


"O kahramanlar, başlarında fedakâr subayları olduğu halde, durdurulamayan saldırılarıyla
ilk düşman hattını bire kadar boğdular. Bundan başka önlerine rastlayan, yardıma gelen
bütün düşman birliklerini perişan ettiler. " Mustafa Kemal Atatürk


Çanakkale civarında eğlence yapan birlik"Sizin gibi şehitleri olan bir milletin evlâdıyız. İnanınız, tâ içimizden duyarak size söylüyoruz. Sizin muzaffer şehitliklerinizi, esir bir vatanın toprakları kuşatmayacaktır.”Çanakkale'de Bowet zırhlısını batıran top ve eratı


"O gün sahil bataryalarımızda bulunan askerler, subaylar ve komutanlar cidden takdir edilecek bir fedakârlıkla, yani cesaretin sabrın sonuna kadar toplarını kullanmışlar, vazifelerini ifa etmişlerdir. Düşünün ki birçok çökmeler, infilâklar, yangınlar, kayıplar arasında, daimi ateş karşısında, tahrip edici ateşler altında, bunlar hiç titremeden vazifelerini yapmışlardır."
Mustafa Kemal Atatürk


Cephe Gerisinde Ekmeklerini Paylaşan Mehmetçikler


Müjde mert ve asil Türk! Müjde çok zulüm görmüş büyük ve sevgili vatan! Artık diriliyorsun.”

"27nci ve 57nci Alayların komutanlarının, subaylarının ve askerlerinin kahramanlıkları sayesinde o siperler içinde bulunan düşman kâmilen yok edildi. Bombalarla parça parça oldular. Siperler elimize geçtiği zaman içerileri düşman cesetleriyle doluydu. O, müthiş bir şeydi"


Çanakkale muharebe sahası gerisinde istirahat eden birlik".............Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda haiz bulunduğu vasıfların başlangıçta lâyıkıyle takdir edilmemiş olması, İngilizler için felâket olmuştur........ Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu, İngilizler, ancak dövüştükten sonra anlamışlardır." İngiliz Generali Oglander


Arıburnun’da Ele Geçirilen Düşman Siperlerindeki Ganimet Yığını


Kahraman, sabırlı askerlerimiz bütün bu yangınlara bomba infilaklarına göğüs geriyorlar, imrenilecek bir azimle yerlerini koruyorlar ve düşmana karşılık veriyorlardı.

Mustafa Kemal Atatürk


Çanakkale'de Bir Subay Grubu


Birçok milletlerin askerlerini bir araya getiriniz. Hangilerinin Türk olduklarını size hemen söyleyeyim. Renkleriyle, elbiseleriyle değil, hareketleri ve tavırlarıyla belli olurlar.

- Moltke -


Çanakkale'de Atlı Topçu Subayları


"Ey Türk oğlu! Bu öksüz, mazlum vatanı kurtarmak için şehit olan asker! Altın destanı tarihlere yeniden işledin."Kolordu Komutanı Esat Paşa ve Kurmay Subayları


"Çanakkale Muharebeleri, aynı zamanda gençliğin bizzat katıldığı muharebedir. Subay, astsubay, asker sıfatıyla orduya katılan binlerce mektepli, fikirle ahlâkın birleştiği her noktada, kudretlerinin büyüklüğünü ispat etmiştir."
Çanakkale'de Ereğlili Madencilerin Kampı


"Milletimde bugünkü zaferi müjdeleyen hassayı görmüş olmak.
Bütün bahtiyarlığım işte bundan ibarettir."
Mustafa Kemal Atatürk


7 nci Tümen Karargâhı Abdurrahman Bayırı'nda düşmanın çekilmesini müteakip sahili ve düşman siperlerini seyrederken"Çanakkale Muharebeleri neleri gerçekleştirdi? Bugünü kurtardı. Maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade etti.Vatanımızı, bizim için sonsuz vatan yaptı"


Muharebe başladığı zaman müstahkem mevki istihkamları ve topları Hamidiye Mecidiye Aziziye TabyalarıZira bu yer, en fedâkar bir milletin
Karamanlık, şeref, namus kalesidir; Burada her ses, o ilâhi hürriyetin Asırlara bizi söyler gür nağmesidir!...


Çanakkale'de siperlerde düşman bekleyen askerlerimizAziz Şehitlerimiz,
Ruhlarımızı, hatıralarınızın güzelliği, ulviliği içinde yıkadık, yükselttik. Biz de sizi işittik ve yemin ediyoruz. Sizden aldıklarımızı, memlekete karşı son vazifelerimizi yaparak ödeyeceğiz... Size minnettarız, size borçluyuz.


Atlı Bir Kumanda Heyeti


Çanakkale Muharebeleri tarihimiz için bir şereftir. Bunun sayesinde Balkan Muharebesinin lekesini silerek dünyanın gözünde askerlik haysiyeti kurtarılmıştır.Kafkas 6 ncı Süvari Alayı

Çanakkale'de 18'lik bir top

Çanakkale'de atlarına su veren süvariler

Mersinli Cemal Paşa atlı olarak karargahıyla birlikte

Topçu Onbaşı Müstecip tarafından esir alınan Turkuvaz Denizaltı Gemisi"Türk askeri, cesaret ve feragatın dünya çapında sembolüdür."
General Ridgvay


Çanakkale Seddülbahir’de çıkarma iskelesi


"Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki – bu ifademin altını çiziyorum – savunmada Türklerle karşılaştırılabilsin. Örnek olarak Çanakkale. Orada bizim gemilerimizin ateşleriyle büyük kayıplara uğrayan birlikler, Türk birliklerinin dışında birileri olsaydı, yerlerinde kalamazlardı. Halbuki Türkler, bütün muharebe süresince yerlerinden ayrılmadılar."

- General Townshend -
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
33 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.