Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 09:40   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,733
Ettiği Teşekkür: 165972
Aldığı Teşekkür: 181284
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Thumbs up Cevap: Evler, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor

Ankara - Beynam Ormanlarındaki Atatürk Evi
Atatürk ve arkadaşlarının 26 Aralık 1919 gecesi Bâlâ ilçesinin Beynam köyünde konaklamış olduğu Veli Çavuş’a ait evdir. Ertesi sabah Ankara’ya doğru, Milli Mücadele yoluna, istiklalimize doğru yollarına devam etmişlerdir...

«o»-«o»-«o»Ankara Ziraat Mektebi
Heyeti Temsiliye Reisi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşlarıyla beraber 27 Aralık 1919’da Ankara’ya ulaşmışlardı. O gün Atatürk ve Heyeti Temsiliye üyeleri Valilikçe karargâh olarak ayrılan Ankara Ziraat Mektebine yerleştiler. TBMM’nin hazırlıklarının yapıldığı ve pek çok tarihî kararın verildiği bu bina, Kurtuluş Savaşı yıllarında Genelkurmay Başkanlığı olarak kullanılmış, 1925 yılında Meteoroloji Dairesi olarak hizmete girmiştir.
Bugün Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü binası olarak kullanılmakta olup, Atatürk’ün çalışma odası “Atatürk Odası” olarak düzenlenmiştir.

«o»-«o»-«o»Ankara - Kurtuluş Savaşı Müzesi
(T. B.M.M.’nin 1. Çalışma Binası)
Binanın mimarı, Askerî Mimar Şehit Hasip Bey’dir. 1915 yılında İttihat ve Terakki Fırkası kulüp binası olarak inşaatına başlanmış, 1920 yılında tamamlanmıştır. Genel karakteri ile Türk mimarisi stilindedir. Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de bu binada açılmıştır.

8 Ekim 1924 tarihine kadar hizmet vermiştir. İstiklal Savaşı’nın kazanılmasını, Cumhuriyetimizin kurulmasını sağlayan kararların alındığı, büyük tarihî önemi olan bir binadır.

«o»-«o»-«o»Ankara - Milli Mücadele’de Atatürk Konutu
(Direksiyon Binası)
Atatürk, Büyük Millet Meclisi’nin açılışından kısa bir süre önce, karargâhını 1920 yılında Ankara Garındaki eski istasyon binasının üst katına nakletmiş, çalışmalarını burada sürdürmüştür. Üst katta Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, bir toplantı salonu ve bir de yazıhane vardır. Atatürk, Çankaya’daki Eski Köşke geçinceye kadar burada kalmış, birçok tarihî kararı bu binada almıştır.
Günümüzde Atatürk Konutu Müzesi olarak ziyarete açıktır.


«o»-«o»-«o»

Eskişehir - Osmanlı Evi Müzesi (Yeşil Efendi - Halil İbrahim Konağı)

Atatürk, 27 Ağustos 1920’de Batı Cephesi’ni denetlemek ve Askerle bayramlaşmak üzere Mareşal Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü ile beraber Eskişehir’e geldiğinde, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Eskişehir Şubesi Üyesi Halil İbrahim Efendi’ye (Sipahioğlu) ait olan ve Yeşil Efendi Konağı adıyla da tanınan bu konakta misafir edilmiştir.

19. yüzyıl ev yaşantısını aksettirecek şekilde tanzim edilen ve 19. yüzyıl ahşap sivil mimarî örneği olan bina, yöresel etnografik eserlerin de sergilendiği Müze olarak hizmet vermektedir.

«o»-«o»-«o»


Ankara - Çankaya Atatürk Köşkü (Eski Köşk - Ordu Köşkü)
Çankaya’daki Bulgurzade Tevfik Efendi’nin bağ evi Ankaralılarca satın alınarak Ordu Köşkü adıyla Millî Savunma Bakanlığına devredilmiş, Bakanlık da, Başkumandan Atatürk’e tahsis etmişti. Ankara Garı’ndaki Atatürk Karargâhı yetersiz olduğu için Atatürk, ilk Cumhurbaşkanlığı Köşkü olan bu köşke taşınmış, 1932 yılında yeni köşk binası yapılıncaya kadar burada ikamet etmişti. Günümüzde bina, Atatürk Müzesi ismiyle ziyarete açıktır.

«o»-«o»-«o»Konya Atatürk Müzesi
Konya Belediyesi’nin Atatürk’e hediye ettiği ve halen Atatürk Müzesi olan evdir; 1912 yılında inşa edilmiştir.
Atatürk 20 Mart 1923 tarihinde Eşi Latife Hanım ile beraber Konya’ya geldiği zaman 4 gün, 3 Ocak 1925’te de 11 gün bu binada konuk olmuşlardır.


«o»-«o»-«o»

Polatlı - Alagöz Atatürk Karargâh Müzesi
Kurtuluş Savaşı günlerinde Polatlı Alagöz köyündeki Türkoğlu Ali Ağa Konağı, Batı Cephesi Komutanlığının Cephe Karargâhı olarak kullanılmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Meydan Savaşı’nı bu binadan idare etmiş, tarihî kararlarını burada vermiştir. Bina günümüzde ziyarete açıktır.

«o»-«o»-«o»Akşehir - Atatürk ve Batı Cephesi Karargâhı Müzesi
Atatürk, Millî Mücadele Karargâhını Akşehir’de bu binada kurmuştur. Bina, 18 Kasım 1921 tarihinden itibaren dokuz ay süreyle Batı Cephesi Karargâhı olarak kullanılmıştır.
Atatürk’ün 20 Ağustos 1922’de, tarihî Büyük Taarruz kararını vermiş olduğu binadır.

«o»-«o»-«o»Afyon - Bolvadin Çakmaklı Evi
(Kılıçoğlu İbrahim Konağı – 2. Ordu Karargâhı)
Çakmaklı Konağı Kurtuluş Savaşı’nda 2. Ordu Komutanlığınca karargâh binası olarak kullanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ile beraber İsmet İnönü, Fahrettin Belen ve Fevzi Çakmak, bu binada kalmışlardır. Atatürk, Büyük Zafere kadar, çalışmalarını Başkomutanlık ve Garp Cephesi Karargâhı olan bu binadan idare etmiştir.
Kılıçoğlu İbrahimağa Konağı (Çakmaklı Konağı) Bolvadin ilçe merkezinde 5 mahalleyi kapsayan kentsel sit alanı içinde korunmaya alınmış evlerden biridir.Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla anıt eser olarak tescil edilmiştir. 19 yy. mimari üslubunu yansıtan özgün bir yapıdır.
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.