Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 09:41   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,722
Ettiği Teşekkür: 165921
Aldığı Teşekkür: 181247
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Arrow Cevap: Evler, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor

Sivrihisar - İhsan Erdemgil Evi
Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 7 Mart 1922 Salı günü Sivrihisar'a gelmiş, karargâh olarak kullandığı İhsan Erdemgil'in evinde kalmıştır. Cepheyi denetlemiş, çalışmalar yapmış, İsmet Paşa ve Ali İhsan Sabis Paşa ile görüşmelerde bulunmuştur.

Bina günümüzde İhsan Erdemgil'in oğlu Hayati Erdemgil'e ait olup, Atatürk'ün kaldığı oda muhafaza edilmektedir.

«o»-«o»-«o»


Sivrihisar - Zaimoğlu Konağı
Mustafa Kemal Atatürk, 24 Mart 1922'de Bakanlar Kurulunu Kütahya-Eskişehir savaşları sırasında karargâh olarak kullandığı bu binada toplamış, Kolordu Mensuplarıyla bu binada kalmıştır.

Atatürk, 29 Mart'ta Çay Birinci Ordu Karargâhı'na gitmek üzere konaktan ayrıldı.

«o»-«o»-«o»


Çay - 1. Ordu Karargâhı (Hacı Bekirlerin Evi)
Mustafa Kemal Atatürk, Çay’daki Birinci Ordu Karargâhı ve İkinci Ordunun 4. Kolordu mıntıkasını teftiş etmek amacıyla 28 Mart 1922 günü yanında İsmet Paşa, yaverler ve kâtiplerle birlikte Çay'a geldi, askerî bir törenle karşılandı.
ustafa Kemal Atatürk, 30 Mart 1922'de İlçede bulunan I. Ordu Karargâhı Merkezi’nde geceyi geçirmiş ve 31 Mart 1922 Salı günü Akşehir'e dönmüştür.

«o»-«o»-«o»


Sakarya (Adapazarı) Atatürk Evi Müzesi
Atatürk’ün 14 Haziran 1922’de işgal altındaki İstanbul’dan gizlice gelen Annesi Zübeyde Hanım ile buluştuğu ve kaldığı evdir. Bina Adapazarı Askerlik Şubesi Reisi Binbaşı Baha Bey’e aitti.

Birkaç gününü Kocaeli bölgesinde incelemelerle geçiren Atatürk, Annesi Zübeyde Hanım’la birlikte otomobil ile 24 Haziran 1922 günü Ankara’ya döndüler.

«o»-«o»-«o»


Geyve - Karaçam Karargâhı
13 Haziran 1922 tarihinde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, otomobil ile Kocaeli Askerî Grubu’nu denetlemek üzere Geyve’ye gelmiş ve burada Halit Paşa’nın Karargâhını ziyaret etmiştir.

«o»-«o»-«o»


İzmit Müzesi (Av Köşkü)

Atatürk 18 Haziran 1922 günü Fransız yazar Claude Farrére ile görüşmek üzere İzmit’e gelmiş ve 1874 yılında Av Köşkü olarak yaptırılan binada İzmitliler tarafından misafir edilmiştir.
Bina, günümüzde Müze olarak ziyarete açıktır.

«o»-«o»-«o»


Şuhut - Büyük Ordu Karargâhı
Atatürk, 24 Ağustos 1922 günü Akşehir'den Afyon ili Şuhut ilçesine gelmiş, Hacıvelioğulları'na ait evi geçici karargâh olarak kullanmıştır.

Arkadaşlarıyla beraber Büyük Taarruz'un planlarını gözden geçirmiş, sabaha karşı Kocatepe'ye hareket etmiş, 26 Ağustos 1922 günü sabah saat 05.30'da topçu ateşiyle Büyük Taarruzu başlatmıştır.

«o»-«o»-«o»


Afyon - Atatürk Karargâh Müzesi
1913 yılında Belediye Binası olarak yaptırılmıştır. Atatürk, Batı Cephesi Komutanlığı'nı denetlemek üzere bir heyetle 6 Ağustos 1920'de ve 20 Ağustos 1922'de Afyon'a uğramıştır. Kurtuluş Savaşı'nda Büyük Zafer'den önce 28 Ağustos 1922'de Afyon'daki Karargâh'a gelmiş, Büyük Zafer'e kadar çalışmaları buradan yönetmiştir.

«o»-«o»-«o»Uşak - Dumlupınar Büyük Taarruz Ordu Karargâhı
Atatürk ünlü “ Ordular! İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri! ” komutunu 1 Eylül 1922 tarihinde Dumlupınar’da vermiştir.
Büyük Taarruz’un son safhası, askerî tarihimize Başkomutan Meydan Muharebesi olarak geçmiş, harekât, şanlı Türk Ordusu’nun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Düşman ordusu, Dumlupınar’daki Ordu Karargâhında Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ateş hatları arasında bizzat idare ettiği savaşta tamamen mağlup edilmiştir.

1922 tarihinde Kurtuluş Savaşımızda Karargâh Binası olarak kullanılan ev, aslına uygun olarak 1999 yılında yeniden yapılmıştır.

«o»-«o»-«o»Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi (Kaftancı Evi)
Uşaklı Kaftancı ailesine ait olan konak, Büyük Zafer’in ardından 2 Eylül 1922 günü Uşak’a giren Başkomutan Mustafa Kemal ve İsmet İnönü, Asım Gündüz, Kemalettin Sami ve Nurettin Paşalar tarafından geçici Karargâh Binası olarak kullanılmıştır.

Çıkartmalı üst katın sağındaki geniş oda, Atatürk’ün Uşak’ta bulunduğu 2-4 Eylül 1922 günlerinde Atatürk’ün yatak odası olarak kullanılmıştır.
Bina 1973 yılında kamulaştırılmış ve Müze haline getirilmiştir.

«o»-«o»-«o»


İzmir - Hükûmet Konağı
Atatürk, yanında Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Asım Gündüz ve diğer komutanlarla birlikte 10 Eylül 1922 Pazar günü İzmir’e girmiş, büyük bir karşılama töreniyle saat 14.00’da, Konak Meydanı’na adını veren İzmir Hükûmet Konağına gelmiştir.

1970'lerin ortalarında tümüyle yıkılan Konak, 1980'den sonra cepheleri orijinaline çok yakın bir şekilde, yeniden inşa edilmiştir.
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.