Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 09:41   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,757
Ettiği Teşekkür: 166104
Aldığı Teşekkür: 181380
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Arrow Cevap: Evler, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor

İzmir - Karşıyaka Alatini Köşkü
(İplikçizade İsmail Bey Konağı)

Atatürk, kahraman Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesinden bir gün sonra, 10 Eylül 1922’de İplikçizade İsmail Bey’e ait ve günümüze ulaşmamış olan bu köşkte misafir edilmiştir.
ynı köşkte 30 Mayıs 1921’de İzmir’e gelen işgalci Yunan Kralı Konstantin de kalmış, Türk Bayrağı’na, basmak suretiyle hakaret ederek binaya girmişti.

Fakat Atatürk, köşke girerken düşmanın yaptığı hakarete karşılık olması için yere serilen Yunan bayrağına basmamış ve “O, geçmişte hata etmiş; bir milletin istiklalinin timsali olan bayrak çiğnenemez; ben O’nun hatasını tekrar edemem.” demiştir.

«o»-«o»-«o»


İzmir - Göztepe Muammer Uşakizade Konağı
Atatürk, İzmir'e ilk gelişinde 12-29 Eylül 1922 arası Göztepe'deki Muammer Bey'in (Uşaklıgil) evinde konuk olmuştu. 29 Ocak 1923 yılında köşkün sahibi olan Muammer Bey'in kızı Latife Hanım'la bu köşkte evlenmiştir; Atatürk 27 Temmuz 1923 ve 1 Ocak 1924 tarihli İzmir gezilerinde yine bu köşkte kalmıştır.

«o»-«o»-«o»


Bursa - Mudanya Mütareke Evi Müzesi
TBMM Hükûmetinin siyasî alanda kazandığı ilk başarının göstergesi olan Mudanya Mütarekesi bu binada imzalanmıştır.

Mütareke dönemine ait eşyaların korunduğu müzede, o döneme ait fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir.

«o»-«o»-«o»


Bursa - Hünkâr (Cumhuriyet) Köşkü
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Zafer’den hemen sonra 16 Ekim 1922’de Bursa’ya ilk gelişinde İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Özalp Paşalarla beraber Hünkâr Köşkü’nde misafir edilmiştir.

«o»-«o»-«o»


Bursa - Atatürk Evi Müzesi (Miralay Mehmet Bey Köşkü)
Bina 19. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Atatürk 20 Ocak 1923'te ve daha sonraki Bursa ziyaretlerinde Miralay Mehmet Bey'e ait olan bu binada misafir edilmiştir. Bursa Belediyesi bu köşkü sahibinden satın alarak Atatürk'e hediye etmiştir.

1973 yılında Atatürk Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır.

«o»-«o»-«o»


Balıkesir - Sacitzade Mahmut Bey Konağı
Atatürk, 6 Şubat 1923 tarihinde Eşi Latife Hanım ve Kâzım Karabekir Paşa ile beraber Balıkesir'e geldiğinde büyük bir sevgi ve coşku ile karşılandı ve iki gece bu evde misafir edildi.

«o»-«o»-«o»-


Edremit Atatürk Evi
9 Şubat 1923 Cuma günü eşi Latife Hanım ile beraber Edremit'e gelen Atatürk, halkın yoğun sevgi gösterileriyle karşılanmış ve geceyi Evliyazade Tevfik Bey'in evinde geçirmiştir.

«o»-«o»-«o»


Adana Atatürk Müzesi
Atatürk 15 Mart 1923’te Adana’ya ikinci gelişinde Eşi Latife Hanım, bazı milletvekilleri ve yaverleriyle beraber misafir edilmişlerdir. Atatürk 13 Ocak 1925 tarihinde Adana’ya tekrar geldiği zaman yine bu evde kalmıştır.
Bina, günümüzde Atatürk ve Kültür Müzesi olarak kullanılmaktadır.

«o»-«o»-«o»


Mersin Atatürk Müzesi
Atatürk, Eşi Latife Hanım ile beraber, 20 Ocak 1925'te Mersin'e geldikleri zaman, 1897 yılında Tahinci Ailesi tarafından inşa edilmiş olan bu konakta kalmışlardır.
Bina, Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmış, tamir edilmiş ve "Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi" olarak hizmete açılmıştır.

«o»-«o»-«o»


Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)
20. yüzyıl başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından İtalyan mimarlara yaptırılan konak, Avrupa mimarisinin üslup açısından Türkiye'deki sayılı örneklerindendir. Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli Mücadele yıllarında Karargâh Binası olarak kullanılan yapı, 1924 yılında Atatürk'ün Trabzon'u ilk ziyaretlerinde konaklaması için düzenlenmiştir. Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihleri arasında Eşi Latife Hanım ve beraberindekilerle bu konakta kalmıştır.
22 Nisan 2001 yılında Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

«o»-«o»-«o»

Rize Atatürk Müzesi (Mehmet Mataracı Evi)
Atatürk 17 Eylül 1924 günü beraberinde Eşi Latife Hanım ve birkaç milletvekiliyle beraber sonbahar gezisi münasebetiyle Rize’ye gelmiş, her yerde olduğu gibi, burada da halkın coşkun sevgi gösterileriyle karşılanmıştır. O gece, Mataracı Mehmet Bey’e ait olan bu evde misafir edilmişlerdir.

Bina Rize İl Özel İdaresine bağışlanmış olup, Atatürk Müzesi ve Kültür Merkezi olarak ziyarete açıktır.
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.