Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 10:43   #6
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2704
Mesajlar: 28,399
Ettiği Teşekkür: 159092
Aldığı Teşekkür: 175402
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Arrow Cevap: Evler, Gazi Mustafa Kemal'i Anlatıyor

Ankara - Marmara Köşkü

Çeşitli tarım alanlarında faaliyet göstermek ve bir örnek oluşturmak amacıyla Atatürk'ün emriyle kurulan ve masrafı Atatürk tarafından karşılanan "Atatürk Orman Çiftliği" arazisi içindedir.

Atatürk 11 Mayıs 1977'de Marmara Köşkü'nde, Atatürk Orman Çiftliği ile birlikte Silifke ve Yalova çiftliklerini de Türk Milleti'ne hediye etmiştir.

«o»-«o»-«o»


Bozüyük - İnegöllü Çolak İbrahim Efendi Konağı
Atatürk, Kuva-yı Seyyare Kumandanı iken İzmir Seferihisar'ı kurtaran ve Cumhuriyet döneminde de Bilecik mebusu olan Çolak İbrahim Bey Konağı'nda 20 Mayıs 1926 tarihinde misafir edilmiştir.

«o»-«o»-«o»


Yalova - Atatürk Köşkü
Tarihî Yalova kaplıcalarının bulunduğu yerdedir. 1928 yılında Denizyolları İdaresi’nce Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak yaptırılmıştır. Atatürk, dinlendiği ve kaplıcalarda banyo aldığı günlerde çok defa bu köşkte kalmıştır. Atatürk’ün yatak odası, banyosu ve tüm eşyaları, mobilyalarla birlikte muhafaza edilmektedir.

«o»-«o»-«o»


Yalova - Yürüyen Köşk
Köşk, Atatürk adına kurulan ve sonradan Türk Milleti’ne maledilen Yalova Millet Çiftliği’nde 1929 yılında Atatürk için yaptırılmıştır. Atatürk, büyük bir çınar ağacının binaya engel olduğu için kestirilmesini önlemek amacıyla binanın yerini değiştirmiştir; bundan dolayı bina, halk arasında Yürüyen Köşk adıyla anılmaktadır.

Köşk, Atatürk’ün kullandığı eşyalarla birlikte Müze olarak düzenlenmiştir.

«o»-«o»-«o»Yalova - Av Köşkü (Baltacı Çiftliği - Yaverlik Köşkü)
Bina, 19. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Atatürk Yalova gezileri sırasında sık sık bu köşkte misafir olmuştur. Köşkte, Atatürk’ün kalmış olduğu oda, Atatürk’ün hatıralarını taşıyan eşyalarla beraber korunmakta olup, ziyarete açıktır.

«o»-«o»-«o»


Antalya Atatürk Müzesi
Atatürk 6 Mart 1930 tarihindeki Antalya ziyaretinde, Antalyalılarca kendisine armağan edilmiş olan köşkün balkonunda halkın coşkun alkışları arasında kısa bir konuşma yapmış ve bu köşkte bir hafta kalmıştır.
Atatürk, 18 Şubat 1935’te kız kardeşi Makbule Atadan ve beraberindekilerle yine bu köşkte kalmışlardır. Bina Kültür Bakanlığınca onarılmış ve Atatürk Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

«o»-«o»-«o»


Trabzon - Atatürk Köşkü
Atatürk, 1937 yılında Trabzon’u ziyaret ettiği zaman bu binada misafir edilmiştir. Köşk, günümüzde Atatürk Müzesi ismiyle halkın ziyaretine açıktır.


«o»-«o»-«o»


Bu çalışma, Kurtuluş Savaşımıza, Ulusal Bağımsızlık ve Egemenlik Mücadelemize, Cumhuriyetimizin kuruluşuna, Atatürk Devrimlerine ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık, bir benzeri daha olmayan yaşam öyküsüne tanıklık etmiş taşınmaz kültür varlıklarımızın tanıtılması, bu mekânlarda yaşananlar hakkında toplum hafızasının tazelenmesi ve bu yapıların kalıcılaştırılarak, gelecek nesillere aktarılması çabalarına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Çalışma kapsamında yer alan mekânlarla ilgili araştırma ve incelemeler Şefika Şafak Gören tarafından titizlikle yürütülmüş, bu yapıların ulaşılabilen en eski fotoğrafları esas alınarak suluboya tekniği ile resimleri Sanat Tarihçisi-Ressam Işık Ungan Okşan tarafından özenle yapılmıştır.

Araştırmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşımızda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillendirilmesinde kullandıkları yapıların, yüce Atamızın yaşamındaki önemli olayların yaşandığı mekânların ve yurt içi gezilerinde kaldığı evlerin tespiti hedeflenmiştir.

Yapılan çalışmada bu yapıların büyük bir kısmının, aynı zamanda, Anadolu kültür mirasımızın sivil mimarlık örneklerinden olduğu görülmüştür.

Bahse konu taşınmaz kültür varlıklarımızı Sayın Işık Ungan Okşan’ın resimleriyle sizlere sunduğumuz bu koleksiyon, bu mekanlarda yaşanan tarihi ve sosyal olayların kronolojik sıralaması esas alınarak, sergilenmektedir.

Bu koleksiyon Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 80. Yılı anısına ve de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan derin minnet ve şükran borcunun bir ifadesi olarak 23 Nisan 2003’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne armağan edilmiştir.

Ressam ve Sanat Tarihçisi : Işık Ungan Okşan
Araştırmacı : Şefika Şafak Gören
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.