Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.01.09, 11:35   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,884
Ettiği Teşekkür: 165345
Aldığı Teşekkür: 185339
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Thumbs up Kumdan Heykeller

Kumdan MasallarDünyanın çeşitli ülkelerinden heykeltıraşların yaptığı, boyutları 10 x 15 metreyi bulan devasa kum heykellerin ana temasını Anadolu Efsaneleri "
Kumdan Masalları " oluşturuyor. 01 Temmuz - 30 Eylül 07 tarihleri arasında sergi açılıyor , Saat 10.00 - 24.00 arasında açık olan İstanbul'un ilk kum şehri sergisine ND Yol Yapı ve PQSTECH, İçerenköy Carrefour'da ev sahipliği yapıyor.01 Temmuz - 01 Eylül 2007 tarihleri arasında, İçerenköy Carrefour 'da , Türkiye'de görmeye alışık olmadığımız "şeyler" boyutları 10 x 15 metreyi bulan devasa kum heykellerle İstanbul Türkiye'nin ilk Kum Şehri'ne dönüşecek .
01 Temmuz - 01 Eylül 07
Pazar : 10:00
Bilet Fiyatları : 5 YTL
Mekan : İçerenköy Carrefour
12 yaş altı için girişler 4 YTL'dir.
Hergün sabah 10:00 akşam 24:00 arası sergi gezilebilir.

Türkiye Dışından Katılan Heykeltraşlar

Andri Vazhynsky - Ukrayna
Carlos Mauricio - Brezilya
Dale Murdock - Kanada
Helena Bangert - Hollanda
Irina Telalim - Bulgaristan
Iryna Kalyuzhna - Ukrayna
Jair Damasceno - Brezilya
Jakup Zimacek - Çekoslavakya
Lars Borst - Hollanda
Marjon Katerberg - Hollanda
Matvey Vavaev - Rusya
Nikolay Kokorin - Rusya
Oscar Rodr- İspanya
Pedro Mira - Portekiz
Radovan Zivny - Çekoslavakya
Ruslan Korovkov - Bulgaristan
Saeid Ahmady - İran
Sergey Aseev - Rusya
Victor Solomennikov - Rusya
Yuriy Kosterin - Ukrayna


Kumdan Heykeller
4 ay sonra, ardında tek bir iz bırakmadan yok olacak ama… Bu şehri gezenler, gördüklerini ömür boyu unutamayacak!

Nehir kumu ve su ile 10 x 15 metre boyutlarına varan devasa heykeller yapmaya dayanan Kum Heykel Sanatı, dünyada yeni gelişmekte olan ve son derece ilgi çeken bir sanat dalı.
Kum heykeltıraşlarının ürünleri yeni belki ama kum sanatının kökenleri antik dönemlere dek uzanıyor. Örneğin Mısırlıların piramitleri inşa etmeden önce kum modellerini yaptığını elimizdeki verilerden biliyoruz.

Hint mitolojisinde yine kum sanatıyla karşılaşıyoruz. 14. yüzyılda şair Balaram Das'ın insanların tapınması için kum heykeller yaptığını öğreniyoruz.
Günümüzde ise bu “ephemeral”, yani “kısa ömürlü” sanatın en çarpıcı örnekleri dünyanın birçok farklı yerinde beklenmedik bir şekilde insanların karşısına çıkıyor ve gerek boyutları gerekse ince detayları ile görenleri büyülüyor.
İnsanlar kum ve sudan başka hiçbir malzeme kullanılmadan yapılan devasa heykelleri gördüklerinde gözlerine inanamıyor ve şu soruyu soruyorlar. “Bu sadece kum mu?

Kullanılan malzeme bu özgün sanatı, diğer heykel sanatlarından ayırıyor ve farklı bir teknik gerektiriyor.
Kum kolaylıkla dağılabilen bir malzeme olduğundan, dikey ve büyük boyutlu heykeller için de önemli bir zorluk yaratıyor. Ama kum sanatını özel kılan da bu zaten.
Kullanılan teknik, sanatçıların ustalığı imkansızı mümkün kılıyor ve akıllara durgunluk veren, inanılmaz eserlerin yaratılmasını sağlıyor.
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
28 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.