Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.01.09, 07:38   #2
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,976
Ettiği Teşekkür: 19938
Aldığı Teşekkür: 26233
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dalış Sporu Hakkında Detaylı Bilgiler - Tarihçesi - Malzemeleri -Her
Serbest Dalış ve Antrenmanları Hakkında Detaylı Bilgiler


Serbest Dalış:

İnsanın inanılması güç derinliklere nefesini tutarak daldığı serbest dalış sporunun tarihi çok eskilere dayanır.


Sualtı avcılığı ile insanların geçimini sürdürmeleri amacıyla başlayan bu spor sualtı avcılığının çok ötesine geçip günümüzde limitlerini keşfetmek isteyen bir grup serbest dalıcı tarafından ayrı bir boyut kazanmıştır.

Sualtında sınırlarını zorlayan ve bu olağanüstü derinliklere inmeyi başaran dalgıçlar, ayni balina ve yunuslarda gerçeklesen, basınç altında vücudun çökmesini engelleyen eşsiz bazı adaptasyonları yaşıyorlar.

Prensipte iyi bir serbest dalıcı olmak kişinin vücuduna oksijensiz veya çok düşük seviyede oksijen ile çalışmayı öğretebilmesi anlamına geliyor.

1- Antrenman :

Serbest dalışta, birçok diğer antrenman gibi, vücudumuza ve beynimize oksijensiz çalışmayı öğretmek çok uzun zaman alabilir.


Bu nedenle, bu süreç çok yavaş ve kontrollü bir şekilde, kesinlikle aceleye getirmeden, kendimizi vücudun doğal olarak kaldırabileceğinin üstünde bir çalışmaya zorlamadan yapılmalıdır.

Antrenman için çok mükemmel bir araç yüzme havuzudur. Havuzda sualtında nefes almadan kontrollü süreler ve mesafeler ile yüzebiliyoruz. Kişi önce kendini çok rahat hissederek sualtında yüzebileceği bir mesafeye karar vermeli daha sonra bu mesafeyi çok rahat şartlar altında yüzmelidir.

Serbest dalıcının çok fazla oksijen harcanmasına neden olan büyük kaslara değil, güçlü kaslara sahip olması gereklidir.

2- Antrenmanınızı Planlamak:

Bu serbest dalışın belki de en ilginç kısmı, ideal olan profesyonel bir antrenöre sahip olup, bu kişinin sporcuyu yakından izlemesi ve bu kişiyi tanımlayan tüm özellikleri göz önünde bulundurarak onun için özel bir antrenman planlamasıdır.


Haftada 5 gün antrenman yapabilecek kişiler için bunun 3 gününün havuz çalışması 2’sinin ağırlık çalışması olmasını tavsiye ederim.

Haftanın kalan iki günü dinlenme için ayrılmalıdır. Havuz ve ağırlık antrenmanları ardışık günlerde yapılmamalıdır. Bir havuz çalışması için ideal süre en az 45 en fazla 90 dakikadır. Ağırlık çalışması için ise en az 30 en fazla 60 dakikadır.

3- Bir Dalış Denemesi Yapmak :

Önce kendinize kolay bir hedef belirleyin, herhangi bir derinlik, örneğin boyunuzun dörtte biri veya yaşınız, vs. yani 24 yaşında ve 1.60 boyunda iseniz 40 metre veya 24 metre’ye dalmayı seçebilirsiniz veya hangisi rahat geliyorsa.


Eğer bu rakamlar da uygun gelmiyorsa, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir derinlik belirleyin. Hedefinizi belirledikten sonra başlangıçta ulaşmak istediğiniz her 10 metre için 4 haftalık bir antrenman yapmalısınız ve dalmayı hedeflediğiniz derinliğin en az 2,5 katı bir yatay mesafeye havuzda dipten yüzerek ulaşabilmiş olmalısınız.

Yani eğer 24 metreye dalmak istiyorsanız 9-10 hafta kadar antrenman yapmalı ve havuzda en az 60 metre gibi bir mesafeye ulaşmış olmanız gerekir.

4- Güvenlik :

Her havuza gidişinizde yanınızda bir antrenman partneri bulunmalıdır. Sualtında yüzme antrenmanı yaptığınızda size dikkat edebilecek birisi.


Daldığınız zamanlarda yanınıza her zaman için dalış eşleri bulunmalıdır. İyi eğitim almış bir tüplü dalıcı her 10-15 metrede bir yerleştirilmeli ve bir acil durum halinde nasıl müdahale etmeleri gerektiğini bilmelidir.

Her zaman için bir başka serbest dalıcı yüzeyde size yardim etmek üzere hazır bulunmalıdır.

Serbest dalıcıların en sık karşılaştıkları problem bayılma, bu durumda dalıcı beyne yeterli miktarda oksijen gitmemesinden dolayı bilincini kaybediyor. Eğer bu kişiye hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edilirse hayatı kurtarılabilir fakat müdahale edilmezse çoğu bayılmalar ölümle sonuçlanır.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.