Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.09, 01:17   #16
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1439
Mesajlar: 5,976
Ettiği Teşekkür: 19938
Aldığı Teşekkür: 26253
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Köpek Irkları (Resimli Anlatımlı )

Brittany
Temel Özellikleri

Zekidir, eğitilebilir. Belirli bir hareket tarzı vardır. Sevimli ve oyuncudur. Sert bir eğitime tabi tutulursa hırçın olabilir. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur.


N
eler Yapar?

Ormanlık, düzlük ve tepelik, her türlü araziye uyum sağlayabilir. Sogüga ve neme dayanıklıdır. özellikle çulluk, keklik, yaban tavşanı avında kullanılır.

Daima hareketli ve coşkuludur, yorulmak bilmez. Avı sudan çıkarıp getirmek için gerekli gelişmiş içgüdülere sahiptir. Orta büyüklükte olduğu ve kolay taşınabildiği için milyonlarca avcı arasında büyük bir şöhret kazanmıştır. Bataklıkta avlanabilir. Avı bulur ve getirir.


Neşeli karakterinden ötürü insana arkadaşlık eden bir köpek olarak da çok popülerdir. Daima bir spor köpeği olmakla birlikte apartman hayatına da kolayca uyum sağlayabilir.

Bundan kısa bir süre önce Puanter cinsi köpeklerden bahsetmiş ve İngiliz Puanteri ile Kısa ve Sert Tüylü Alman Puanter’lerini tanıtmıştık. Bu ay, puanterler ile aynı kategoride yer alan, ancak isminin içinde Puanter sözcüğü geçmeyen bir köpekten, “Brittany” den bahsedeceğiz.

Etimoloji İngilizlerin Brittany dedikleri ve bu şekilde yazdıkları bölge Fransızların Bretagne dedikleri ve Fransa'nın kuzey batısındaki, Ille et Vilaine, Morbihan, Cotes du Nord, Finistere departmanlarını içine alan bölgedir.

Bazı Türkçe kitaplarda, bu köpekten, Brittany Spaniel’in hatalı bir tercümesi olsa gerek, İngiliz Spaniel’i olarak bahsedilmiş. Biz yazımızda, bu türü, Bretanya köpeği olarak ele alacağız.

Brittany, (Bretanya Köpeği) gerçekte bir Fransız köpeği olup, dünyaya Fransa'dan yayılmıştır. Bu isim karışıklığının sebebi, Britanya adasının Saksonlar ve sonra da Romalıların istilasına uğradığı dönemlerde, adanın güneyinde ve İrlanda'da yaşayan bir bölüm Kent’li kavimlerin, kuzeybatı Fransa'daki Armorica yarımadasına göçedip, kendilerine “Breton” adını vermelerinden ve bölgenin de Bretanya adını almasından kaynaklanmaktadır.


T
arihçe

19. yüzyılın ortalarında, Fransız avcılar, ihtiyaçlarına daha iyi bir şekilde cevap vereceği düşüncesi ile küçük Fransız spaniellerini, İngiliz setterleri ile eşleştirdiler ve sonuçta Epagneul Breton yani Bretanyalı Spaniel adını verdikleri türü ortaya çıkardılar. Bretanya köpeğinin Fransa'da ilk defa resmen tescil altına alınışı 1907 yılında olmuştur. Türün ilk defa Amerikaya gelişi 1925 yılına rastlar ve tür aynı yıl AKC tarafından tescil edilmiştir.

Koku almaları çok güçlü olan bu köpekler, kendilerini çulluk avında ispat etmişlerdir. Bu itibarla eğlenmek için ava çıkan varlıklı Fransızlar tarafından benimsenmişlerdir. Bu köpeklerle ilgilenen bir başka kesim de yasak avlanan veya avlanmanın yasak olduğu bölgelerde avlanmaya kalkışan insanlar olmuştur. Bunun da sebebi, Bretanya köpeklerinin en önemli vasfının sadece ferma köpeği olmakla kalmayıp vurulmuş avı getirme (retrieve) becerisine sahip olmalarıdır. Böylece yasak avlanan avcı, yasak sahaya adım atmadan işini görmüş olmaktadır.

Küçük boy Fransız spanielleri ile İngiliz setterlerinin karışımından ortaya çıkan bu tür, kuyruksuz veya kısa koçan kuyruklu olarak şekillenmiştir. Başlangıçta uzun kuyruklu av köpeklerine alışık olan avcılar bu köpeğe fazla itibar etmemişler ancak zaman içinde hem ferma hem de getirici köpek olma vasfını gördükten sonra talepleri artmıştır. Amerikada ilk tescil edildiklerinde, “Brittany Spaniel” adı altında kayıtlara girmişse de, 1982 de “spaniel” sıfatının kullanılmasından vazgeçilmiş ve sadece Brittany –Bretanya adı ile anılmaya başlanılmıştır. Bretanya köpeği, halen en popüler 20 cins arasında yer almaktadır.

Bu köpek, küçüklüğü ve avı yakından takip etme hassalarını haiz olarak geliştirdiği avlanma stili dolayısiyle, puanter yani ferma köpeği olmaktan ziyade setter, yani oyun kurucu olarak nitelendirilmektedir.


K
arakter Özellikleri

Bretanya köpeği çok süratli, çok meraklı bir köpektir. Avlanmak için olduğu kadar sırf eylenmek için de kuşları kollar. Koşmayı, kırlarda dolaşmayı, avlanmayı ve oynamayı sever. Bağımsız bir karakteri vardır. Bu vasıfları ile ferma köpekliği için çok uygundur. Diğer taraftan bu köpek çok hassastır. Sahiplerinin verdiği emirlere harfiyen uyar. Gerek zihnen, gerekse bedenen kendisine hareket etme ve egzersiz yapma olanakları tanındığı sürece harikulade bir ev köpeği olur. Kafi derecede egzersiz imkanı sağlanmadığı hallerde tahripkar olabilir.


B
akım


Bretanya köpeği, genelde sert ve dayanıklı bir köpektir. En büyük beklentisi, hergün bol hareket etme olanağıdır. Hareket denilince, bu sadece yürümek ve gezmekten ibaret değildir, muhakkak bir gaye uğruna gayret, çaba sarfetmek ister. Bu sebepten dolayı apartman hayatı ona uygun değildir. Mutedil iklimlerde açık havada yaşayabilir. Aynı zamanda sosyal bir köpektir ve her zaman için insanlarla temas ve iletişim içinde olmak ister. Tüyleri çok sık ve uzun değildir, ama haftada bir, iki kez fırçalanmaya ihtiyacı vardır.
Sağlık

Önemli Sorunlar:
- CHD – Canine Hip Displasia –Kalça çıkığı.


Küçük Sorunlar:- Epilepsy –Epilepsi.- Lipfold Pyoderma – Dudak çevresindeki kıvrımlarda, ıslaklık ve bakteri oluşumu sonucu deri enfeksiyonu meydana gelmesi.

Nadir Görülen Sorunlar:- Spinal Paralysis:- Belkemiği Paralizi.
Önerilen Testler: - Kalça
Yaşam Süresi : 12 - 13 yıl.

Form ve Fonksiyon

Sportif köpeklerin en uzun bacaklısıdır; çok mütenasip bir vücudu vardır. Omuz hizasındaki yüksekliği, vücudunun uzunluğuna eşittir. Kürek kemiklerinin bulunduğu kısmın yüksekliği, but kısmının yüksekliğinden biraz daha fazladır. Kemik yapısı hafif olan, orta cesamette bir köpektir. Uzun bacaklı ve hafif kemikli oluşu Bretanya köpeğine çeviklik ve sürat kazandırmıştır. Gerçekten bu cins kısa sürede çok büyük yol katedebilir. Bretanya köpeği kuyruksuz olarak doğabilir veya 10 santimlik koçanımsı bir kuyruğa sahip olabilir. Tüyleri diğer spaniellere nazaran daha az ve seyrektir, düz veya dalgalı olabilir. Tüylerin çokluğu, fundalık arazide avlanmak için bir dezavantaj teşkil eder ve avcılarca makbul sayılmaz. Bretanya köpeği daima atik tetik ve göreve amade bir görünüş içindedir. Kaş nahiyesi oldukça kavi olup fundalık arazide dolaşırken hayvanın gözlerini korur. Son derecede atletik bir vücuda sahip olan bir köpektir, açık arazide saatlerce yorulmadan koşabilir. Kafatası yuvarlaktır, kulakları başının üst tarafına yakın, üçgenimsi ve kısadır. Burnu pembe veya kahverengi bir tondadır. Tüylerinin rengi genelde beyaz, karaciğer rengi ve beyaz karışımıdır. Bazen üç renkli olabilir.

Enerji seviyesi yüksek, egzersiz ihtiyacı fazla, oyuncu, çok sevecen bir köpektir. Başka köpekler ve ev hayvanları ile iyi iletişim kurar. Yabancı insanlara karşı yumuşak davranır. Kolaylıkla eğitilebilir. Bekçilik yapabilir ancak koruyuculuk vasfı hemen hiç yoktur. Makul derecelerde sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır.

Ortalama ağırlığı: 15 – 20 kg.dır.
Yüksekliği: 42 - 49 santim arasındadır.Bretanya Köpeği Sizin İçin İyi Bir Seçim midir ?


Avcılar, çok hareketli aileler, etrafı çevrili bahçesi olanlar için uygundur. Aşırı süratli koşar. Dostluk, arkadaşlık kurar ve çok itaatlidir. Sakat ve yaşlı kişiler için uygun değildir. Apartman hayatına veya bir kulübeye kapatılmaya tahammülü yoktur. Ev içinde kapalı kaldığı zaman, pencereden pencereye koşup ev halkını rahatsız eder.


Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.