Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.09, 00:41   #1
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Ergenekon ve Sosyalistler

Ergenekon ve Sosyalistler

Fiyatı: 15,00 YTL 12,75 YTL

Yayınevi: Siyah Beyaz Yayınları

Yazar:
Merdan Yanardağ

Kategoriler: Politika, Sol Üzerine, Derin Devlet - İstihbarat

İSBN:
9789944490689

Özellikler:

Editör: Merdan Yanardağ

Kapak Tasarım: Sinan Acıoğlu

1. Baskı Kasım 2008
1.Baskı
235 sh.
13,5 X 21 cm
2. Hamur Kağıt
Karton Kapak
Türkçe

Açıklama:

Ergenekon operasyonunun ardından kamuoyunda ve sol'da başlayan tartışma, entelektüel ortamda derin bir hesaplaşma niteliği kazanmış durumda. Liberal, ikinci cumhuriyetçi ve İslamcı çevreler tarafından soi'un bir anlamda "demokrasi"sınavına çekildiği bu tartışma, toplumu olduğu gibi sosyalistleri de ikiye bölmüş gibi görünüyor.

Ancak verimli, geliştirici ve uygar bir tartışma ile karşı karşıya değiliz. Sosyalist hareket bir kuşatma ve saldırı altında. Öyle ki. Deniz Gezmiş ve bütün bîr devrimci kuşağın neredeyse "Ergenekoncu" ilan edildiği insafsız ve küstah bir saldırı bu...

Üstelik bu tartışma içinden AKP İktidarına meşruiyet üretmek için olağanüstü bîr çaba da harcanıyor. Genel olarak sol, "Demokrasi için AKP'yi destelemek" ya da "darbeci" olmak gibi İki yanlış seçenekten birine mahkûm edilmek isteniyor.

Merdan Yanardağ'ın hazırladığı ve editörlüğünü yaptığı bu kitapta, Ergenekon tartışması dolayımıyla sosyalistlerin darbe, demokrasi, siyasal islam, emperyalizm, bağımsızlık, laiklik, aydınlanma, sınıf mücadelesi, sol'un tarihi ve geleceği hakkındaki görüşleri bir araya getiriliyor. Sosyalistlerin farklılaşan ve ortaklaşan yaklaşımları aynı kitapta sunularak bir karşılaştırma imkânı da yaratılıyor. Kitapta yer alan Aydemir Güler, Levent Tüzel, Mahir Sayın, Merdan Yanardağ,SungurSavran ve HalukYurtsever imzalı makaleler, elinizdeki çalışma için özel olarak kaleme alındı ve ilk kez yayımlanıyor. Ertuğrul Kürkçü, Ömer Laçiner ve Ergin Yıldızoğlu ise, daha önce yayımlanmış yazılannın bu ortak çalışmada da yer almasını uygun gördüler. Entelektüel ortamın liberalizm ve milliyetçilik ile lekelendiği bu tarihsel dönemeçte, elinizdeki kitap, bir zihin temizliğinin gerçekleştirilmesine de katkıda bulunacaktır.

(Tanıtım Yazısı)
  Alıntı ile Cevapla