Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.09, 01:55   #88
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,910
Ettiği Teşekkür: 18259
Aldığı Teşekkür: 26022
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Köpek Irkları (Resimli Anlatımlı )

Sıvas Kangal


Tarihçesi

Aslında Kangal Köpeğinin tarihi geçmişi hakkında kesin veriler yoktur. Yalnız ortada dolaşan birkaç rivayet vardır:


Asurlular ve Babiller zamanında türemiştir
Hint mihracesi Osmanlı padişahına hediye olarak getirmiştir
17.Yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif edilen köpek kangaldır ve Osmanlı İmparatorluğu kurucuları bu köpeği beraberlerinde Anadolu’ya getirmişlerdir (Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde, Kangal köpeklerinden bahsedilmekte)

Son olarak 11 Temmuz 2003'te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu'nun sonuç bildirisinde, Büyük Türk Göçleri sırasında Türkistan'dan Anadolu'ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir.


Kırsal kesimde yaşayanlar için köpekler ne kadar önemlidir bilirsiniz. Geçmişte bu köpekler daha çok hayati önem taşımakta idi.Kökeni ne olursa olsun, Kangalların bugüne kadar bozulmadan gelebilmesinin altında yatan sebep özel hayvanlar olmalarıdır .Ne mutlu ki ; bu güzel ve özel hayvanlara sahip çıkıp bugünlere getirebilmişiz .


G
enel Özellikler


Kangallar, genel olarak çoban köpeği olarak nitelendirirler. Yalnız, asıl amaçlarının sürüyü bir arada tutmaktan ziyade, korumak olduğu düşünülürse; bekçi ve koruma köpeği oldukları da anlaşılır. Kısacası Kangallar çok yönlü köpeklerdir. Askeriyede, Polis Teşkilatında, alan - kişi korumada , tabi ki çobanların sadık dostu olarak sürü korumada ve daha bir çok alanda kullanılabilirler .


Bu kısa tanımlamadan sonra Kangalların genel özellikleri ve tabiatları hakkında bilgi verelim. Tabi ki her ırkta olduğu gibi, Kangallarda da ırk özelliklerini taşımayan köpekler vardır

Öncelikle çok zeki köpeklerdir. Gereksiz agresiflik göstermezler, çocuklara karşı hoşgörülüdürler, dostu-düşmanı iyi ayırt edebilen köpeklerdir. Cesur, çevik, güçlü ve sahiplerine sonuna kadar bağlıdırlar. Sahipleri tarafından kolayca incitilebilecek kadar narindirler. Her türlü düşmanı caydıran, ölümüne savaşan o heybetli duruşun altında hisli bir köpek yatmaktadır (ne kadar hoş değil mi ? ). Sürü hayvanlarına zarar vermezler. Görevlerine bağlıdırlar (sürüden ayrılan hayvanın yanında günlerce bekledikleri bir çok defa anlatılmıştır) ve koruma güdüleri gelişmiştir.


Sadece Kangallar için değil, bütün ırklar için gerekli bir şey vardır; sosyalleştirme Sosyal köpek, köpek yetiştirmekten anlamayanların sandığı gibi "karaktersiz köpek" değildir. "Köpeği karanlığa kapatarak, sahibinden başka kimseyi göstermeyerek daha saldırgan ve koruyucu köpekler elde edilir" gibi saçma düşünceleri savunan bir çok köpek sahibi vardır.
Bu yollarla yetiştirilen köpeğin ırkı ne olursa olsun; ırkının özelliklerini sergilemeyen, gereksiz saldırganlık gösteren veya aşırı korkak köpekler elde edersiniz. Kısacası psikolojik sorunları olan köpekler yetiştirmek istemiyorsanız, sosyal köpek yetiştirmelisiniz .Koruma yapmamak ile sosyallik arasında fark vardır .Kangallar zaten doğuştan koruma yapabilecek özelliklere sahiptirler . Bu güzel özelliklere sahip köpekleri , gereksiz saldırganlaştırarak , düzgün koruma yapmalarını engellemek, onlara gereksiz agresiflik aşılayarak istenmedik (çocuklara saldırmak gibi) sonuçlara yol açmak, köpeklerin değil, sahiplerinin ayıbıdır.En iyi korumayı, bilinçli yetiştirilmiş köpekler yaparlar. Dostu-düşmanı sosyal köpekler ayırt edebilirler. Unutmayalım ki ;

"Kötü köpek yoktur , kötü köpek sahibi vardır" .


G
enel Görünüm


İri cüsselidir, kaslı vücudu (baş, boyun, gövde, bacaklar) orantılıdır , dengeli ve heybetli bir duruşa sahiptir. İri bir kafa, kulaklar orta büyüklükte ve sarkık, kulak, burun, yanak ve ağzı içine alacak şekilde siyah bir maskeyi andıran nişane, bozdan çelik grisine kadar değişkenlik gösteren post rengi, orta uzunlukta ve çift katmanlı post kılları, alarm durumunda kalçanın üzerinde içe doğru sarmal kuyruk tutuşu ırkın karakteristik özellikleridir.


Mavi ve yeşil göz rengi,
Üst veya alt çenenin önde olması,
Alarm durumunda kalçanın üzerinde içe doğru sarmal kuyruk tutuşunu göstermemesi, Tamamen beyaz, siyah, koyu kahverengi post rengi; ayaklar veya göğüs dışında postun herhangi bir bölümünde yer alan kırçıl veya alacalı nişaneler.

B
eslenme


Öncelikle bilinmesi gereken bir şey vardır : Kangallar beslenme konusunda sahiplerine pek sorun çıkarmasalar da; sağlıklı, iyi gelişmiş, parlak tüylü, dirençli köpeklere sahip olmak istiyorsanız; köpeğinizi, "nasıl olsa ne versek yiyor" şeklinde değil, özen göstererek beslemelisiniz. Bu, bütün türler için aynıdır . Bilindiği gibi kırsal kesimde köpekler genel olarak yal - arpa ununun, sıcak su ile hamur haline getirilmesiyle oluşturulan yiyecek- ile beslenirler.

Her ne kadar alışılagelmiş bir durum olsa da ; sadece yal ile köpek beslemek yanlıştır . Yal, köpeğinize karbonhidrat ve akabinde fazla kilodan başka bir şey vermez .Tabi ki kırsal kesimde insanların köpeklerini profesyonel mamalarla beslemelerini beklemiyoruz (Hem maliyet söz konusu hem de olanak) ama imkanınız varsa, köpeğinizi yaşına uygun, kaliteli mamalarla beslemeniz en doğrusudur. İmkanlarınız kısıtlı ise, protein ve yağ ağırlıklı yiyeceklerle takviye yapmanız gerekmektedir , veteriner gözetiminde vitamin takviyesi de yapılmalıdır.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.