Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.09, 09:10   #1
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,375
Ettiği Teşekkür: 37079
Aldığı Teşekkür: 38591
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Yurtdışındaki Atatürk Anıtları


Santiago'daki
Atatürk Anıtı (Şili)Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yasayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk‘ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi.

Söz konusu rölyef Aynur Kasabalı'nın seyahatlerden birinde ortaya çıkmış.

Geçen yıl bir Güney Amerika ülkesi olan Şili'ye yaptığı seyahate ilişkin izlenimlerini, şöyle anlatıyor:
“Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk‘ün, üzerinde bazı sözlerinin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim. O an kendim ve Türklüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız. Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Başkanı ile görüşemedim. Ancak tercümanım aracılığıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk‘ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim.“Yazının Tercümesi


Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca;

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali...

Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır"
sözlerinin yazılı olduğunu belirtti.
Canberra'daki Atatürk Anıtı (Avustralya)Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için, iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu, Avustralya'da bir Atatürk Anıtı açılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, Atatürk Anıt Bahçesi, Atatürk Kıyısı, Atatürk Girişi adı altında Avustralya'da bazı yerlerin adı değiştirilmiştir.Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına sebep olmuştur. Atatürk Anıtı ile ilgili olan bu makalede, Anzaklar‘ın ve Türk tarafının önerileri, yapılan görüşmeler, anıtların dikilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilmiştir.
Havana'daki Atatürk Anıtı (Küba)Küba’daki tek yabancı devlet adamı heykeli Atatürk’e ait. Bu da büyük bir istisna olarak dikkat çekiyor. İlk Atatürk heykelinin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ‘’Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu- Yurtta Barış, dünyada barış’’ yazıyor.
Küba devlet yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılmıştır.


“Sizin Atatürk gibi bir önderiniz var! Ona sıkıca sarılmak, onun yaşamınıza soktuğu değerlere sahip çıkmak ve korumak sizin bir çok sorununuzu çözecektir!”

Fidel CastroBükreş'deki Atatürk Büstü (Romanya)Romanya’daki ''Atatürk Meydanı'',Bükreş'te ufak bir meydandır. Bir Atatürk büstü de bulunur. Meydanda ki, bir Türk tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu ad verilmiş.
Mexio City'deki Atatürk Heykeli (Meksika)Mexico City’de dünyanın önde gelen liderlerinin hemen hepsinin heykelleri bulunmaktadır. Adeta açık hava müzesi görünümündeki bu kentte Atatürk Anıtının açılmasıyla, Atatürk gibi bir önderin dünya liderleri arasındaki saygın yerini alması hedeflenmiştir.
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.