Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.01.09, 07:38   #5
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1447
Mesajlar: 5,910
Ettiği Teşekkür: 18259
Aldığı Teşekkür: 26022
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Deprem anında yapabileceklerimiz?

STADYUMDA DEPREM DAVRANIŞI
. En tehlikeli durum tribünlerde panik olmasıdır. Sakin olun, doğru karar vermek çok önemlidir.

En güvenli yer sahanın ortasıdır. Sahanın ortasına gitmeye çalışın.

Anonsları dinleyin ve onlara uyun.


YERALTI ÇARŞISI YA DA YAYA GEÇİDİ İÇİNDE DEPREM DAVRANIŞ. Yeraltı çarşısı ya da yaya geçidinde eğer yangın, gaz sızıntısı ve su basması yoksa yer yüzeyinden daha güvenlidir. Elektrik kesilirse panik yaşanabilir.

Vitrinlerden uzak durun.

Düşen cisimler dikkat edin, kendinizi koruyun.

Elektrik kesilse bile Yangın çıkışı işaretleri yanık kalabilir paniğe kapılmadan hareket edin.

Hemen çıkış merdivenlerine koşup yukarı çıkmaya çalışmayın.

Eğer yangın olursa ağzınıza bir mendil ya da bir bez tutun. Duvarların kenarlarında çömelmiş ya da yere eğilmiş konumda bulunduğunuz yeri boşaltmaya çalışın. Yeraltı çarşısı ya da geçidinin çıkışları vardır ve duvar diplerinden giderek çıkışa kesinlikle varırsınız.


ARABA KULLANIRKEN DAVRANIŞMETRODA DEPREM SIRASINDA DAVRANIŞI


Raflara konulmuş eşyalar düşebilir. Başınızı kollayın ve koruyun, ellerinizle direklere ve tutunacak yerlere sıkıca tutunun.

Metro durunca hemen dışarı herhangi bir anons yapılmadan çıkmayın; tren rayları üzerinde ya da yakınında yüksek voltaj hatları vardır ve çok tehlikelidir. Ters yönden gelebilecek metro katarına dikkat edin. Ters yönden tren gelmediğinden emin olun.

Elektrikler kesilmiş ise bir anda çok karanlık olacaktır. Kısa bir süre sonra acil durum ışıkları yanacaktır. Hemen paniklemeyin.

Tren yöneticilerinin sözlerine uyun.

İstasyonda platformda tren beklerken deprem olursa düşen cisimlere dikkat edin ve kolonların yanında bekleyin.


ELEKTRİKLİ TREN VE OTOBÜSTE DEPREM DAVRANIŞI

Raflara konulmuş eşyalar düşebilir. Başınızı kollayın ve koruyun, Ellerinizle direklere ve tutunacak yerlere sıkıca tutunun.

Tren ya da otobüs durunca sürücünün sözlerini dinleyin. Hemen dışarı çıkmaya çalışmayın.

Dışarı çıkınca ters yönden gelebilecek otobüs ya da trenlere dikkat edin.


DENİZ KENARINDA VE RIHTIMDA DEPREM DAVRANIŞIKüçük bir depremde bile Tsunami olabilir. Hemen yüksek yerlere doğru gidilmelidir.

Deniz yanında yalıyar biçiminde yüksek bir yamaç varsa hemen yüksek yerlere doğru gidin.

Tsunami'nin ilk dalgası geldikten sonra tehlikenin geçtiğini sanmayın bazen ikinci dalga ilk dalgadan daha büyük olabilir.

Radyodan Tsunami haberlerini dinleyip gerekenleri yapın.


YAYA ÜST GEÇİDİNDE YA DA KÖPRÜ ÜSTÜNDE DEPREM DAVRANIŞI. Köprünün yıkılma ya da devrilme olasılığı olsa da parmaklıklara tutunmak daha güvenlidir.

Parmaklıklara ve trabzanlara tutunun.

Sarsıntının bitmesini bekleyin.

Parmaklıklara tutunun sonra merdivenlerden inip uzaklaşın.


Okulda

• Sarsıntı geçene kadar sıra yanlarına eğilerek bekleyin. Sarsıntı sonrası öğretmenlerin uyarılarını dinleyin ve sakince çıkış kapılarına yönelin. Toplanma alanında sakin olun ve yapılan işlemlere yardımcı olun.


3- DEPREM SONRASINDA :

- Paniğe kapılmamaya çalışın. Bir iki dakika durarak sakinleşmeye çalışın.

- Yakın çevrenizde tehlikeli bir durum olup olmadığını kontrol edin. Kırılmış camlar, ortalığa dökülmüş kimyasal bir madde, yerinden oynadığı için düşme tehlikesi olan eşyalar olup olmadığına bakın.

- Ayaklarınızı, ellerinizi ve kafanızı koruyun. Sağlam, sert ayakkabılar, deri eldiven varsa sert bir şapka giyin. Yüzünüze toz için bir maske takmak (ya da maske yerine geçebilecek bir şeyle ağız veya burnunuzu örtmek de iyi bir fikir olabilir)

- Eğer karanlıktaysanız pilli el feneri kullanın. Bir gaz sızıntısı olmadığından emin olana kadar kibrit veya çakmak kullanmayın ve Işıkları YAKMAYIN.

- Çevrenizdekilerin yaralanıp yaralanmadığını kontrol edin. İhtiyacı olanlara yardım etmeye çalışın. Kesinlikle gerekmiyorsa ağır yaralı olanları hareket ettirmeyin.

- Yangın kontrolü yapın. KÜÇÜK ÇAPLI Yangınları söndürmeye çalışabilirsiniz. Bunun için;

A) Isıyı soğutarak yok etmeye çalışın (Su veya yangın söndürücü ile)

Ateşin havayla temasını kesebilirsiniz.

C) Yangına sebep olan yakıtı kesin.

D) Yangın söndürücüleri alevlerin üst kısmına değil, her zaman ateşin alt kısmına doğru tutun.

- BÜYÜK ÇAPLI yangınları, söndürmeye çalışmayın. Derhal UZAKLAŞIN.

- Şayet yangının sebebi bir yağ ise ASLA su kullanmayın. Bu yangınları yangın söndürücülerle yada üstüne bir şeyler kapatarak söndürebilirsiniz.

- Tüpleri, elektriği, suyu ve varsa doğalgazı kontrol edin. Gerekliyse hepsini ana vanadan kapatın Evdeki tüm aletleri kapatıp fişten çekmeyi unutmayın.

- Yerlere düşmüş tellerden kesinlikle uzak durun ve bunlara temas eden eşyalara dokunmayın.

- Şayet piknik tüpü gibi bir alet kullanacaksanız bunu açık bir alanda yapın. Gaz sızıntısı ihtimali olan yerlerde tüp kullanmak yangına sebep olabilir.

- Ayrıntıları dinlemek için pilli bir RADYO kullanın.

- Evinizi terk ederken kimlik ve kıymetli eşyalarınızı, kalın giyecek ve battaniye gibi koruyucu eşyaları yanınıza alın.

- Ailenize, sevdiklerinize ulaşmak için arabaya atlayıp yollara ÇIKMAYIN. Trafiğin tıkanması ambulans, itfaiye, Sivil Savunma ve diğer yardım arabalarının zamanında ihtiyacı olanlara ulaşmasını engelleyecektir.

- Sadece uzmanların ve resmi kaynakların açıklama ve uyarılarına uyun. Kulaktan kulağa yayılan söylentilere itibar etmeyin. Çünkü bu gibi durumlarda hırsızlar, yağmacılar gibi kötü niyetli insanlar evler boşalsın diye yanlış deprem alarmı verebilirler.

- Deprem sonrası çadırlarınızı yetkililerin gösterdikleri yerlere kurun. Çadırlar açık alanlara kurulmalı ve geçiş yollarını kapamamalıdır. Çadırları evinizin yakınına kurmakta ısrarcı davranmayın.

- Size yardıma gelen görevlileri gerçekten gereksinim duymadıkça MEŞGUL ETMEYİN. Sizler gibi herkes panik halinde ve zor durumda olabilir. Görevlileri gereksiz yere meşgul etmeniz yardım hizmetinin aksamasına sebep olacaktır.

- Depremden sonra kendinizin ve ailenizin güvenliğinden emin olduktan sonra çevrenize de yardımcı olmak elinizde.

- Büyük depremlerin ardından kurtarma çalışmaları için mümkün olduğunca fazla insana gereksinim duyulacaktır. Eğer sağlığınız yerindeyse sizde bu çalışmalara katkıda bulunabilirsiniz. Ancak bu konuda yeterli ve bilgili değilseniz yardımlarınız tehlike yaratabilir. Böyle bir durumda görevlileri meşgul ederek engellememek yapabileceğiniz en büyük yardımdır.

-UNUTMAYIN: KENDİ HAYATINIZI TEHLİKEYE ATARAK KAHRAMAN OLMAYA ÇALIŞMAYIN. FİZİKSEL KAPASİTENİZİN ÜZERİNDE BİR İŞE KALKIŞIRSANIZ ÖLEBİLİRSİNİZ YA DA SİZE YARDIMA GELMEYE ÇALIŞANLARIN HAYATLARINI TEHLİKEYE SOKABİLİRSİNİZ. BAZEN YARDIM İÇİN BEKLEMEK DE SABIR VE CESARET GEREKTİRİR.


SİZİN VE ÇOCUKLARINIZIN DUYGUSAL TEPKİLERİ :

- Deprem insan hayatında olağandışı bir durumdur. Bu tip durumlar insanlarda kaygı, öfke, sinirlilik, hafıza problemleri yaratabilir. Bu tip problemler normaldir ve geçicidir.

- Deprem sizin ruh halinizi etkilediği gibi çocuklarınızı da etkileyecektir. Deprem sonrası bir iki gün çocuklar uygunsuz davranışlarda bulunup, yaramazlık yapabilirler. Bu normaldir ve muhtemelen kısa sürelidir. Bu davranışlar üzerinde yoğunlaşıp onları değiştirmeye çalışmak yerine evin toplanmasında yardımcı oldukları için onları takdir ettiğinizi gösterin. Bir diğer değişle olumsuz davranışlarına yoğunlaşmak yerine olumlu davranışlarına ilgi gösterin.


BÜTÜN BU ÖNLEMLERİ ALIR VE UYGULARSANIZ DEPREMDEN DAHA AZ ZARAR GÖRECEĞİNİZE EMİN OLABİLİRSİNİZYIKILMAMAK ELİMİZDE
AFETSİZ GÜNLER DİLEĞİYLE
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.