Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.02.09, 06:56   #1
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,410
Ettiği Teşekkür: 37276
Aldığı Teşekkür: 38716
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Ortadoğuyu Anlamak - Ilan PappeOrtadoğuyu Anlamak

Ilan Pappe
NTV Yayınları
Ocak 2009, 440 Sayfa

Ortadoğu'yla ilgili kitaplar asıl olarak siyasi ve ekonomik tarihe odaklanır ve asıl aktörler de Batı ile bölgenin ayrıcalıklı seçkinleridir. Ortadoğu'yu Anlamak ise, bölgeyle ilgili yazılmış diğer kitapların ihmal ettiği alanlara odaklanıyor: kentin, kırsalın, kültürün, kadınların, işçilerin, sıradan insanların tarihine ve hayatına. Ve böylece, hem tarihin aktörlerini hem de tarihyazımı yöntemini kökten değiştiriyor. Dolayısıyla başka bir tarih yazıyor. Bu tarih, herkesin kendi fanatizmine sığındığı, kan ve nefret üreten bakış açısından tamamen farklı yepyeni bir yaklaşım sunuyor. Ilan Pappé, "Ortadoğu'yu modernleştiren Batı'dır" klişesini sorgulayarak, sadece tarihi anlamak bakımından değil, bugünü anlamak bakımından da çığır açıcı bir katkı yapıyor. Pappé, hikayeye Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Osmanlı mirasıyla başlıyor, 20. yüzyılın sonunda İslamın siyasal söylemiyle bitiriyor.

Ortadoğu'yu Anlamak,
Ortadoğu'nun halklarını ve yaşamlarını etkileyen gelişmeleri daha büyük bir dünyanın parçası olarak görebilmeyi mümkün kılan tematik ve karşılaştırmalı bir yaklaşım getiriyor.


Devlet ve ulus merkezli geleneksel tarihçiliğe eleştirel bir bakış açısı sunuyor,
Örnek vakalar, haritalar, fotoğraflar, güncellenmiş kaynakça ve sözlük diziniyle anlamayı kolaylaştırıyor.


Ortadoğu'yu coğrafi açıdan tam olarak kapsıyor.
Fotoğraflı ve bölgesel harita içeriği ile anlaşılır temel bir kaynak..
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla