Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.02.09, 04:49   #1
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1414
Ettiği Teşekkür: 17570
Aldığı Teşekkür: 24297
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Arkadaşım Bağımlı Ne Yapmalıyım? Tüm Bilgiler Burada

TEMEL İLKELER

Alkol veya uyuşturucu ile problemi olan insanlar yalnızca kendilerine zarar verdiklerini düşünürler. Fakat bu doğru değildir. Bu insanlar aynı zamanda ailelerine, arkadaşlarına, iş arkadaşlarına, işverenlerine ve toplumdaki diğer insanlara da zarar vermektedirler. Alkol veya uyuşturucu problemi olan ve yardıma ihtiyacı olduğunu belirten bir kimse, başlangıçta kendini yalnız, utanmış hissedebilir, yardım için nereye başvurması gerektiğini bilemeyebilir.

Toplumda alkol ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili -bu insanları ahlaksız veya iradesiz görmek gibi- birçok yanlış tavır ve düşünce oldukça yaygındır. Siz alkol veya uyuşturucu ile ilgili problemin farkına varmış ve ilgili yerlerle bağlantıya geçmiş olabilirsiniz. Fakat bu, "yakınınızın" işbirliği yapmayı kabul ederek bir an önce tedaviye başlayacağı anlamına gelmez. Çünkü alkol veya uyuşturucu problemi olanlar genellikle böyle bir sorun yaşadıklarını reddederler. Onlar için yardım istemek veya yardımı kabul etmek göründüğünden daha zor olabilir. Alkol ve uyuşturucu kullanan kişilerle ilgili kesin olan bir şey varsa, o da, hepsinin birbirinden farklı olduğudur. İhtiyaçları, alkol veya uyuşturucu kullanma nedenleri, uyuşturucuya tepkileri, ve tedavi için hazır olup olmama durumları farklılık gösterir.
Arkadaşlar, yakınlarına veya arkadaşlarına yardım etmek için uygun bir kişidir. Çünkü onlar kişiliği ve yaşam tarzıyla ilgili birçok bilgiye arkadaşlar sahiptir. Alkol ve uyuşturucu kullanımının belirtileri ve etkileriyle ilgili araştırmaya ve bilgi edinmeye başlamış biri olarak, arkadaşınıza yardım etmek için bazı stratejiler belirlemek için hazırsınız. Aktif olun. Problem hakkında açıkça ve dürüstçe konuşmaktan korkmayın. Fazlaca kibar olmak, veya " Her neyse, kendi özel problemi" diyerek işim içinden sıyrılmaya çalışmak kolaydır. Fakat, bir insanın gözlerinizin önünde ailesini ve hayatını yok ediyor olmasına seyirci kalmak aslında pek de kibarlık değildir.

Onların reddetmelerine ve karşı gelmelerine karşı ısrarcı olmalısınız. Yardım istemenin veya yardımı kabul etmenin ne kadar cesaret gerektiren bir iş olduğunu bilmelerini sağlayın. Göreceksiniz ki alkol veya uyuşturucu ile problemi olan insanlar onlarla ilgilendiğinizi fark ettiklerinde, gerçekten sorunlarından bahsetmek isteyecekler. Harekete geçmeden önce; geçmişte alkol veya uyuşturucu kullananlara çok zarar vermiş olan ve onlara yardım etmek isteyenlere de engel olan bazı söylentileri reddetmeniz gerekecek. Bu gerçek olmayan iddialar, alkol ve uyuşturucu kullanımını kişisel ve ahlaki bir bozukluk ve hatta günah olarak gören bir yaklaşımdan doğmuştur. Bu iddialardan bazıları, "Onlar alkol ve uyuşturucuyu bırakmak istemedikleri sürece kimse hiçbir şey yapamaz!" veya "İyileşmeyi istemeleri için önce dibe vurmaları (işlerini, sağlıklarını, evlerini, ailelerini kaybetmeleri) gerekiyor!" şeklinde yayılmaktadır.

Bu söylentiler doğru olmadıkları gibi, alkol veya uyuşturucu kullananlar için yıkıcı da olmaktadır. Alkol ve uyuşturucu problemlerinde önemli olan bir nokta, bütün diğer akut ve kronik hastalıklar gibi, erken teşhis ve tedavinin gerekliliğidir. Şefkatli, sabırlı ve istekli olun. Deneyler gösteriyor ki öğüt vermek genellikle işe yaramıyor. Ancak, zamanında yapılan bir "dürtme" veya "itme" yardımcı olabilir, aynı zamanda onu umursadığınızı da göstermiş olur. Hatta "itme", problemi olan kişi tam da ailesini ve işini kaybetmekle tedaviye gitmek arasında karar vermek zorunda kaldığında yapılırsa daha da etkili olur. Binlerce alkol ve uyuşturucu kullanıcısı, eşleri veya işverenleri ailenin veya işin devamlılığı için tedaviyi şart koştuğunda yardım almayı kabul etmişlerdir.

Siz tek başınıza hastalığı tedavi edemezsiniz, ama kritik zaman geldiğinde ona yardım alabilmesi için rehberlik edebilirsiniz. Tedavi, kişinin alkol ve uyuşturucu kullanımı ile gerçek ihtiyaçları arasındaki bağlantıyı keşfetmeye çalışır. Tedavinin amacı, düzenli ayıklık periyotları sayesinde gelişebilen kendini kontrol etme kapasitesini oluşturmaktır. Alkol ve uyuşturucu ile problemleri olan insanlar, diğer insanlarla aynı şeylere ihtiyaç duyarlar; yemek, giyecek, yatak, sağlık, iş, sosyal kabul ve özellikle, kendine güven, güç, özsaygı ve saygınlık. Bu noktada "destek" önem kazanıyor. Alkol ve uyuşturucu kullanan ve yardım arayan insanların en çok ihtiyaç duydukları şey sıcak bir ilgi. Zarar görmüş aile ve arkadaşlık ilişkileri, parasal sıkıntılar, iş ile ilgili endişeler, bazen bize sıradan görünen şeyler bile onların durumlarını etkiliyor ve alkol veya uyuşturucu problemlerini daha da arttırıyor.

Tedaviye başlarken ve tedavi sürerken verilen manevi destek, işverenlerin güvence vermesi, eşlerin ve çocukların grup terapilere katılımı, gerçek anlamda verilen desteğin örnekleridir. Tedavideki uzun vadeli amaç, kişinin ve ailesinin sağlıklı (fiziksel, sosyal ve duygusal yönden) bir şekilde yaşayabilmeleridir. Alkol ve uyuşturucu kullanan kadın ve erkeklerin dörtte üçü evli, evde yaşayan, iş sahibi, ve toplum tarafından kabul gören bireylerdir. Fakat yaşam şartlarının iyiliğine bakılmaksızın; tedavi sorunlar fark edildikten sonra ne kadar erken başlarsa, başarı ihtimali o kadar yüksek olur.

Günümüzde birçok terapist, sonucu değerlendirmede rehabilitasyonu kullanıyor. Hasta; düzgün bir aile düzenini, iş hayatını ve toplumda saygın bir pozisyonu koruyabiliyor veya yeniden sağlayabiliyorsa terapinin başarılı olduğu anlaşılıyor. Tabii ki eskiye dönüşlerin, yeniden hastalanmanın yaşandığı durumlar olabilir fakat bunlar kişinin veya tedavinin başarısız olduğu anlamına gelmez. Başarılı bir sonuç, yüzde 50-70 oranında hastanın kişisel özelliklerine, erken müdahaleye, terapistin yeterliliğine, hastane veya ayakta tedavi merkezlerinin ulaşılabilirliğine ve ailenin, arkadaşların, işverenin ve toplumun güçlü desteğine bağlıdır.

Kaynak::http://www.bagimlilik.org/
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.