Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.02.09, 05:06   #3
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1414
Ettiği Teşekkür: 17569
Aldığı Teşekkür: 24297
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Arkadaşım Bağımlı Ne Yapmalıyım? Tüm Bilgiler Burada

ARKADAŞIMLA KONUŞMADAN ÖNCE NE YAPMAM GEREK?

Arkadaşınızla konuşmadan önce aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde yarar olacaktır.
Alkol ve madde kullanımı hakkında bilgi edinin.
Arkadaşınızın alkol veya madde kullanımı yüzünden ortaya çıkan belli problemlerin bir listesini yapın. Bu listedeki maddeleri olabildiğince somut ve açık olarak yazın. Örneğin " İçki içtiğinde çok antisosyal bir insan oluyorsun" demeniz, "İçkiliyken benimle alay ettin, bana kaba davrandın ve beni incittin" demeniz kadar etkili olmayacaktır. Listeyi yanınızda getirin ve konuşmayı ona göre ayarlayın.
Konuşurken utanmayacağınız ve sözünüzün bölünmeyeceği özel bir yer belirleyin. Arkadaşınızın sizi rahatça duyabileceği, gürültüsüz bir ortam olsun. Sizin kendi odanızda yapacağınız konuşma; onun odasında, kolaylıkla dikkatinin dağılacağı bir ortamda yapacağınız konuşmadan çok daha etkili olacaktır.

Ne Yapmamalı? Ne Yapmalı?

Ne Yapmamalı?
  • Suçlamayın ve tartışmayın. Eğer arkadaşınız sinirlenir ve sizi tahrik ederse, kendinize hedefinize ulaşmak için sakin kalmanız gerektiğini hatırlatın. (Endişelerinizi dürüstçe ifade edin. " Biliyorum, sen de benim yaptığım bazı şeylerden hoşlanmıyorsun, onları seninle daha sonra konuşabiliriz. Benim şu anda söylemek istediğim şey şu; senin içkiliyken yaptıkların beni çok incitiyor." ) onu suçlamanız bir yarar getirmez. Suçluluk duygusu alkol ve madde kullanımını artırabilir.
  • Ders vermeye veya ahlak öğretmeye çalışmayın. Gerçeklere bağlı kalın, dinleyin ve yargılayıcı olmayın. " Tıpkı bir şapşal gibi davranıyorsun." İfadesi yalnızca savunma mekanizmasını harekete geçirecek, öfkeyi ortaya çıkarmaya yarayacaktır. Bunun yerine, "Hoşlanmadığın insanlarla birlikte oluyor, ertesi gün pişman olduğun şeyler yapıyorsun." demek daha doğru olacaktır.
  • Vazgeçmeyin. Arkadaşınız direnmeye devam ederse, daha sonra tekrar konuşabilir veya her zaman onun yanında olduğunuzu ve ne zaman konuşmak isterse orada olduğunuzu bilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Onu daha iyi anlamak için, veya ona ceza olsun diye onun gibi alkol veya madde kullanmaya kalkmayın. Bunun ona hiçbir yararı olmaz. Sadece isiz onun durumuna sokar.
  • Cezalandırmayın, tehdit etmeyin veya bırakması için rüşvet vermeyin.
  • Onun sorumluluğunu üstlenmeyin, alkol ve madde kullanımına bağlı olumsuz sonuçlardan onu korumayın, bahanelerine prim vermeyin. Böylece, alkol ve maddenin zararlarını fark edebilecektir.
  • Şişleri atmak, saklamak, hapları atmak, alkollü yerlerden onu uzak tutmaya çalışmak pek yararlı olmaz. Giderek bu durum aranızda bir oyun haline gelir. O, alkol ve madde kullanımının zararlarının farkına varmalıdır.
  • Onun davranışlarından dolayı kendinizi suçlamayın ve kendinizi sorumlu tutmayın.
  • Onunla birlikte içmemeye özen gösterin.
Ne Yapmalı?
  • Sakin olmaya çalışın, çok duygusal davranmayın ve onunla konuşurken samimi, dürüst ve gerçekçi olun.
  • Alkol ve madde konuları üstünde okuduğunuzu ve bilgilendiğinizi ona hissettirin.
  • Güvendiğiniz başkaları ile bu durumu paylaşın ve onlardan fikir alın. Gerekirse uzmanlara başvurun.
  • Onu etkinliklerinize katın. Tabii, bunun en önemli şartı onun alkol ve madde kullanmaması olacaktır.
  • Çevresindeki kişilere alkol ve madde bağımlılığının bir hastalık olduğunu anlatın ve dışlanmamasını sağlamaya çalışın.
  • Değişim için acele etmeyin. Onun değişmeye karar vermesi ve değişmesi zaman alacaktır.
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.