Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.02.09, 04:49   #2
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,727
Ettiği Teşekkür: 18076
Aldığı Teşekkür: 24832
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gençler İçin Uyarıcı, Çok Yararlı Bilgiler

Ne Yapmalıyım ?

Genellikle "Ne Yapmalıyım ?" sorusu çevresinde kullanmaya davet edilen veya zorlanan, bir defa kullanmış ve bocalayan veya artık bağımlı hale gelmiş kişiler tarafından sorulmaktadır. Her 3 durumda da yapılması gerekenler farklılık göstermektedir.

1. Çevreniz Tarafından Madde Kullanmaya Davet Ediliyorsanız veya Zorlanıyorsanız !

Sizi bu maddeyi kullanmaya itenlerden öncelikle uzaklaşmanız gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar aynı ortamları paylaşmayın, uzak durun. Bu kişilerle birlikte olmaya mecbur kaldığınız ortamlarda (okul gibi) yanınızda sizin gibi düşünen bir başka kişiyi daha yanınızda bulundurun. Eğer bu kişiler sizi tehdit ve darp yoluyla madde almaya zorluyorlar en yakın kolluk birimine ulaşıp yardım istemeniz hayati önem taşır.

2. Bir Defa Kullandıysanız !

Bir partide, arkadaş grubunun içerisinde veya bir sokak satıcısının aldatmasıyla herhangi bir bağımlılık maddesinin ilk defa kullanmışsanız size profesyonel destek verecek birisiyle temasa geçmenizde fayda bulunmaktadır. Tubim`in Türkiye`nin birçok ilinde bulunan İl Temas noktalarıyla görüşebileceğiniz gibi, bir büyüğünüzle bu konuyu paylaşmanızda da önem bulunmaktadır.

3. Bağımlı İseniz !

Sürekli olarak madde kullanıyorsanız size profesyonel destek verecek birisiyle temasa geçmenizde fayda bulunmaktadır. Tubim`in Türkiye`nin birçok ilinde bulunan İl Temas noktalarıyla görüşebileceğiniz gibi, 18 ilde bulunan AMATEM`lere de başvurabilirsiniz..Yanlış Bilinenler

Yanlış : Esrar bitki olduğu için güvenilirdir ve bağımlılık yapmaz.
Doğru : Esrar THC maddesini içeren bağımlılık yapıcı maddedir.

Yanlış : Esrar kullanıcıları diğer uyuşturuculara geçmez.
Doğru : Esrar diğer uyuşturuculara başlangıç noktasıdır.

Yanlış : Esrarın etkisi birkaç saatte geçer.
Doğru : Esrar vücutta depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. (Esrar sigara olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada zirve yapar, saatler içinde hızla düşer. Bunun sebebi dokularda depolanmasıdır. İdrarda günlerce atılır.)

Yanlış : Esrar stresi giderir.
Doğru : Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir. Depresyon yapabilir

Yanlış : Esrar zihni açar.
Doğru: Esrar zihni sisli hale getirir; bellek, konuşma, anlama ve karar verme yeteneğini bozar.

Yanlış : Bir defa denemekten bir şey çıkmaz.
Doğru : Bir defa maddeyi aldıktan sonra ikinci bir defa alma riski çok yüksektir. Bir kez çok kezin ilkidir. Kullanımı emniyetli bir bağımlılık maddesi yoktur.

Yanlış : Benim kızım ya da oğlum kullanmaz.
Doğru: Bağımlılık ve maddelerle karşılaşma riski herkes için eşittir.

Yanlış: Ecstacy özellikle ders çalışırken zihin açıcı ve gençler arasında cinsel gücü arttırıcı ve zayıflatıcı bir maddedir.
Ecstacy bilinenin tam tersine beyinde direk merkezi sinir sistemini etkilediği için tüm hücreleri öldürerek beyinde tahribata neden olmaktadır.
__________________

Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti