Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.03.09, 20:03   #1
Abartmatozu
Kurucu

Abartmatozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 45
Konular: 283
Mesajlar: 2,870
Ettiği Teşekkür: 1320
Aldığı Teşekkür: 2796
Rep Derecesi : Abartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Polis kolejine öğrenci alınacak

Polis kolejine öğrenci alınacakEmniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Bursa'da bulunan Polis Kolejine öğrenci alınacak. Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, parasız yatılı ve resmi üniformalı okullar olan Polis Kolejine alımlar iki aşamada gerçekleştirilecek.

Polis Kolejine başvurmak isteyen adaylar ilk olarak 20 Marta kadar Seviye Belirleme Sınavı (SBS) için 10 TL sınav bedelini, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası şubelerinden birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla, öğrencinin T.C. Kimlik numarasına göre yatıracak.

Adaylar, SBS'ye girmek zorunda olduğu için ayrı bir ücret yatırmayacak, ayrıca adaylara ayrı bir sınav giriş belgesi de verilmeyecek.
Koleje girmek isteyen öğrenciler, 1-10 Nisan 2009 arasında öğrenim gördükleri okuldan ya da


internet adreslerinden başvurularını yapabilecek.

İnternet üzerinden kayıt yaptıracak adayların başvurularının geçerli sayılabilmesi için öğrenim gördükleri okul müdürlüğünce başvurusunun elektronik onaylamasını yaptırması gerekecek.

Polis Kolejine giriş sınavına katılacak adayların tespiti “ortaöğretim yerleştirme puanına” (OYP) göre yapılacak.

SBS sonrasında hesaplanan, ortaöğretim yerleştirme puanının değerlendirilmesinin ardından erkek ve kız adayların sıralaması ayrı ayrı yapılacak ve adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

OYP'ye göre belirlenen adaylar, Ankara Polis Koleji Müdürlüğünce yapılacak sınava katılacak.

OYP puanı yüksekten düşüğe doğru sıralanacak adaylardan, o yıl koleje alınacak öğrenci sayısının on katı kadarı başarılı sayılacak. Ancak Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adayların belirlenmesi öncesinde, koleje başvuru sayısı dikkate alınarak bu sayı Kolej Müdürü'nün teklifi ve Genel Müdür'ün onayı ile yirmi katına kadar artırılabilecek.

Polis Kolejine Giriş Sınavına katılmaya hak kazan adaylar, internet adreslerinden ilanen duyuruluktan sonra, 31 Temmuz 2009'a kadar İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şubelerine başvuracak.

Adaylar, 3-7 Ağustos arasında, Polis Koleji Müdürlüğünde yapılacak Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak.

Polis Kolejine giriş sınavı, mülakat, beden eğitimi ve yazılı sınav (test) aşamalarından oluşacak.

Mülakat sınavı, 3-4 Ağustos; beden eğitimi sınavı, 5-6 Ağustos; yazılı sınav 7 Ağustosta yapılacak.

Sınavlarda başarılı olan adaylar, asil ve yedek durumlarına göre ilanen duyurulacak.

9 Ağustosta asil ve yeteri kadar yedek aday Ankara Polis Kolejinde intibak eğitimine alınacak.

Sınav sonunda başarılı olan adayların sınav sonucunun ilan edilmesinin ardından intibak eğitimine alınacak olması nedeniyle, adayların sınav için gelirken, sınavdan sonra en çok 20 gün Ankara'da kalacak şekilde hazırlık yapmaları gerekiyor.

İntibak eğitimi başlama tarihi kendilerine ilanen tebliğ edilmesine rağmen 3 gün içinde eğitime katılmayan adaylar, haklarından vazgeçmiş sayılacak ve yerlerine sıradaki yedek aday çağrılacak.

Tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde gelmeyen yedek adaylar da haklarından vazgeçmiş sayılacak ve yerine sıradaki adaylar çağrılacak. Kolejlere alınacak aday öğrencilere ise okulun denetim ve gözetiminde tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık kurulu raporu aldırılacak.


Giriş Koşulları

1. GENEL AÇIKLAMA:
Polis Kolejlerine öğrenci alımı iki ayrı sınavla yapılmaktadır. 1.sınav olan Polis Koleji Aday Tespit Sınavı M.E.B tarafından OKS sınavı ile birlikte yapılmaktadır. 2.sınav Polis Koleji Aday Tespit Sınavında başarılı olanların katılacağı ve Ankara Polis Koleji Müdürlüğünde yapılacak olan Polis Koleji Giriş Sınavıdır. Polis Koleji Giriş Sınavı’da her yıl ağustos ayı içerisinde üç ayrı sınavla yapılmaktadır. Polis Kolejine Giriş Sınavı Mülakat, Beden Eğitimi ve Yazılı(test) sınavlarından oluşmaktadır. Sınavlarda başarılı olup Kolejlere girmeye hak kazanan adaylar Ankara Polis Koleji Müdürlüğünde intibak eğitimine alınırlar ve bu süre içerisinde adaylara okulun denetimi ve gözetiminde tam teşekküllü devlet Hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu aldırılır.
2.POLİS KOLEJİ BAŞVURU ŞARTLARI

Koleje alınacak öğrencilerde aranılacak şartlar aşağıda belirtilmiştir:
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Yapılacak olan güvenlik tahkikatı neticesinde; Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan ağır hapis veya 6 ay ve daha fazla hapis, veyahut affa uğramış, paraya çevrilmiş, ertelenmiş, zaman aşımına uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilâs, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç; kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, suç işlemek için teşekkül oluşturmak suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan bir adlî kovuşturmaya tâbi olmamak.
  • 04 Ağustos 2003 tarih ve 25189 sayılı Ek-2’de yer alanEmniyet TeşkilatıSağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını taşımak,
  • Yaş yönünden; Polis Kolejine Giriş Sınavının yapıldığı yılın 01 OCAK tarihi itibariyle 16 yaşından gün almamış olmak ,
  • Öğrenime ara vermemiş olmak,
  • Lise ve dengi okullara devam etmemiş olmak,
  • İlköğretim okulunu üç (3.00) ve daha yukarı diploma notu ile bitirmiş olmak ( Polis Koleji Giriş Sınavında aranır)
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Herhangi bir okuldan, ahlâki veya disiplin sebebi ile çıkarılmamış olmak.
  • İlköğretim okulu 8’inci sınıf öğrencisi olmak.
Polis Kolejlerine girecek öğrenciler Polis Kolejine Giriş Yönetmeliği ve Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde aranan şartları taşımak zorundadırlar.
__________________
Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan
rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler;
evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Abartmatozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla