Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.03.09, 18:20   #11
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Deniz Gezmiş | (1947 - 1972)

Demişsinizki
Alıntı:
bu örgütlerin bir çoğu marksist leninist yada maoist örgütlerdi, amaçladıkları şeyde silahlı eylemlerle kurulu düzeni değiştirmekti,

devletin legal güvenlik gücüde asker ve polisti, bu örgütlerde o yıllarda onlarca asker ve polis öldürmüştü,
Yapmayın!! Devletin Polisi o gün ne durumdaydı hepimiz biliyoruz değilmi? Pol-der pol-bir diye iki farklı guruba ayrılanda o devletin polis teşkilatındandı ve sivil halkın bile üstüne yürüyecek kadar ileri giden o dönemin polisleriydi, altlarında panzerler o 1 mayıs katliamında çok iyi biliyorumki bir çokinsanı öldüren yine o savunduğunuz polislerdi, eğer polis bölünmeseydi yani bir çoğu ülkücü fraksiyonunda yer almasaydı ve işini yapsaydı kesinlikle bu öğrenci hareketleri bu kadar tırmanmazdı. Ozamanın ülkücü adıyla geçinen şimdilerin mafya uzantıları olan şahıslar Türkiyenin bugünlere gelme müsebbibleridir.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına gelince, bu ne kadar zor olsada duygusal davranmadan yazacağım. Dayımın kızı Deniz Gezmişin Abisi olan Bora Gezmişle evlidir. Aileye en yakınlarından biri olarak biliyorumki ve tabi herkesinde bildiği gibi D.G ve arkadaşaları bir tek kurşun sıkmamış bir kişinin dahi canına kıymamışlarıdr, bu gün alkışladığımız 6. filoyo denize dökme eylemi o gün maalesef kara leke gibi görülmüştür. O zaman yapılan tüm eylemler Antikapitalist eylemlerdi, gün geçtikçe kapiştalizmin kölesi olma yolunda atılan adımlara tepki idi, yoksa Atatürk ideolojisinden sapma asla değildi sadece Atatürk ideolojilerinden sapanlara oluşturulan eylemlerdi. Dün 6. filoyu denize döktük ama bugün dökemiyoruz ve İzmirde şu an kaç bin Amerikan askeri üslendi. Keşke bugünde Denizler gibi adamlar olsa.

Teşekkürler Real.6 mayısı bekliyordum böyle bir konu açmak için ama çok iyi oldu.

Deniz Gezmiş in son mektubu

6 Mayıs 1972

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş
Merkez Cezaevi
'in Mesajına Teşekkür Etti