Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.04.09, 12:05   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Arabistanlı Lawrence | Thomas Edward Lawrence

Thomas Edward Lawrence/ Arabistanlı Lawrence(16.08.1988 – 19.05.1935)

İngilizlerin Orta Doğu'daki Ünlü casus subaylarından. İngilterenin Galler bölgesinde doğdu. Thomas Edward'ın aile adı Chopman olmasına rağmen, İskoçyalı bir rahibeyle evlenebilmek için Lawrence soyadını aldı. Hıristiyanlığın koyu bir taassuba sahip Cizvit Tarikatının okuluna girdi. Burada iyi bir eğitim ve öğretim gösterilerek, yetiştirildi.

İngilizlerin Orta Doğu'ya yayılma siyaseti istikametindeki faaliyetlerine katılıp, 1910 yılında Türkiye'ye geldi. Fırat Nehri kıyısında arkeolojik araştırmalar adı altında, petrol etüdü, siyasi ve etnolojik bilgiler topladı. Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Mısır'ı gezip, Arapça ve İslam adetlerini öğrendi. İngiltere'ye dönüp, 1911'de Oxford'da doktorasını verdi. Tekrar Orta Doğu'ya dönüp, Arap ülkelerinde çalışmaya başladı.

Kahire Konfesansı'na gelen Herbert Samuel'i karşılayan T.E. Lawrence, Emir Abdullah, Geoffrey Salmond ve Wyndham Deedes (1920)Birinci Dünya Savaşında İngiliz ordusunda vazife aldı. Osmanlı Devleti İttihatçılar tarafından savaşa sokulunca, casusluk vazifesiyle tekrar Orta Doğu'ya gönderildi.


Yüzbaşı rütbesiyle İngiliz İstihbarat Teşkilatı olan İntelligence Service'te casus olarak çalıştı. Vazifesi, Osmanlı Devleti hakimiyetindeki Arap ülkelerinde isyan çıkartmaktı. Yüzyıllardır Osmanlı hakimiyetinde sulh, sükun ve huzur içinde yaşayan Araplara, kavmiyetçiliğin dini bağlardan daha önemli olduğu propagandasını yaptı. Arap liderleriyle görüşüp, Osmanlı Devletinden kurtulma zamanının geldiği istikametinde faaliyetlerde bulunuyordu.

Soldan sağa: Gertrude Bell, T.E. Lawrence, Herbert Samuel, Emir Abdullah, Şeyh Macid Paşa
(Amman Havalimanı, Nisan 1921)

Vehhabi Abdülaziz bin Sü'ud ile münasebet kurup, onun yakın adamı oldu. Abdülaziz bin Sü'ud'a, İngiltere'den külliyetli miktarda para, silah, cephane, teçhizat ve levazım malzemesi sağladı. İttihatçı subayların Arap ülkelerindeki zulüm ve ahlaksızlıklarını kendine malzeme yapıp, bölgeyi Osmanlı Devletine karşı isyan haline getirmeyi başardı. Asi Arapları da Yemen, Filistin, Irak cephelerinde İngilizlerin safında yer aldırttı.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.