Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.04.09, 01:16   #1
tequila
Üye

tequila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2009
Yaş: 64
Konular: 22
Mesajlar: 36
Ettiği Teşekkür: 8
Aldığı Teşekkür: 94
Rep Derecesi : tequila Karimasını arttırmak için doğru yerdetequila Karimasını arttırmak için doğru yerdetequila Karimasını arttırmak için doğru yerdetequila Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart İzmirli Mesih

İzmirli Mesih
Sabetay Sevi


İzmirli Mesih olarak şöhret bulmuş “Sabetay Sevi” kimdir?

Onu “Mesih” olduğunu iddia etmeye sevk eden düşünce nedir?

Evlendiği iki kadının ikisi de niçin “bakire” olduklarını söyleyip ondan boşanmak istemiştir?

Niçin, arzuladığı her erkeğe sahip olan, kendisini isteyen her erkeğe, hiç düşünmeden her şeyini veren bir “orospu” ile evlenmeyi tercih etmiştir?

Onu, ipli bir “kukla” gibi yönlendiren ama kendisi asla ön plana çıkmayan şahıs kimdir?

Yasalara göre idam ettirmesi gerekirken 60.000 real rüşvet alarak hapishanede bile imtiyaz hakkı tanıyan ve bu hezeyanın yayılmasına göz yuman Osmanlı veziri kimdir?

Önlenemez şöhretinin karşısında acziyet gösteren ve “Bari Müslüman olsun da konu kapansın” diyerek, gizli inançları hakkında hiçbir şey bilmediği bu yeni müslümanı (!) bağrına basan, sonra da ona “Mehmet Efendi” adını veren Osmanlı padişahı kimdir?

Hala gündemden düşmeyen “Efendi” isimli kitapta sözü edilen efendi, bu Mehmet Efendi midir?

Dönemin Osmanlı Sultanı, çevresinde kendisine sadakatte kusur etmeyen onca ehil ve liyakatli mümin var iken hangi sakim düşünceyle böyle birini saray mabeyinciliği gibi önemli ve yüklü miktarda maaş ödenen bir makama tayin etmiş, üstelik hangi mütereddi ruh ile adeta ödüllendirir gibi bir de özel beyaz ipekten bir üniforma verilmesini emretmiştir?

Günümüzde “Sabetaycı” denilen kimselere, “Müslüman’ız” deseler bile “Hayır siz Sabetaycısınız!” denilmesinde kasıt nedir?

Sabetay, Sultan’ın gözleri önünde yüzlerce Yahudi’nin başına nasıl sarık geçirmesini sağlamış ve bunu niçin bir zafer olarak değerlendirmiştir?

Bir hezeyanın, bir vezirin kişisel menfaati yüzünden, koskoca cihan devletinin başına nasıl dert olduğunun ibretlik hikayesi...
tequila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz tequila'in Mesajına Teşekkür Etti.