Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.05.09, 01:11   #6
ramses
Ziyaretçi
ramses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Hasan Tahsin (1888 – 1919)

Sunay AKIN' dan değişik bir Hasan Tahsin yorumu;

Kenti işgal eden askeler,saat kulesinin olduğu meydana geldiğinde binaların çatılarına konan kuşlar aşağıda olup bitenleri şaşkınlıkla izlemekteydiler..meydanlarını askerlei alkışlamak için toplanan halka kaptıran kuşların yüzlerindeki endişe ,kalabalığın arasına tek tük serpilmiş insan yüzlerindede görülmektedir.

Bahar yağmuru taşıyan bulutlarla kaplıdır gökyüzü.yol boyunca alkışlanan askerlerin en önünde ilerleyen at üstündeki adamın elinde,ucu yere kadar uzanan görkemli bir bayrak vardır.gök gürültüsünden önce duyulan silah sesi ile bayrağın tamamı serili yere.askerler ve onları karşılamaya gelen insanlar kaçışırken,köşedeki kıraathanenin önünde eli silahlı bir adam heykel gibi durmaktadır.onun bu duruşu yıllar sonra gerçek bir heykel dönecektir ve kaidesine "Hasan TAHSİN" yazılacaktır.

İzmir'in Konak Meydanı'nda bulunan heykele kuşlar konup havalanır her gün .ama ne zaman sağ eline bir kuş konsa hüzünlenir hasan tahsin. çünkü ,elinde o an tabanca değil ekmek kırıntıları olsun ister.ülkesini işgal etmeye gelen ordunun en önünde bayrak tutan yunan teğmeni ile de yaşamın başka anında karşı karşıya gelselerdi diye.
  Alıntı ile Cevapla