Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.05.09, 03:27   #1
ramses
Ziyaretçi
ramses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Kayıp 2 Osmanlı PadişahıKaç Osmanlı Padişahı vardır diye sorsalar hemen ilk cevap 36 olurdu. Osman Bey'den Vahdettin e 36 kişi.


Oysa tarihçilerin saymadığı 2 padişah daha vardır.Bunlar 1402-1413 yılları arasında padişahlık yapan Emir Süleyman ve kardeşi Musa Çelebi dir.Bu iki padişahı yok sayıp Musa nın ardılı Çelebi Mehmed i meşru hükümdar olarak göstermek konusunda Osmanlı tarihçileri ağız birliği etmişlerdi.

1042 Ankara Savaşı nda Yıldırım Bayezid Timur a yenilir ve savaşa katılan oğulları İsa ve Musa Çelebi ler tutsak edilirken Emir Süleyman Bursa üzerinden Edirne ye Çelebi Mehmet de Amasya ya kaçmışlardı. Yıldırım 1403 te Akşehir de öldü.İsa ve Musa Çelebilerse Timur un onayını alarak beylik sevdası ile Balıkesir ve Bursa taraflarına gittiler.Savaş meydanında kaybolan Mustafa Çelebi ise yıllar sonra ortaya çıkacak ve "düzmece" iye idam edilecektir.

Bozgun sonrasında Bursa ya oradan Edirne ye geçerek Vezir Çandarlı Ali Paşa ve ileri gelenleri biat ederek Emir Süleyman ı Osmanoğulları nın 5. padişahı olarak kabul ettiler(1402-1410) Yedi yıl Edirne de saltanat sürmüş,eski cami nin yapımını başlatmış,kardeşleri Musa, İsa ve Çelebi Mehmet i lerde kendisini metbu saymışlar ve tanımışlardır.Kimi batılı tarihçiler Emir Süleyman ı 1.Süleyman , Kanuniyide 2. Süleyman olarak soyağaçlarına yazmışlardır.

1410 da kardeşi İsa çelebi yi bertaraf eden Musa Çelebi ansızın Edirne yi basıp tahtı ele geçirmiş,Emir Süleyman İstanbul a kaçarken yakalanıp öldürülmüştür.Musa Çelebinin( 1410-1413) saltanatı üç yıl sürmüş.kimi batılı ve bizanslı tarihçiler onu 6. padişah olarak gösterdikleri gibi padişah portreleri arasında Emir Süleyman ve Musa Çelebi ninde portrelerini koymuşlardır.

1413 Vize savaşında Musa çelebi yi yenerek Edirne de tahta oturan Çelebi Mehmet (1413-1421) bu durumda 7. padişahtır.Osmanlı tarihçilerinin Yıldırım dan sonraki meşru padişahı Çelebi Mehmet olarak göstermelerinin nedeni ise 17 yüzyıl başına dek ,Fatih Kanunnamesi gereği tahtın babadan oğula geçmesinde ödün verilmediğini kanıtlama çabası olarak açıklanır.
  Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.