Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.05.09, 00:37   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Dorothy Counts (1942--) - Beyazların Okulunda Siyahi Bir Genç Kız
Tıpkı babasının kendisine dediği gibi; kafası ve omuzları dik bir şekilde okuldaki ilk günü için okuluna yürüyen bu cesur kızın adı Dorothy Counts.

Üzerinde babaannesinin okuldaki ilk günü için dikmiş olduğu kareli elbisesi. Ama elbisesi daha okula varmadan kirlenmişti bile. Sırt kısmı tükürüklerden ıslanmış; arkasından atılan süt ve dondurma, lekelerini elbisesinde çoktan bırakmıştı bile..

Atılan taşlar onu korkutsa da, o arkasından gelen topluluğa aldırmaksızın kararlı ve gururlu bir şekilde yoluna devam etti.

O daha 15 yaşındaydı. Beyazların okuduğu okullarda siyahların entegre edilmesi için seçilmiş olan 40 öğrenciden biriydi..

Dorothy, o sıcak Eylül gününde Kuzey carolina’da Harry Harding Highschool okulunun tarihindeki ilk siyahi öğrencisi olacaktı.

'’Herkes öyle yaptığı için, bizde öyle yapılması gerektiğini düşünerek, o zamanki cehalet ve yüz kızartıcı saçma saldırılarda bulunduk’’ diyorlar, o zamanın genç olanları ve bugünün yaşlıları biraz da utanarak.

Dorothy’nin dediği de; yol boyunca arkamdalardı. Suratlarını görmüyordum ama belli ki onların benim suratıma bakmaya cesaretleri yoktu, onun için de arkamdan geliyorlardı. Sadece dediklerini duyuyordum ’’Afrikaya geri dön pis zenci’’‚ '’Bakın zenci geliyor, hadin tükürün ona!’’….

Dorothy en nihayet okul binasına gelir, ama saldırılar burada da devam eder. Öğretmenler onu dikkate almazlar. Öğrenciler yemeğine tükürüp, üzerine çöpleri dökerler. ‚’ ''Bunların olacağını düşünebiliyordum, fakat bu kadar kötü olacağı aklıma gelmemişti’’ diyor Dorothy…

Ertesi gün ve ondan sonraki gün Dorothy hastalanır. Üzüntüden ateşi çıkmış ve okula gidememiştir.
Ama O, ona gösterilen bunca düşmanlığa rağmen yılmaz. İki gün sonra tekrar okuluna döner. Yine öğrencilerin tükürüklerine ve küfürlerine maruz kalır. O gün öğlen yemeğini evde yemeye karar verir. Abisi onu okuldan almak için arabası ile gelir. Dorothy abisinin yanına gitmek isterken, birden arabanın etrafı öğrenciler tarafından çevrilir ve camlara taş atmaya başlarlar.

Arabanın arka camı kırıldığında Dorothy ilk defa korktuğunu söyler...

Okuldaki çeşitli aşağılamalardan ve eve gelen tehdit telefonlarından sonra, aile artık bu duruma katlanamayacaklarını anlar. İlahiyat Profesörü olan babası basın açıklaması yapar:

Yurdumuzu çok seviyoruz ama kızımızı daha çok seviyoruz. Bu sebepten dolayı da, kızımızı ailece Harding Lisesinden almaya karar verdik. Okulda korunduğunu hissetmiş olsaydık, kızımızın okula devam etme isteğinin arkasında dururduk. Kızımızın hayatından endişe duyuyoruz’’.

Dorothy Philadelphia’ya teyzesinin yanına gönderilir ve orada okuluna devam eder….

Tam 50 sene sürer Hardin Highschool yönetiminin Dorothy Counts’dan özür dilemesi. Haziran 2008 senesinde okulun fahri üyesi olur ve "Bu hikayeyi hepimiz bilmemiz gerekir" der.

’’Şu an gerçekten çok heyecanlıyım, dünyada iyi insanlarında var olduğunu bilmek çok güzel bir duygu’’ diyerek ödülünü alır….O günkü fotoğrafları çeken T. Douglas Martin, çektiği fotoğrafları yayınlatamamıştı bile. Çünkü bu kadar barizce görünen ırkçılığı hiçbir gazete basmak istememişti.

Martin’in çektiği fotoğraflar Associated Press acentasının eline geçer ve bu yolla tüm Avrupadaki gazetelerin manşetlerinde çıkar. Amerikadaki ırkçılıktan payını alıp Paris’e kaçan yazar James Baldwin gazetedeki haberleri okuduktan sonra tekrar Amerika’ya dönmeye karar verir..

Çeviri ve Kurgu: LaLe


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
21 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.