Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.06.09, 23:35   #1
ramses
Ziyaretçi
ramses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Penisilin'i Kim Keşfetti?


Penicillium Notatum


Kuzey Afrika'nın "Bedoin" kabilesinin üyeleri 1000 yıldan fazla bir süredir eşek koşumlarının üzerindeki küfleri merhem yapımında kullanmaktadırlar. 1897 de Ernest Douchesne adında genç bir Fransız doktor, arap çocukların rutubetten küflenmiş semerleri , semer sıyrıklarını tedavi etmek için nasıl kullandıklarını gözlemleyerek bunu yeniden keşfetti.

Küfün Penicillum Glaucum olduğunu saptadığı eksiksiz bir araştırma yaptı,

Bunu tez olarak sundu ve daha derin araştırmanın gerekliliğini ileri sürdü. Fakat İnstitut Pasteur tezin teslimini bile kabul etmedi. 1912 de Doychesne kimse bilmeden, sonraları kendi buluşunun tedavi edebileceği bir hastalıktan, tüberkülozdan öldü.

Küfü kobaylardaki tifo tedavisinde kullandı ve e.coli bakterisi üzerindeki yıkıcı etkisini farketti. Bu sonradan penisilin olarak adlandırılan şeyin neye yaradığının klinik olarak ilk test edilişiydi.Sir Alexander Fleming


Kıymeti ölümünden çok sonra Sir Alexander Fleming'in Penisilinin Antibiyotik etkisini yeniden keşfiyle aldığı nobel ödülünün beş yıl ardından 1949 da anlaşıldı. Fleming "Penisilin" kelimesini 1929 da icad etti.

Penicillum Rubrum olarak tanımladığı bir tür küfün antibiotik özellikle gösterdiğini şans eseri fark etti. Aslında türleri karıştırdı. Bu küf seneler sonra Charles Thom tarafından Penicillum notatum olarak doğru tanımlandı.

Konu LaLe tarafından (13.06.09 Saat 00:15 ) değiştirilmiştir..
  Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.