Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.06.09, 02:59   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,107
Ettiği Teşekkür: 167158
Aldığı Teşekkür: 186297
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Lightbulb Bran Kalesi (Şatosu) | (Sinaia - Romanya)

Bran Kalesi (Şatosu)
(Sinaia - Romanya)

Karpat Dağlarından Kont Drakula’ya

Romanya tarihi bizimkiyle iç içe geçmiş ülkelerden biri. Tarih kitaplarımızda sıkça bahsedilen Eflak ve Bogdan ile tarihi gerçeklerden efsaneye terfi etmiş Kont Drakula’nın memleketi olan Transilvanya Romanya topraklarında bulunuyor. Bran Kalesi, Sinaia Kentine 60 kilometre uzaktadır.Bu arada dünyanın Drakula diye tanıdığı bizim bildiğimiz adıyla "Kazıklı Voyvoda"nın hikâyesi Osmanlı’yla çok ilintili. Drakula adını, zalimliği ve silah kullanmadaki becerisi dolayısıyla Dragul yani Dragon olarak anılan babası Vlad Basarab’dan almış.


Vlad Tepes (Dracul) - Kont Drakula


Drakula 1442 yılında 10 yaşındayken Osmanlı topraklarına yollanmış. Kaldığı altı yıl boyunca işkence metotları üzerine kafa yormuş. Geri döndüğünde de en popüler işkence metodu olan kazık sayesinde adi "Kazıklı Voyvoda"ya çıkmış. Bu metodu da katilinden hırsızına, yaslısından sakatına herkese uygulamış. Hatta 20 bin civarında Osmanlı askeri "Kazıklı Voyvoda”nın kurbanı olmuş.


Tarihi
Bran Kalesi (Romence: Catelul Bran - Almanca: Tözburg), Romanyada Bran yakınlarında ve Braşov'un yakın çevresinde bulunan ulusak anıt ve sınır nişanıdır. Kale ErdeL Prensliği ve Eflak sınırları arasındadır.Yaygın adıyla Bram Stoker'ın hayali karakteri olan Drakula'nın Kalesi olarak da bilinir. Bununla beraber Stoker'ın bu kale hakkında bilgisi olduğuna dahil herhangi bir kanıt yoktur ancak Stoker'ın Drakula'yı yaratırken Kazıklı Voyoda'dan ilham aldığına dair bir çağırışım yapılabilir.

Bram Stoker


Kale şu anda turistlere açık bir müze olarak hizmet vermekte, Kraliçe Marie tarafından toplanan mobilya ve sanat eserleri sergilenmektedir. Turistler kendi başlarına ya da bir rehber eşliğinde kale içinde tur atabilirler. Tepenin aşağısında geleneksel Romanya köylülerinin yapılarının (kulübe, ahır vb.) sergilendiği bir açık hava müzesi bulunur.

Kraliçe Maria (1898 Yılı Sinaia – Romanya)


1212 yılında Töton Şövalyeleri yılda bir milyondan fazla tacirin geçtiği Burzenland'deki dağ vadisinin girişinin karşısına takviye amacıyla tahtadan bir kale inşaa ettiler fakat kale 1242 yılında Moğollar tarafından yıkıldı.Bran kalesi hakkındaki ilk dökümanlar Louis I of Hungary (Macaristanın birinci Louis'i) tarafından 19 Kasım 1377 yılında Braşov Saksonlarına masrafları ve emek gücünü kendilerinin karşılaması koşulu ile taştan bir kale yapmalarına izin vermesi ile görülür.
1438-1442 yılları arasında kale Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savunulmuş, daha sonraları Eflak Prensliği ve Wallachia arasından geçen dağa gümrük olarak kullanılmıştır. Kısaca gümrükler kurulduğu sırada Wallachia'nın Mircea the Elder (Wallachia'nın 1. Elderi) tarafından kurulduğuna inanılır.
Wallachian hükümdarı Vlad Ţepeş'in (Kazıklı Voyvoda) 1448-1476 yılları arasında Bran Geçidinden birkaç kere geçmiş olmasına rağmen kale tarihinde önemli bir rol oynamamıştır. Kale Magyar Krallığına aitti fakat Kral Wladyslaw'a borcunu ödemediği için 1533 yılında kale yönetimi Brasov şehrine geçmiştir. 18. Yüzyılın ortalarında Bran kalesi askeri olarak stratejik bir rol üstlendi.1920 yılında kale Romanya Krallığı'nın resmi ikametgâhı oldu. Kraliçe Marie'nin favori mekanı ve inzivaya çekildiği yer oldu. Kale kızı Prenses lleana'ya miras kaldı ve 1948 yılında komünist rejim tarafından kraliyet ailesinin kovulması ile ele geçirildi.

Kraliçe Marie'nin Kızı Prenses Ilena

2005 yılında Romanya hükümeti zorla ele geçirilen mülklerin sahiplerine iadesi ile ilgili özel bir yasayı yürülüğe geçirdi. Böylece bir yıl sonra Bran Kalesi Prenses llenaa'nın oğlu ve mirasçısı Dominic von Habsburg'a verildi.2007 yılının Eylül ayında Romanya Parlamentosu adına araştırma yapan komiye kalenin Arşidük Dominic'e iadesinin yasal olmadığına ve Romanya mülk ve veraset yasasının çiğnendiğine hüküm getirdiler. Buna karşın 2007 yılının Ekim ayında Romanya Anayasa Mahkemesi parlamentonun konu hakkındaki dilekçesini reddetti. Ek olarak Romanya hükümeti 2007 yılının Aralık ayında tazminin yasalarla tam uyum içinde olmasını ve tazmin sürecinin yasallığını ve geçerliliğini düzenleyen yasayı tazeledi.18 Mayıs 2009'da kalenin yönetimi hükümetten Arşidük Domonic'e ve kız kardeşleri Maria-Magdalena Holzhausen ile Elisabet Sandhofer'a geçti. 1 Haziran günü Habsburg ülkenin ilk özel müzesi olarak yenilenmiş kaleyi halkın ziyaretine açtı.
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.