Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.07.09, 19:14   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Cezzar Ahmed Paşa (…. /23 Nisan 1804)

Cezzar Ahmed Paşa
(…. /23 Nisan 1804)Fransız Kralı Napolyon'a karşı Akka Kalesini başarı ile savunan büyük Türk kumandanı. Bosnalı olup doğum tarihi bilinmemektedir. İstanbul'a gelerek Sadrazam Hekimoğlu Ali Paşanın hizmetine girmiştir. Ali Paşa ikinci Mısır valiliğinden azledilince, Mısır'da kalarak meşhur Ali Beyin kölesi Abdullah Beyin hizmetine girdi. Bahire kaşifliğine atanan Ahmed, orada Bedevilere karşı olan muharebelerde galip gelmiş ve çok kan dökmüş olduğundan, kasap anlamına gelen ''Cezzar'' lakabı verilmişti. Fakat bir müddet sonra Ali Beyin öç almasından korkarak, İstanbul'a kaçtı. Sonra da Şam Valisi Osman Paşanın hizmetine girerek Tahir Ömer, Zeydan ve Şahab aileleriyle yapılan mücadelede başarı gösterdi. 1775'te kendisine Beylerbeyi rütbesi verildi, Bir yıl sonra da Sayda valiliğine tayin edildi. Suriye’de emniyeti sağlayan ve 1780'de Emirü'l-Haclık ile Şam eyaletine tayin olunan Ahmed Paşa, gerek Sayda ve gerekse Şam valiliği zamanında Akka Kalesinde oturdu. Burada kuvvetli bir ordu kuran Ahmed Paşa, küçük bir donanma da yaptırarak adeta bağımsız bir şekilde hareket etti.


Cezzar Ahmet Pasa, Akkâ'da bir mahkemede
1789'da Mısır'ı işgal eden Napolyon Bonapart'ın anlaşmak için ileri sürdüğü teklifleri reddedince, Bonapart, Akka Kalesini kuşattı. Ancak Cezzar Ahmed Paşanın emrindeki 3000 kişilik Nizam-ı Cedid askerinin müdafaada gösterdikleri azim ve maharet neticesinde, Napolyon ilk defa burada yenildi. Bunun üzerine; 'Akka mukavemet etmeseydi belki Şark İmparatoru olurdum.' demekten kendini alamadı.

Akka KalesiMısır Seferi seraskerliğine Sadrazam Yusuf Ziya Paşanın getirilmesine gücenen Cezzar, Suriye’de serdara yardımda bulunmadı ve devlete daha başka güçlükler de çıkarmaya çalıştı. Bununla beraber bu sırada ''Vehhabi meselesi'' önem kazandığından kendisi Şam valiliği ile beraber Vehhabilere karşı serdar tayin oldu. Fakat hastalığı sebebiyle vazifeye gitmeyerek, kölesi Süleyman Paşayı gönderen Cezzar, 23 Nisan 1804'te Akka'da vefat etti.Akka’yı çevreleyen kalın sur duvarları Cezzar Ahmed Paşa tarafından inşa edilmiştirCezzar Ahmed Paşa, zeki, dirayetli, anlayışlı bir insan olup, birçok meseleleri önceden sezmek kabiliyetine sahipti. İdare ettiği yerlerde adaletle asayişi temin ederdi. Akka, Sayda ve Beyrut'u tahkim ettiği gibi, Akka'da mükemmel bir cami, bir çarşı ve birçok çeşme ve sebil yaptırmak suretiyle imar işlerine de önem verdi.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.