Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.07.09, 20:00   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İlk Kadın Milletvekillerimiz


Fakihe Öymen - İstanbul


(1900 – 06. Nisan 1963)

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın milletvekillerindendir. Kadınların ilk defa oy kullanabildikleri 1935 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi; bütçe komisyonunda yer aldı. 6. ve 7. dönemlerde İstanbul, 8. dönemde Ankara milletvekili olarak mecliste yer almayı sürdürdü.
1900 İşkodra doğumlu Fakihe Öymen, Darülfünun Coğrafya bölümü mezunu idi. Fransızca bilmekteydi. Milletvekili seçilmeden önce Bursa Kız Lisesi müdürlüğü yapmaktaydı. Bursa'dan Ayşe Şekibe İnsel de milletvekili adayı olduğundan, aynı şehirden iki kadın aday olmaması için İstanbul'dan milletvekili adayı gösterildi. 2 çocuk sahibi olan Öymen, 6 Nisan1963 yılında hayatını kaybetti.

Satı Çırpan (Satı Kadın) - AnkaraHatı Çırpan (d. 1890 - ö. 21 Mart 1956 )

1935 seçimlerinden Ankara'dan meclise girdi. 1890'da Kazan Köyü'nde doğmuştur (Mustafa Kemal'e 19 Mayıs 1919 doğumlu olduğunu söylediği aktarılmaktadır). Kurtuluş Savaşı'nda gazi olmuş bir askerin eşiydi. Çiftçilik ve babasının ardından köy muhtarlığı yaptı. 5 çocuk annesiydi.
Kazan'ı ziyaret eden Mustafa Kemal ile tanıştı ve kendisinin tavsiyesiyle milletvekili adayı olmuştur. O dönemde Hatti ile ilgilenen Mustafa Kemal, Satı adını Hatı olarak değiştirmesini istemiştir.

Satı Kadın olarak bilinse de TBMM kayıtlarına adı Hatı Çırpan olarak girmiştir
.Ferruh Güpgüp - Kayseri(d. 1891, Kayseri, ö. 18 Nisan, 1951)

Özel öğrenim gördü, Arapça bilmekteydi. Biçki dikişle de ilgilendi ve Kayseri CHP Vilâyet İdare Heyeti ile Belediye Meclisi üyeliğinde bulundu. 5 Dönem Kayseri milletvekilliği yaptı.


Bahire Bediş Morova - Konya(d.1897 Bosna, .. )

Bahire Bediş Morova Aydilek, kadınlara seçme-seçilme hakkı tanındığı 1935Meclis'e giren 14 kadın milletvekilinden biridir

1897’de Bosna’da doğdu. Tahsilini Bolu'da yaptı. Milletvekili seçilmeden önce
Bolu Kız Sanat Okulu’nda resim öğretmenliği yapmaktaydı ve Bolu Belediye Meclisi üyesiydi. 5. Dönemde Konya milletvekilliği yaptı.
Mihri Pektaş - Malatya(d. 1895, Bursa, ö. 4 Temmuz, 1979)
Amerikan Kız Koleji Mezunudur. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi. Robert Kolej'de İngilizce öğretmenliği, CHP Kütüphane Encümenliği ile V., VI.ve VII. Dönemlerde Malatya Milletvekilliği yaptı.Meliha Ulaş - Samsun(d. 1901, Sinop, ö. 17 Temmuz, 1941)
Darülfünun'un Edebiyat Şubesinden mezun oldu. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi. İstanbul Kandilli Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği, beş yıl Erzurum Kız Muallim Mektebinde başmuallimlik ve edebiyat öğretmenliği ile Samsun Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği ile V. ve VI. Dönem Samsun Milletvekilliği yaptı.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.