Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.07.09, 16:24   #6
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44572
Aldığı Teşekkür: 75964
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yazmayi tetikleyen nedir?

Lale safinda yer ac lütfen. Ben oraya geliyorum herhalde.

Denise sorun söyleydi.

"Yazar, acilanmassa uretemez" diyebilir miyiz? Veya tam tersini?

Bence ikisinide söyleyemez. Yazar ise insan, oturur yazar.

Yazmak ifade edebilmektir, yazmak gösterebilmektir, yazmak anlatabilmektir vs.

Ama icindeki konuya is geldiginde, yazarin hayati nasil algiladigi veya hayata hangi yönden baktigi öne cikar.

Laleye bu noktada katiliyorum. Sadece gözlemleyerek yazan yazarlar, baskasinin cektigi aciyi onun agzindan yazarken, bize daha iyi anlatabilir. O hissi bize daha iyi verir. Bununda yasamakla degil, gözlemle ve yazma diline olan hakimiyetiyle aciklayabiliriz.

Özal dönemini anlatan pek cok kitap okumustum. Yazarlar gözlemlerini aktarirken hepsi kendi penceresini kullanmis dogal olarak. Kimi elestirmis, kimi övmüs.
kimi acitasyon yapmis o dönemle ilgili, kimi insanlarin ne kadar mutlu oldugundan, atladigi cagdan dem vurmus.

Ama beni en cok etkileyen sadece Füsun Önal´in "Matrak Sultan" i olmustu. Siir tadinda o dönemi mercek altina almis ve cok degisik bir dil kullanarak yorumunu icine sokmustu.

Hayata bakis acimiz, sectigimiz kitaplara yansir aslinda. Kimimiz acilari biriktiririz icimizde ve onlarla yasamaktan mutlu oluruz bilinc altinda.

Ragbet bu tip yazarlara yönlenir böyle olunca ve onlar öne cikar.

Kimimiz ise egleniriz hayatla. Aciyi yasariz, ama mutlulugu biriktiririz.
Acilarimizla bile dalga gecerek yasariz.

Bu tip yazarlarda vardir ama fazla öne cikamaz. Toplumun genel tavri aglamak üzerine yogunlastigi icin, onlar yokmus gibi yapilir.

Yazar, yazardir aslinda.

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.