Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.08.09, 16:45   #19
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44579
Aldığı Teşekkür: 75965
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Filistin Toprakları Nasıl İsrail Oldu

Bir ilavede ben yapmak istedim.

Kurtulus savasindan yeni cikmis ülkenin özellikle bati bölgelerinde genc nüfus pek kalmamis ve verimli araziler atil durumda kalmisti. Zaten sanayi toplumuna gecememis olan Osmanlinin mirascisi Cumhuriyet, bu nedenle bu verimli topraklari tarima kazandirmanin yollarini ariyordu.

Dogunun iklim sartlari ve arazinin tarima elverisli olmadigida düsünülürek o dönemde, hem batidaki arazilerin islerlik kazanmasi, hemde dogudaki seyhlik, sihlik, agalik düzeninin degistirilmesi adina batiya bir göc baslatilmasina karar verilmisti.

Ama o dönemde (-ki günümüzdede hala pek farkli degil ) buna karsi cikan Seyhler ve agalar büyük bir ayaklanma baslatarak cumhuriyete isyan etmislerdi.

Konuyu fazla dagitmamak icin detaylara girmiyorum ama isterseniz orayada gireriz.

O dönemde batiya göc edenlere verilen topraklarda bugün torunlari yasamaya devam ediyor. Trakyada, Egede, Akdenizde bunlarin örneklerini arastirirsaniz görürsünüz.

Doguya yapil(a)mayan yardim ve yatirimlarin müsebbibleri arasinda, dogunun insaninida, kör olmayan herkes görebilir.

Bu sorunu getirip kürt-Türk sorununa dayandirmak sadece bundan sebeplenenlerin ekmegine yag sürmek olur.

Ortada bir sorun varsa bu sömürülenlerle, sömürenlerin sorunudur.

Iki taraftada ( Sömüren-Sömürülen ) esit sayida Kürt ve Türk`ü, at gözlügüyle olaylara bakmayan herkes görebilir.

GAP`a yapilan yatirima gelince. Parsayi kimin topladigina bakmak yeterli olur.

Banemin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.