Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.08.09, 15:50   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44572
Aldığı Teşekkür: 75963
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ünlü Türk Matematikçiler

Dönemin üç ünlü ismi Nizamülmülk, Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam bu şehirde bir araya gelmiştir. Dönemin hakanı Melikşah, adı devlet düzeni anlamına gelen ve bu ada yakışır yaşayan veziri Nizamül-mülk’e çok güvenirdi. Ömer Hayyam ile ilk kez Semerkant’ta tanışan Nizam onu İsfahan’a davet eder. Orada buluştuklarında O’na devlet hülyasından bahseder ve bu büyük hayalinin gerçekleşmesi için Hayyam’dan yardım ister. Fakat Hayyam devlet işlerine karışmak istemez ve teklifini geri çevirir. 4 Aralık 1131′de doğduğu yer olan Nişabur’ da fani dünyaya veda eder.

Bu üclünün ismini bir arada görünce aciklama geregi hissettim. Gerci Nizamül-mülkün vezirliginden dem vurulmus kisada olsa yazida.

Bu 3 isimde bilim özellikle astroloji konusunda ortak bir noktada bulusurlar.

Hasan Sabbah, Ömer Hayyam tarafindan Nizamül-mülke tanistirilmistir.
Ama Hasan Sabbahin asil niyeti vezirin yerine gecebilmektir. Bunu yapamayinca tarihe, ilk terörist örgütü kuran insan olarak gecmistir.

Bu konu, Amin Maaloufun Semerkant adli kitabinda cok genis yer bulur.

Meraklisinada cok siddetli okumasini tavsiye ederim. Harika bir kitap...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.