Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.08.09, 13:09   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2603
Ettiği Teşekkür: 161562
Aldığı Teşekkür: 177623
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Ah Biz Eşşekler (Aziz Nesin)

Aziz Nesin - Ah Biz Eşşekler

Hikayede eşek milletinin de bir zamanlar bizim gibi konuştuğu dönemi anlatır. O dönemde anırmak yokmuş tabiki! Eski kuşaktan bir yaşlı eşek varmış. Bir gün, bu eski kuşaktan yaşlı eşek, kırlarda tek başına otlamaktaymış. Hem otlar, hem eşekçe türküler söylermiş. Bir ara burnuna bir koku gelmiş; hava keskin keskin Kurt kokuyormuş. Yaşlı eşek,

- Yok canım, Kurt değildir... Diye avunup otlamağa başlamış.

Yaşlı eşek, hem korkuyor, hem de oralı değilmiş gibi görünerek, kendi kendine,

- İnşallah Kurt değildir. Kurt buraya nereden gelecek, nereden beni bulacak?.. diyormuş.

Bir yandan da yüreğini korku sardığından gözü çevresindeymiş. Bir de bakmış; karşı dağın tepesinde, sisler, dumanlar içinde bir Kurt...

- A-ah, demiş, bu benim gördüğüm, Kurt değil, başka bir şey...

Başını otlara sokmuş.

- Bana öyle geldi galiba, hayal gördüm. Evet, evet, hayal olacak...

Az sonra, çalıların arkasından koşan kurdu görünce, korkusu artmış. Ama kurdun gelmesini hiç istemediğinden, yine kendi kendisini kandırmaya çalışıyormuş:

- Kurt değildir, inşallah değildir. Başka yer kalmadı da burasını mı buldu gelecek? Gözlerim iyi seçmiyor da ondan... Çalıların gölgesini Kurt sandım . Böyle deyip adımlarını açmış. Kurt da onu izliyormuş. Kart eşek koşmaya başlamış. Kurt da onun ardından koşmuş...

Eşek kaçmış, kurt kovalamış. Kuyruğunun dibinde, kurdun kızgın kızgın solumasını duyunca, yaşlı eşek kendi kendine,

- Bahse girerim ki bu kurt değil.. Kurdun ıslak burnu, eşeğe değince, yaşlı ,eşek de sıfırı tüketmiş. Bir de başını çevirip bakmış; kurt, üstüne atıldı atılacak.

“-Kurt değil canım, boş ver. İnşallah değildir. Sanki ne diye kurt olsun” diye kekelemiş.’

Kurt, sağ kabasına bir pençe atınca, oracığa yıkılan eşek,

- Biliyorum, biliyorum, sen kurt değilsin. Gıdıklanıyorum. El şakasını da hiç sevmem.. demiş. Azgın, aç kurt keskin dişleri ile eşeğin sağrısını ısırmış,

-budundan büyük bir parça koparmış. Can acısıyla yere yıkılan eşeğin birden dili tutulmuş. Bildiği eşekçeyi, korkudan unutmuş. Kurt, boynuna, gerdanına saldırmış. Eşeğin her yanından kanlar fışkırmaya başlamış. İşte ancak o zaman eşek,

- Aaa kurtmuş... Aaa o imiş... Aaa, o imiş!... diye bağırmaya başlamış. Kurt onu parçalar, o da dili tutulduğundan, yalnız:

- Aaa, o imiş... Aaa, Oo-ii”. Aaa-iii. ..Aaa?iii! diye bağırır, inlermiş.

Kurdun dişleriyle parçalanan eski kuşaktan eşeğin dağı, taşı inleten son sözlerini bütün eşekler duymuşlar:

Aaaa-iii, aaa-iii...

İşte o günden sonra, biz eşek milleti, konuşmasını, söylemesini unutmuşuz, her duygumuzu, her düşüncemizi, anırtı ile anlatmaya başlamışız. O eski kuşaktan eşek, tehlike kuyruk altına girinceye dek, kendini avutup, kandırmamış olsaydı, bizler de konuşmasını bilecektik. Ah biz eşekler, ah biz eşek milleti: Aaaa-i, aaa-iiii

Eşekler aslında çok sadık hayvanlardır. Seni taşır, yükünü taşır ölüne kadar sana hizmet eder. Ama biz birine eşek deyince kızar arslan deyince gururlanır. Ah eşekler ah. Dün de bir haber geçtik Afyonkarahisar’dan Burcu Aydın arkadaşımızın haberini. Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesi’ne bağlı Taşoluk Beldesi’nde 70 yaşındaki Ramazan Kiraz havyan pazarına alışveriş yapmak üzere çıktığı beldesine dönemedi. Kiraz’ın cesedi 3 gün sonra donmuş olarak bulundu. Ramazan Kiraz’ın eşeğinin sahibinin başından 3 gün boyunca ayrılmayıp açlıktan bastonunu yediği öğrenildi. Bir de eşek deriz. Bazen eşek gibi, bazen de insan gibi davranmayı unutuyoruz.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.