Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.09.09, 11:47   #6
nur@n
Süper Üye

nur@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 511
Mesajlar: 2,261
Ettiği Teşekkür: 1393
Aldığı Teşekkür: 5429
Rep Derecesi : nur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dile Sahip Çıkmamak, Vebaldir

İnsanın yaşamında ve kişiliğinin gelişmesinde ana dilin çok önemli bir yeri vardır. Dili yeterli düzeyde olan kişiler genellikle daha Sağlıklı ilişki kurarlarhayatta daha başarılı olurlar. Kendi dilini iyi bilip düzgün kullanmanın önemli bir yararı da yabancı bir dili öğrenmeyi kolaylaştırmasıdır. Gerçektenetkili bir yabancı dil öğretiminin altyapısını iyi bir ana dili eğitimi oluşturur Dil öğrenimi beynidolayısıyla düşünceyi değiştirirbiçimlendirir. Oysa Türkçe giderek zayıflamaktadır Dil duyarlılığı ve dil bilinci bakımından görülen eksiklerTürkçe’nin geleceği için ciddi bir tehlikedir dilimizin sözlü ve yazılı kullanımında çok sayıda yanlış yapılıyor.

Türkçe kurallarına uygundoğru ve düzgün kullanılmıyor. İlköğretimden üniversiteye kadar okullarımızda görülen Türkçe yetersizliklerisık sık göze çarpan sözlü ve yazılı anlatım kusurlarıbozuk cümlelerbasın yayın organlarındaki özensizliklersokak ve caddelerde bulunan tabelalardaki yabancı sözcük hastalığı..

İnsanlarımıza özellikle doğru konuşmadüzgün yazmaduygu ve düşüncelerini pürüzsüz anlatma becerisi kazandırma konusuna özenle eğilmek zorundayız.
Günümüzde Türkçe neredeyse ana dilimiz olduğunu unutturacak ölçüde yabancı sözcüklerle dolduruluyor kendi sözcüklerimiz ise dışlanıyor.
Yabancı dil ne kadar önemli olursa olsuninsanın ana dili daha da önemlidir. Temel görevimizgençleri düşüneneleştiren ve düşüncelerini iyi ifade edebilen bireyler olarak yetiştirmektir. Öğrencinin kendi dilini ikinci sınıf yetersiz bir iletişim aracı olarak görmesi çok tehlikeli bir durumdur.

Ülkemizde nitelikli insan yetiştirmek istiyorsak başkalarını diliyle değil kendi dilimizle ve kültürümüzle yetiştirmeliyiz. Çünkü kendi kültürünü dışlayan bir toplum varlık nedenini bilmiyor demektir.

Her insan dünyayı en sağlıklı biçimde ancak kendi diliyle algılayabilir ve anlatmak istediğini de en güzel kendi diliyle anlatabilir.
nur@n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla