Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.09.09, 11:47   #7
nur@n
Süper Üye

nur@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 511
Mesajlar: 2,260
Ettiği Teşekkür: 1393
Aldığı Teşekkür: 5436
Rep Derecesi : nur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dile Sahip Çıkmamak, Vebaldir

Türkçe’nin bilim dili olarak yetersiz olduğu öne sürülmektedir. Eksik yanları vardır ve bu her dil için söz konusudur. Ayrıca çeşitli bilim teknik ve edebiyet eserlerinin Türkçe’ye tercüme edilmesi de Türkçe’nin önemli bir dil olduğu gösterir.

Dil eğitiminin temel amacıkişilerin düşünme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesidir. Dil eğitiminde asıl hedefdört temel beceri olan dinlemekonuşmakurmayazma becerilerinin kitlelere kazandırılması ve geliştirilmesidir.
Bir dilin gelişip zenginleşmesiçağın gelişmelerine Ayak uydurabilmesi için sözcük ve terim üretimi de çok önem taşımaktadır.

Türk dil kurumunun yabancı sözcüklere karşılık bulma çabaları çok olumlu çabalardır. Bu adımlardan geri dönülmemeliyazılı ve sözlü basın-yayın organlarının desteği alınmalıdır. Aksi takdirde yabancı sözcükler Türkçe’ye hızla dolmaya devam edecek dilimiz gelişip zenginleşemeyecek ve yabancı dillerin boyundurluğundan kurtulamayacaktır.
Türkçemizin bağımsız bir dil olarak yaşamasını gelişip zenginleşmesini istiyorsak üretelim türetelim yaratalım ve Türkçe karşılıklar bulmaya çalışalım.

Sonuç olarakTürkçemizin bağımsız bir dil olarak yaşamasıvarlığını sürdürebilmesi için ana dili konusunda bireysel ve toplumsal duyarlılık kaçınılmazdır.

Dilimize karşı her türlü özensizliği ve yanlış kullanımları alışkanlık haline getirmekten kaçınmakyabancı dil hayranlığı ile yabancı sözcük etkisinden kurtulmakyabancı dil öğretimiyle yabancı dilde eğitimi kesinlikle birbirine karıştırmamak Türkçe’nin bilim dili olmadığı görüşüne karşı çıkmaksözcük ve terim üretimine hız vermek nitelikli ve yeterli sayıda öğretmen yetiştirmekTürkçemizin varlığını sürdürebilmesi için büyük önem taşımaktadır.
nur@n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla