Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.09.09, 15:20   #9
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 298
Ettiği Teşekkür: 12966
Aldığı Teşekkür: 17543
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Öğretmenler Özgüveni Öğrencilerine Nasıl Sağlar?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Konu dersaneye gelmiş...

Ritmi bozmayım buradan devam edeyim ben de...

Eskiden, su içerdik testiden... Dersane ne arardı? Liseyi bitirenlerin büyük bir çoğunluğu üniversitele girerdi... Dersaneye gerek de yoktu zaten..

Peki şimdi ne durumdayız?

Bir milyon öğrenci liseyi bitiriyor, 300 bin öğrenci üniversiteye girecek... (Rakamlar farzı misal)

Yani 700 bin kişi bir şekilde elenecek..

Kimse dersaneye, öğretmene suç bulmasın... Durumun özeti bu.. Sınavda öğrenciler tüm soruları yanıtlasa, yine bir kriter belirlenir ve 700 bin kişi elenir.. Öyle ya, kucak kucağa oturulacak değil ki sıralarda...

* * *

Konuya değineyim:

Konuda değinenlerde ilk öğretim çağında olması gerekenler... Lise yıllarında öğrenci öğretmen mi dinlermiş?
Eskiden kaç aile çocuğunu okuturdu?

Hele ki bu kızsa. Sadece zorunlu eğitim kadarıyla, o da baba müsade ederse. Öncelerde kızların çoğu sadece ilkokula gidebiliyordu, kızlar okumaz mantığı vardı bir çok ailede. Erkekler ise baba mesleğini alırlarmış okul bitince. Sonrasında zorunlu eğitim 8 yıl oldu. Bu sefer 8 yıla müsade etti babalar.

Geçen zaman içinde şartlar değişti, insanların bakış açısı değişti. Çocuklarını liseye göndermeye başladılar. Çünkü iş bulmak zorlaştı, çocuklar baba mesleğini yapmak istemez oldular, kendi mesleklerini kendileri seçmek istediler. Bu sefer liselerde öğrenci sayısı arttı. Zamanla lise mezunu olmak da yetmedi. Üniversiteye girmek istediler, orda da dersaneler arttı. Dersaneler zamanla işin ticari yönü oldu.

Öğretmenlere gelince ise bütün ders fıkra anlatan bir öğretmen, ders bitsin de nasıl biterse bitsin düşüncesinde olan birinin yetiştirdiği öğretmenden ne beklenebilir ki. İşte öylelerini ben de suçluyorum. Ama işini severek yapan öğretmenleri de ayrı tutmak gerekir, kurunun yanında yaş da yanar misali onları görmezden gelmeyelim lütfen.

Ha bu arada real "Lise yıllarında öğrenci öğretmen mi dinlermiş? " cümleni de görmedim sanma

Ne demek dinler miymiş, dinleyecek elbette, öğrenci o, onun yapması gereken bu