Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.11.09, 20:59   #1
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Pitsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 175
Mesajlar: 2,427
Ettiği Teşekkür: 11404
Aldığı Teşekkür: 10641
Rep Derecesi : Pitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Aşık Edebiyatı Nedir
Aşık Halk Edebiyatı, aşıkların ortaya koyduğu eserlerin oluşturduğu, halk edebiyatı içinde yer alan bir kol. Anonim ürünlerin dışında kalan şiirlerin koşma, destan, semai, kalenderi vb. oluşturduğu toplam, böyle adlandırılır. Kimi aşıkların,.

Bir tarikata mensup olup o yolda şiir söyleyen tekke şairlerinin eserleri, tekke şiiri diye anılır, aşık edebiyatının içinde değildir.

Halk diliyle ve hece vezniyle meydana getirilen, saz eşliğinde söylenen şiirlerden oluşan geleneksel edebiyatımızın adıdır. Bu geleneği sürdüren şairlerimize aşık denildiği için bu edebiyata da aşık Edebiyatı denilmiştir. Aşık Edebiyatının kökü Orta Asyaya kadar dayanır.

Bu akımı temsil eden aşıklar, Orta asya Türk şiir geleneğine bağlı kalıp, ellerinde sazları ile diyar diyar dolaşarak sanatlarını icra ederler. aşıklar halk arasında yetişir, duygu ve düşüncelerini Saz çalarak dile getirir.

__________________

Pitsy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.