Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.11.09, 22:11   #1
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40387
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Deprem Habercisi Doğa Olayları

Deprem habercisi doğa olayları
Dün bazı gazetelerde vardı. On binlerce insanın hayatına mal olan Çin’deki son deprem öncesinde doğada garip şeyler olmuş. Gazetelerin birçoğu bunu, “Kurbağalar, depremi önceden bilmiş” başlığıyla verdi.


Çin depremi öncesi bölgeyi terk eden kurbağalar
Sişuan'da yayınlanan West China Metropolis Daily gazetesi, 10 Mayıs'ta, depremin merkez üssüne komşu şehirlerden Mianyang'da binlerce kara kurbağasının kenti terk ettiğinin görüntülendiğini yazdı. Ayrıca, Mianzhu kentinde de depremden birkaç hafta öncesinde milyonlarca kelebeğin ani şekilde kenti terk ettiği görülmüş. Chutian Metropolis gazetesi ise, 26 Nisan'da Hubei bölgesindeki Enşi kasabası yakınlarında bulunan göletteki 80 bin ton suyun, bir gecede dibinde ortaya çıkan bir çatlaktan boşaldığını yazmış.
On binlerce insanın hayatını kurtaran bilgi…


Çinlilerin, anormal hayvan davranışlarının neler olduğu konusunda halktan bilgi toplayarak bunları deprem tahmininde kullanmaları, 7.3 büyüklüğündeki Haicheng Depremi (4 Şubat 1975)’ne rastlar.

Onlar bu depremin olacağını anormal hayvan davranışlarını gözleyerek bilmişler ve depremden saatlerce önce şehri boşaltmışlardı. Böylece, yaklaşık 90.000 canlının hayatta kalması sağlanmıştı. Oysa 240.000 kişinin öldüğü 7.8 büyüklüğündeki Tangshan Deprem (28 Temmuz 1976) öncesinde, anormal hayvan davranışlarını bildiren raporlar olduğu halde hiçbir uyarıda bulunulmamıştı.

Japonya’da Kobe Depremi’nin ardından Prof. Dr. K. Wadatsumi tarafından derlenen ‘1519 Haberci Olay’ hakkında bilim adamlarının farklı görüşleri vardır

Araştırmalar, kimi insanların depremden önce tuhaf bir bitkinlik ve histeri içinde olduklarını, baş ağrısı çektiklerini ya da nefes almada zorlandıklarını ortaya koymaktadır. Kimi insanlarda mide bulantısı, yiyeceklerden tiksinti, baş dönmesi ve denge bozukluğu da görülebilmektedir. 1890’lı yıllarda da sinir bozuklukları ve histeri durumları bildirilmiş ve bunlar elektriklenmiş kişilerin davranışlarına benzetilmiştir.

Binlerce yıllık halk efsane ve söylentileri, hayvanların depremleri sezdiklerini anlatmaktadır. Hayvan davranışlarındaki anormallikler üzerine Uzak Doğu’dan derlenmiş bazı atasözleri de, hayvanların deprem habercisi olaylara karşı üstün duyarlılıkta olduklarına işaret etmektedir.


Hayvanlardaki etkiler…

Depremler öncesinde memeli, kuş, sürüngen, balık, böcek ve solucanların telaşlı ve panik içinde oldukları pek çok kişi tarafından geçmişe dönük olarak bildirilmiştir. Bunlara göre, köpekler sahiplerini uyandırmak için havlamış, kediler yaşadıkları evlerden uzaklaşmış, sıçan, kuş ve diğer bazı hayvanlar doğal ortamlarını terk etmiş ve kümeleşmişlerdir. Martı ve benzeri su kuşları ise karaya çekilmişlerdir. Yılan ve kaplumbağaların kışın bile yuvalarından dışarı çıktıklarına, havuz ve akvaryum balıklarının tek doğrultuda dizildiklerine ve intihar edercesine panik içinde su dışına atladıklarına da tanık olunmuştur.

Hayvanların, dünyanın her yanında çok eskiden beri bilinen, deprem öncesinde deprem belirtilerine duyarlıymışçasına telaşlanmaları, irkilmeleri, çok tuhaf tepkiler göstermeleri popüler bilim ve basının da ilgisini fazlasıyla çekmesine rağmen, nadiren bilimsel çalışmalara konu olmuştur.

Deprem merkezinden biraz uzaklıkta gökyüzü açık ve bulutsuz iken, deprem merkezinde yerel sisin oluştuğu söylenir. Bu söylentilere göre, rüzgâr esmediği halde, çeşitli şekillerde oluşan bulutlar yere yaklaşmaktadır.

Derlenen bilgilere göre, Kobe Depremi öncesi bildirilen olaylara göre şu tür olaylar yaşanmıştır:

— Kimileri yanaklarında soğukluk hissetmiş, ağaç yapraklarının rüzgâr olmadığı halde hışırdadığına ve bazı sesler çıkardığına tanık olmuşlardır.

— Normalde sabahın erken saatlerinde uyanmayan bebek, depremden birkaç saat önce içli içli ağlayarak uyanmıştır. 05:45’teki Kobe Depremi öncesinde saat 05:00 civarında nedensiz yere uyanan pek çok kişi vardır.

— Depremden bir gün önce, baş dönmesi, kusma, bulantı, nefes almada güçlük, baş ağrısı, yorgunluk gibi semptomlar da görülmüştür.

— Köpeklerin felaketlerden önce insanları evlerinde çıkararak hayat kurtardıklarını anlatan hikâyeler Çin, Japonya ve Avrupa’da da eskiden beri anlatılır. Köpekler, depremlerden önce yanında birileri varmışçasına tuhaf davranırlar. Bazıları ise yaşadıkları ortamı terk eder, dağlara çekilebilir ve deprem sonrasında geri dönerler.

Kendi yaptığım çalışmada özellikle köpeklerin davranışlarıyla ilgili birbirinden ilginç çok sayıda anekdot dinlemiştim.

Kobe depremi öncesinde, elektrikli cihazların geçici olarak bozulduğunu ya da işleyişinde anormallikler olduğunu gösteren pek çok olaya tanık olunmuştur.

200 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan Tangshang Depremi’nden önce florasan lambalar sönükleşmiştir. Deprem merkezinden 160 km uzaklıkta, Beijing’ de ise bazı elektronik saatlerin depremden hemen önce durduğu da ilgili belirtilmektedir. Yine aynı bölgede depremden 8 saat önce kuvars saatlerinin durduğu da bildirilmektedir. Bu olaylar büyük artçı depremler öncesinde de yinelenmiştir.

Bitkilerin depremler öncesinde erken tomurcuklandıklarını, erken çiçek açtıklarını, yeniden çiçeklendiklerini anlatan referanslar vardır. Süs bitkileri ve fundaların, armut, kayısı ve şeftali ağaçlarının mevsimi olmadığı halde depremlerden önce çiçek açtıkları bildirilmiştir.

Sözü uzatmaya gerek yok. İçinde yaşadığımız hayatı diğer canlılarla birlikte paylaşıyoruz ve bu tür doğal afetler onların da yaşamDeprem habercisi doğa olaylarıını birebir etkiliyor.


__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.