Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.11.09, 22:25   #2
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40388
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Essay Nedir ? Nasil Yazilir ?

Essay Yazarken Yapmamanız Gerekenler


Yapmanız gereken şeyleri bilmek kadar yapmamanız gerekenleri bilmek de önemlidir. Aşağıda sıralanan hususlara dikkat etmeniz iyi bir essay yazmakta size yardımcı olabilir:

Kompozisyonunuzu kavramlaştırmayın.
Bazı sebeplerle öğrenciler, büyük laflar ederek iyi kompozisyon yazacaklarını düşünürler. Büyük laflar, uygun bağlamda zengin ifade biçimleriyle kullanıldığında anlamlı olabilir. Hemingway'i düşünün mesela..

Saçma başlıklar seçmeyin.
Saçma ve anlamsız başlıklardan kaçının. Bu tür başlıklar yazınızın hiç okunmadan elenmesine sebep olabilir

Girişinizde Metnin Özetini Yapmayın.
Kendinize, bir okuyucunun yazınızın girişini okuduktan sonra neden tüm yazınızı okumak isteyeceğini sorun. Özetlerseniz, görevli yazınızın geri kalanını okumaya gerek bile görmez.

Fazla esnek olmayın.
Kolej başvurusunu kabul eden görevliler, 18 yaşın heyecanıyla yazılan hakikatin doğası yada Marxizm'in geçerliliği gibi söylemleri okumaktan hoşlanmazlar. Aynı zamanda nutuk okumaktan da. Entelektüel ukalalıkla yazılan essayler hiçbir şekilde değerlendirilmez. Essayin hedefini şaşırmayın. Okuyanlar, sadece sizin ne tür birisi olduğunuzu veyaptıklarınızın ne tür şeyler olduğunu öğrenmek ister.

Essay yazarken bir merkeze sahip olmak ve buraya odaklanmak, fazla esnek cümleler kullanmamakta yarar var.

Essay yazarken not ortalamanızı dert etmeyin.
Bazıları, not ortalamaları pek parlak olmayanlar için, mükemmel bir başvuru yazısı yazmaktansa ortalama bir yazının daha uygun olacağı düşüncesindedirler. Ancak bu, yaptığınız işi ciddiye almadığınız intibaını uyandıracaktır. Not ortalamanızı dert etmek yerine iyi bir essay yazmaya odaklanın. Böylelikle, komitenin, diğer yetenekleriniz ve üstünlükleriniz uğruna eksik akademik performansınızı göz ardı etmesini sağlayabilirsiniz. Kabul görevlileri herkesin "A" alamayacağının farkındadır.

Çok fazla nükte kullanmayın.
Esprili yönünüzü göstermeniz, essayinizin hatırlanır olmasına yardım edecektir. -Biraz mizah yapmaktan veya alçakgönüllülükten çekinmeyin-fakat mizahı iyi kullanın. Kendinizi komik göstermek hoş olabilir, diğer insanları değil. Ancak riskli bir yöntem olduğu için bunun yerine ilginç hikayeler anlatın. Hikayeniz gerçekten ilginçse ve başarılı bir anlatıma sahipse bu, sizin mizacınızdaki esprili yönü zaten gösterecektir.

Yurtdışında Eğitim İçin "Essaslı" Bir Essay Yazmanın İpuçları
Essay Çeşitleri ve Sorulan Sorular
Sorulara Daha Yakından Bakalım

-"Sen" soruları
-"Neden Biz" soruları
-"Yaratıcı" sorular

Essay Çeşitleri ve Sorulan Sorular

Kolej başvuruları, bir kelimelik cevaplardan uzun cevapları gerektiren sorulara kadar çeşitli bölümler içerebilir.

Bryn Mawr, Northwestern, Pitzer, Radford, St. Lawrence, ve Reed gibibazı kolejler, sorulardan her birine yalnızca bir paragraf cevap verilmesini isterler. Diğer bazıları ise bir soruya kompozisyon, diğerlerine paragraf şeklinde cevap verilmesini isterler. Bu tür sorular için, uzun essay yazarken dikkat edilen kurallar dahilinde kıs aessay yazılır. Kısa essay isteyen kolejler de diğerleri gibi sizden aynı işi yapmanızı isterler fakat bir sayfa yada bir buçuk sayfa yerine anlatacağınızı kısaca ifade etmeniz gerekir.

Kolej başvurunuzun tüm diğer bölümlerinde olduğu gibi, bu bölümde de kısa ve öz cevaplar vermeye özen gösterin ve şu noktaları göz önünde bulundurun:

Aynı anlama gelen sorulara dikkat edin
Başvuruda cevap vermek zorunda olduğunuz bütün soruların bir listesini yapın. Aynı anlama gelen birçok soru vardır ve cevaplarınız çok küçük bir değişiklikle aynı olmak zorunda kalır. "Kendinizi tanıtın" yada"kişisel duygularınızı açıklayan bir essay yazın" şeklinde benzer sorular çoğu başvuruda bulunur. Fakat asla tamamen ayrı iki soruya aynı cevabı vermeyin.

Soruları Cevaplayın
Yapmanız gereken şeylerin taslağını oluşturduğunuzda, cevaplarınızın oldukça çeşitlendiğini göreceksiniz. Bazı sorular iki cevaplı yada kısa cevaplı olabilir. Elinizden geldiğince uygun cevaplar vermeye çalışın. Kolej, ne kadar sayfa veriyorsa cevabın o kadar uzatılmasında bir sakınca yoktur. Meselenin ana noktalarını belirleyin ve bu noktalara yoğunlaşın. Cevaplarınız okunaklı ve soruyu cevaplama hususunda isabetli olmalıdır.

Bazı sorular, yaz etkinlikleri, en son okuduklarınız, işler, eğlenceler gibi basit etkinliklerinizi sıralamanızı ister. Bu sorular zor değildir ve çok düşünmeyi gerektirmez. Hatta bazı okullar bu bilgileri grafik biçiminde isteyebilirler.

Sorulara Daha Yakından Bakalım
- The "You" Question ("Sen" soruları)
- The "Why Us" Question ( "Neden biz" soruları)
- The "Creative" Question ("Yaratıcı" sorular)

Bu üç tip sorunun amacı ortaktır: hakkınızda daha kişisel bilgilertoplamak, yap boz bulmacanızın bir parçasını daha elde etmek.

"Sen" soruları :
Çoğu kolej, essay sorusunu özellikle sizin hakkınızda sorar. Bu sorular"bize hakkınızda bilgi verin" şeklindedir. Bu tarz sorulardan korkmayın. Okul sadece, sizi daha iyi tanımak ve kendinizi tanıtmayanasıl başlayacağınızı bilmek ister.

Avantajları
- Bu tür sorular doğrudandır. Kolej, daha net duygularınıza ulaşabilmek için böyle sorar.
- Kendiniz hakkında konuşmanız için açıkça bir fırsattır. Essayiniz kişiliğinizi, içtenliğinizi, kavrayışınızı ve sorumluluğunuzu ortaya koymalıdır.

Tehlikeleri-Bu tür sorular aşırı derecede açık uçludur. Unutmayın, bu seçim aslında bir ipucudur. Sizin en iyi niteliklerinizi ortaya koyacak bir yada iki özellik bulun. Odaklandığınız şey çok önemlidir.

- Her şeyi söyleme isteği uyanabilir. Fakat gayrı-resmi otobiyografiniz hakkında konuşmamak konusunda uyanık olun.
- Tonu ayarlayamama: Kendine güvenir bir ses tonunuz olmalı fakat soğuk ve akademik bir ses kullanmayın. Bazı öğrenciler, bunun kişisel bir essay olduğunu unuturlar ve çok sıkıcı bir tarz kullanırlar.

Soruların direktiflerine odaklanın ve yanlış anlamamaya dikkat edin.

"Neden Biz" soruları:
Bazı okullar, essay sorularını okul ve kariyer tercihleriniz hakkında sorarlar. Onlar aslında sizin eğitim yönünüzü ve hedef kariyerinizi öğrenmek isterler. Aynı zamanda, onlar hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunuzu, seçtiğiniz sürece uygun olarak ne tür araştırmalar yaptığınızı ve bu okulu istemek konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu öğrenmek isterler.

Avantajları- Doğrudan uzmanlık alanınızla ve sizinle ilgilidir.

- Yazacak bir şey bulmakta zorlanmayacaksınız. Zaten okul seçimi sürecinde araştırma yapmıştırsınız.
- Neden bu okulu seçiyorsunuz? İspatı katalogda vardır.

Tehlikeleri-Konunuza yeteri kadar vakıf olmayabilirsiniz. Okulun ihtisas sahaları ve özelikleri konusunda yeterince bilgiye sahip olmalısınız.

-Tekrar, ton problem olabilir. Ne kendine güvensiz olmalısınız ne de ukala olmalısınız. Metni okuyacak kişiye yaranmaktan ziyade, okul hakkında bilginizi göstermeye konsantre olmalısınız.

Öncelikle başvurduğunuz okulu iyi tanıyın ve yazınızda burasının neden sizin için uygun yer olduğunu açıklayın. Bu sizin merkez noktanızdır. Okul müfredatına dair bilginizi ve programın başarısına dair kanaatinizi ortaya koyun. Mevcut dersleri, hocaları, okulun olanaklarını isim isim saymak faydalı olabilir. Okul ve kendiniz arasında güçlü bir bağ kurun.

"Yaratıcı" sorular:
Son soru tipi, cevabınız için daha yaratıcı bir çıkış noktası sağlar. Bu soruyu kullanan kolejler, tercihiniz, konu işleyişiniz ve diğer bazı hususları değerlendirmeyi denerler: mesela, milli meseleleri, ünlükişileri... zamana nasıl yerleştirdiğinizin fotoğrafı gibi. Bu, aynı zamanda size dair bir essaydir. Okul, yaratıcılığınızı, bilginizin derinliğini ve eğitiminizin kalitesini anlamaya çalışır. Okullar, favori rock istasyonunuz ara verdiğinde, birkaç dakika haber dinleyip dinlemediğinizi yada gazete okuyup okumadığınızı anlamaya çalışırlar.Ne kadar okuduğunuzu ve bunun üzerinde ne kadar düşündüğünüzü öğrenmek isterler. Eğer kendinizi hayali bir pozisyona sokuyor, muhayyel birkişilik ortaya koymayı deniyorsanız muhtemelen bunu anlayacakladır.

Avantajları
- Temel nokta elde tutulabilir. Cevaplama şekliniz, sorunun soruluş biçimi ile biraz sınırlanabilir.
- Sorunun yaratıcı bölümü, kendinizi, onlara gönderdiğiniz özelliklerinizi ispatlamanıza yardımcı olabilir. Odaklanmanız gereken noktayı seçtiğinizde, bunu gerçekleştirmek kolay olacaktır.
- Bu tür yazılar gerçekten eğlenceli olabilir! Odak noktanız sanatçı yönünüzmüdür? İşlerinizin fotoğrafını gönderin yada Renoir ile akşam yemeği yiyin. Odak noktanız yaratıcı yönünüz müdür? X ışınlarınızı gönderin yada Robin Williams'ı yılın adamı ilan edin.

Tehlikeleri-Asıl mesele, özün yokluğudur. Bazı öğrencileri özün önemini unuturlar ve savruk essayler yazarlar. Eğer romanlarının adını yanlış biliyorsanız, ünlü bir yazarla yediğiniz öğlen yemeğinden söz etmeyin. Afrika politikasını takip etmiyorsanız Desmond Tutu'yu yılın adamı olarak ilan etmeyin.

- Vurdumduymazlık. Bazı öğrenciler,amaçlarını unuturlar ve çılgın essayler yazarlar. Şüphesiz, bu tür yaratıcı essayler fazla güvenli ve bundan dolayı da biraz sıkıcı olabileceği gibi çok etkileyici de olabilir.

Risk almak iyi bir fikirdir, fakat sağ duyunuz rehberiniz olmalıdır (bazı yazarlar,okurlar ve arkadaşların da yardımıyla). Kabul görevlileri belki de essayinizin fazla "güvenli" olmasından rahatsız olabilirler. Kabalık iyi bir fikir değildir ve aykırılık tehlikeli olabilir.

Genel olarak, ulusal ve uluslararası meselelerle ilgili sorulardan kaçının; bu konuda bilgi vermek oldukça zordur. Eğer bunlar gerçekten sizin ilgi alanınızsa, Kuzey Afrika'daki yada dünyadaki açlıktan söz etmenin herhangi bir mahsuru yoktur. Sakın "onların duymak istedikleri şeyleri"yazmayı denemeyin. Gerçek ilgilerinizi yazın; bu daha kolay ve daha güvenli bir yoldur. Yaratıcı sorular, çoğu öğrenci için problemdir. Öğrenciler yazacakları şeyleri unutabilirler ve merkezdeki temel duyguyu yitirebilirler. Aykırı bir essay yazmak, gerçek bir risktir. Tercihinizi yapmada çok acele etmeyin.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.