Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.11.09, 22:43   #1
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40387
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Kuva-yı Milliye Hareketinin Başlaması Batı Cephesinin Oluşması
Kuva-i Milliye; Yurdun işgali karşısında çeşitli yörelerde ortaya çıkan milli direniş örgütlerine Kuva-i Milliye (Ulusal Kuvvetler) denir.Kuvayi Milliye, Kurtuluş Savaşı'nın ilk savunma kuruluşudur.
İlk Kuva-i Milliye kıvılcımı(ilk silahlı direniş) Güney Cephesi'nde Dörtyol'da 19 Aralık 1918’de Fransızlara karşı başlamıştır. Bunun en önemli nedeni, Fransızların işgallerine Ermenileri ortak etmeleridir.

İkinci etkili silahlı direniş hareketi (Örgütlü ilk Kuva-i Milliye hareketi) İzmir'in işgalinden sonra; Kuva-i Milliye hareketini,yurtsever bazı subaylar halkı örgütleyerek Ege Bölgesi'nde resmen başlatmışlardır. Batı Anadolu'daki Kuvay–i Milliye birlikleri düzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşı vur kaçtaktiği ile savaşmıştır. Batı Anadolu'daki Kuvay–i Milliye birlikleridüzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşıvur kaç taktiği ile savaşmıştır. Güney Cephesinde (Adana, Maraş, Antepve Urfa) Kurtuluş Savaşını düzenli ve disiplinli Kuva–i Milliye birlikleri yapmıştır.

Kuva-i Milliye'nin Ortaya Çıkmasının Nedenleri
1) Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkması
2) Mondros Ateşkes Anlaşması uyarınca Türk ordusunun terhis edilmesi
3) İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Anlaşması’nın hükümlerini tektaraflı uygulayarak savunmasız kalan Anadolu’yu yer yer işgal etmeleri
4) İşgalcilerin halka zulmetmesi
5) Osmanlı hükümetlerinin Türk halkının can ve mal güvenliğini koruyamaması ve bir şeyler yapmayışı,
6) Halkın milliyetçi bilince sahip olması.

Kuva-i Milliye'nin Sağladığı Faydalar ve Özellikleri
1. Milli Mücadele’nin ilk silahlı direniş gücü olmuşlardır.
2. Mondros Ateşkes antlaşması’ndan sonra Anadolu’nun işgali üzerine başlayan bölgesel hareketlerdir.
3.Kuvay-ı Milliye birlikleri arasında ilişki az olup, kendibölgelerini kurtarmaya çalışmışlardır. Tek bir merkeze bağlıdeğillerdir.
4. Mondros Ateşkes Antlaşması ile terhis edilen askerler de bu harekete katılmışlardır.
5. İşgalci güçlere ve azınlıklara büyük zararlar vermiştir.
6. Düşmanın ilerlemesi yavaşlatmıştır. Yunan ordularının Anadolu’darahatça ilerlemelerini engellemişlerdir. Türk köylerini Rum ve Ermeniçetelerin saldırılarına karşı korumuşlardır.
7. Halka moral vermiş ve ulusal bilincin gelişmesine katkı sağlamıştır.
8. Düzenli ordu kuruluncaya kadar halkı korumuştur.
9. TBMM'ye karşı başlayan iç ayaklanmaların bastırılmasında çok önemli fayda sağlamıştır.
10. Kurtuluş Savaşı'nın örgütlenmesi için zaman kazandırmıştır.
11. Düzenli ordunun kurulması ve teşkilatlanması ortam oluşturmuştur.
12. Kuvay-ı Milliye, düzenli ordular kuruluncaya kadar TBMM'ye zamankazandırmış ve ülkede TBMM'nin hâkim ve tek güç haline gelmesine ortamhazırlamıştır.
13. Kuva-yı Milliye daha sonra kaldırılarak Düzenli Ordu kurulmuştur (8 Ekim 1920).

Kuva-i Milliye'nin Kaldırılmasının Nedenleri
1. Askerlik tekniğini yeteri kadar iyi bilmemeleri, dağınık, düzensiz olarak mücadele etmeleri.
2. Düzenli düşman ordularını durduracak güçten yoksun olmaları.
3. TBMM'nin aldığı bazı kararlara karşı gelmeleri.
4. İşgalleri kesin olarak durduramamaları
5. Hukuk devleti anlayışına ters davranarak suçlu gördükleri üyelerini kendileri cezalandırmaları
6. İhtiyaçlarının karşılanmasında zaman zaman halka baskı yapmaları
7. Anadolu’nun kesin olarak işgallerden kurtarılmak istenmesi
Düzenli orduya geçildiği sırada bazı Kuvayi Milliyeciler isyanetmiştir. Demirci Mehmet Efe İsyanı I.İnönü Savaşı'ndan önce, ÇerkezEthem İsyanı ise I.İnönü Savaşı'ndan sonra bastırılmıştır.


2. Batı Cephesinin Oluşması

Batı Anadolu'da ilk direniş, Yunanlıların itilaf devletlerinin desteğiyle İzmir’i 15 Mayıs 1919'da işgal etmesiyle başlar.

1. Ayvalık Cephesi: Bu cephe İzmir’de bulunan Yunan kuvvetlerininçevreye yayılması sonucu Yarbay Alı Bey'in (Çetinkaya) kararı ilekurulmuştur. İzmir’i işgallerden bu yana hiçbir direnişle karşılaşmayanYunanlılar, Ayvalık'ta büyük bir tepkiyle karşılaştılar. Bu cepheninolumlu sonuç vermesi obur cephelerin kurulmasına neden olmuştur.

2. Bergama-Soma Cephesi: Yunan kuvvetlen 1919 yılı ortalarında Akhisar,Tire, Ödemiş ve Menemen’i alarak Bergama'ya yöneldiler. Ayvalıkkomutanı Alı Bey Bergama'da Yunanlıların üzerine yürüyerek onları geripüskürttü. Bu başarı Yunanlıların Nazilli'den çekilmelerine neden oldu.Kırkağaçlı Emin Bey tarafından bu cephe kuruldu. Bu cephe daha sonraBalıkesir’de bulunan 61.Tümen’e bağlandı. Yunan kuvvetlen ikinci defaBergama'yı işgal ettilerse de Tümen Komutanı Albay Kazım Bey Bergama veSoma cephelerini yeniden açarak Yunanlılarla mücadeleye devam etmiş, bucephenin fiili idaresi ile meşgul olmuştur.

3. Akhisar Cephesi: Manisali Karaosmanzade Halit Paşa’nın Rum çeteleri tarafından öldürülmesi ile kurulmuştur.

4. Salihli Cephesi: Yunanlıların Kasaba ve Ödemiş’i almak için hareketegeçmeleri, Ahmetli istasyonunu almaları, Salihli ve Alaşehir halkınıharekete geçirerek bu cephenin kurulmasına sebep olmuştur. Salihli'deyaşayan Halil Efenin girişimleri sonucu kuruldu. Yunan ordusu işgalettiği Ahmetli istasyonundan gen püskürtüldü. Bu cephenin komutanlığınıÇerkez Ethem yapmıştır. Çerkez Ethem ‘in oluşturduğu birlik “ Kuvay-iSeyyare” adı ile bölgede Yunanlıların ilerlemesine engel olmuştur.

5. Aydın ve Nazilli Cepheleri: 28 Mayıs 1919’da Aydın’ın işgali vedüşmanın Nazilli’ye ilerlemesi üzerine Yörük Ali Efe, Binbaşı Hakkı beytopçu kuvvetleri, Denizli Milli Kuvvetlerin katılımı ile 175.Alaykomutanı Hacı Şükrü Beyin idaresinde oluşturulmuştur. Yörük Ali Efe,Demirci Mehmet Efe, Danişmentli İsmail Efe milli kuvvetlerin başındadüşmana karşı çarpıştılar.


Batıdaki Yerel Cephelerin Kurtuluş Savaşı'ndaki Yeri

Yerel cephelerdeki direnişler Yunan işgaline karşı başlatılan ilk halksavaşlarıdır. Bu savaşlarda oluşturulan ordu birlikleri yanında bütünsivil halk yer almıştır Bu cephelerdeki savaşlar boyunca yapılan bütünmasraflar bölge halkı tarafından karşılanmıştır. Batı Anadolu'da faaliyete geçen milli derneklerin girişimleri sonucu batıdaki Yunan zulmü ve katliamları dünyaya duyurulmuştur.
Düşmana karşı direnmenin giderek artması, bazı bölgelerde zafer sayılabilecek başarıların kazanılması, ulusal bilincin güçlenmesine yardımcı olmuştur. 1919 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Balıkesir ve Alaşehir ‘de toplanan Milli kongrelerle Batı Anadolu’daki Kuvayi Milliye birliklerinin insan ve malzeme açısından desteklenmesine ve ortak bir cephe oluşturulmasına çalışılmıştır.


Sivas Kongresi'nden sonra;

Tüm yurttaki Kuva-i Milliye güçlerinin desteklenmesi kararı alınmış, Batı Cephesi Kuva-i Milliye komutanlığına Ali Fuat Cebesoy atanmıştır.
Ali Fuat Paşa, Gediz Taarruzu'nda başarılı olamamış ve Yunan ordularıDumlupınar'a kadar ilerlemiştir. Çerkez Ethem'in baskıları ve Ali FuatPaşa'nın etkisiz olması nedeniyle Ali Fuat Paşa MoskovaBüyükelçiliği'ne atanmıştır.
Batı Cephesi ikiye ayrılmıştır. Albay İsmet Bey Batı Bölümü'ne, Albay Refet Bey ise Güney Bölümü'ne atanmıştır. Yunan taarruzu karşısında Kuva-yı Milliye başarılı olamamıştır. Ordudan firarlar başlamış, İstiklal Mahkemeleri’nin çalışmaları ilefirarlar sona erdirilmiştir. Düzenli ordunun kurulması ile Kuva-yı Milliye tamamen ortadan kaldırılmıştır. (8 Ekim 1920).
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.