Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.12.09, 11:38   #1
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,376
Ettiği Teşekkür: 37080
Aldığı Teşekkür: 38585
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart İlk Üstün Zekalı Çocuklar Okulu
İlk Üstün Zekalı Çocuklar OkuluÜstün zekalıların toplum düzeni ve yönetimi açısından önemini ve ilk defa felsefe sistemi içinde işleyen, eski Yunan düşünürlerinden Eflatun olmuştur.

Eflatun, seçilerek eğitim düzeyinin doruğuna kadar yükselmesi uygun ve gerekli görülen en zeki ve bilgili olan “altın” yaradılışların geleceğin yönetici filozofları olarak devletin önderler durumuna geleceklerini belirtmektedir. Ona göre, bütün eğitim düzeninin amacı,bu altın yaradılışlı ,seçkin devlet yöneticilerini eğitim basamaklarında eleyerek bulmaktır.

Eflatun’un görüşlerinin büyük ölçüde uygulamaya aktarıldığı yer, XVl.yy’da Osmanlı İmparatorluğu’nda ki Enderun okuludur. Bu okula belirli aralıklarla (3-7 yılda bir) yapılan devşirme yoluyla, Müslüman olmayan 10-11 yaşlarındaki çocuklardan bedeni özrü bulunmayanlar (topallık, çolaklık, kamburluk, şaşılık vb.) devşirildi.

Bunlardan en yakışıklı ve en gösterişli olan,en zekileri özel birtakım seçme ve eleme yöntemleriyle belirlenip önce hazırlık okullarına ordan da her basamağında seçme elemenin söz konusu olduğu saray okuluna ya da başka bir deyişle Enderun’a alınırlardı.

Batılı kaynaklara göre Osmanlı İmparatorluğu’nun Kanuni Sultan Süleyman önderliğinde başlayan ve gittikçe güçlenerek Avrupa’yı uzun süre korkutan güç haline gelmesindeki temel faktörün sistemini Enderun’a alıp devlet yönetimini fen,sanat,din ve savaş alanları için yetiştirmiş olduğu üstün yetenekli çocukları, yeteneklerini dikkate alarak istenilen amaca göre eğitmenin mümkün olabileceğini tarihi açıdan en iyi biçimde gösteren Enderun okulu olduğunu belirtebiliriz.


__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.