Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.01.10, 22:35   #23
denise
Gerçek Üye

denise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 93
Ettiği Teşekkür: 1337
Aldığı Teşekkür: 2880
Rep Derecesi : denise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İşte İhanetin Belgelerinden Biri

Yazar Vehbi Vakkasoglu'nun Timas yayinlarindan 1990'da basilan kitabi Bozgun'da olaylar Maresal Fevzi Cakmak tarafindan aktarilir.(hatirati yani)

Vahdettin Mustafa Kemal'i Milli Mucadele'yi baslatmasi icin Anadolu'ya yollar. Bu esnada olan bir olayi yillarca esi Fitnat hanim'dan saklar. Yillar sonra "Oyle bir sey biliyorum ki Fitnat, ortaya cikip soylemek bugunku tutumuza uygun degildir" der. (Milli Mucadele'ye iliskin)

Daha sonra bunu esine su sekilde anlatir;

Fitnat, mutareke senesinde, bir Cuma selamligindan sonra Vahdettin beni huzuruna cagirdi ve " Durumu goruyorsunuz, tez zamanda bir milli teskilat kurulmasi gereklidir, memleketi bu karanlik durumdan ancak bu teskilar kurtarabilir, bana hemen en iyilerden olusmus bir liste getir" der.(iyi, isinin ehli askerler yani)

Fevzi Cakmak ertesi gun elinde listeyle gelir ve sunar. Vahdettin listedeki isimleri inceler. Donup Maresal'e su sorulari sorar;

-Mustafa Kemal hirsiz midir? Maresal cevap verir. Hasa efendim!

-Bir namussuzlugu veya ahlaksizligi var midir? Hasa efendim!

-Beceriksiz ve kabiliyetsiz bir asker midir? Hasa efendim, hepimizden daha bilgili, dinamik ve kabiliyetlidir.

-O halde neden bu listede O'nun adi yoktur?

Maresal dusunmeden cevap verir hemen..

-Padisahim, bilhassa Mustafa Kemal, yenilikci ve oteden beri Cumhuriyet yanlisidir.

Padisah daralarak elindeki listeyi masanin ustune atar. Pencerenin onune gidip kisa bir sure, limandaki demislemis (Ingiliz, Yunan, Fransiz ve Italyan) donanmalara bakarak der ki;

- Pasa! Pasa! Bu gemileri gormek kanima dokunuyor. Bu memleket kurtulsun da, isterse Cumhuriyet'le kurtulsun! (farketmez yani) Kendisine teblig ediniz, selamimi iletiniz hazir olsun.

Vahdettin'in bence problemi, Halifelik bayragini yere dusurmek kaygisidir. Bu kaygisinda da Mustafa Kemal'i kullandigini sanmistir bence..

Mustafa Kemal'e ragmen, cekip gitmesinin ana nedeni budur. Cunku Mustafa Kemal'e yol verirken destek verirken, padisahligin halen surdurulebilecek bir kurum oldugunu dusunmus olabilir. Ki 101 pare top atisindan sonra cabucak gitmistir saltanat yikilinca..

Ha hicbir sey calmamis, durust olabilir ama Ata'nin bu sozu bu olaylara iliskin, ispat teskil etmez bence..

Bu bayragin(halifelik) dusmemesi icin ha Cumhuriyet, ha baska sey farketmez ne gerekiyorsa yapilmalidir.

Cumhuriyet fikri onu rahatsiz ediyor olmasa idi sanirim, daralmaz ve mektubu masaya firlatmak zorunda kalmazdi. Bilakis onemini vurgulardi. Cumhuriyet yanlisi olmasina ragmen, sirf dusmani puskurtmek icin Mustafa Kemal'in varligini istemezdi.

Kaldi ki bu milli mucadele esnasinda, Ataturk'un bugunku gibi duzenli ordusu yoktu. En buyuk ordu yoksul ve isgale ugramis halkti.

Halk, o gunku kosullarda cahil ve okur yazar olmayabilir. Bunda bir beis yok.

Ama verdikleri mucadeleyi, tekrar taht kavgasina donusturmeyecekleri (birkac yil sonra) son derece aciktir. Yurttas halk bunu yapmazdi.

Kaldi ki 85 yil sonra dahi, Halifeligi geri isteyenlerin kim oldugu gayet aciktir. 85 yildir Halifelik veya padisahlik geri donmemisse bunu saglayan, gene o halkin cocuklaridir.

Yani taht kavgasina donusebilirdi,bundan dolayi Vahdettin harcandi fikri bana pek inandirici gelmiyor acikcasi..

Ekleme: Yani milli teskilati kurmak baska seydir. Cumhuriyet fikrini desteklemek baska seydir.

Bu ikisini ayirmaliyiz derim.