Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.02.10, 11:14   #11
Paneb
Uzman Üye

Paneb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 29
Ettiği Teşekkür: 3052
Aldığı Teşekkür: 6063
Rep Derecesi : Paneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmedePaneb muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Terbiyesiz
Standart Cevap: Osmanlı Döneminde İşkenceyle İdam

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi erlik Mesajı göster
İşkenceye karşıyım. İdama evet diyorum.

Şimdi Kanuni gelse, Organize İşler gelse, bana ağzımın payını verseler "Osmanlı'da işkence yoktu" diye

Aslında Osmanlı'da işkence olup olmadığına dair yeterli döküman olmaması ikilem yaratıyor ama biraz mantıklı yaklaşırsak olduğunu pek ala kabul ederiz. Demokratik bir ülkede olan teokratik bir ülkede olmaz mı?

Bence biraz mantıklı yaklaşırsak olmadığını kabul ederiz. Varsayımlarla gitmeye kalkarsak maymundan türediğimize de pek ala ineriz. Osmanlı döneminde işkenceyle idam gibi manşetten fırlamış bir başlık ne tümü temsil eder ne de sürekliliği.
Demokratik bir ülkede halihazırda mevcut olan kanun derki; ispat külfeti ancak iddia sahibine düşer ve de ispattan yoksun olan iddia butlandır.
Matematiksel olarak bile düşük bir iddia olur demokratik bir ülkede olan teokratik bir ülkede olmaz mı demek. a=b diyebilmeniz için öncelikle eşit olmayan tüm durumlardan kurtulmanız gerekir.
Benzetme yapabilmeniz için en az dört öğe kullanırsınız ki burada ne benzetmenin yönü ne de edatı makbul ve geçerlidir.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
İktidar uğruna aile fertlerinin bile acımasızca öldürüldüğü bir dönemde, işkence ile idam olmadığına kesinlikle inanmıyorum.

Her türlü isyanın çiçek dağıtarak bastırılmadığını biliyoruz.

Erlik'in dediği gibi; demokratik bir ülkede olan teokratik bir ülkede olmaz mı?
Ben idam olmadığını kastetmedim hiç, ben işkencenin olmadığını da savunmuyorum, zira ne sen ne ben bilebiliriz gerçeği. Sadece sanki Osmanlı tüm yargılamalar sonunda işkenceyle adam keser gibi bir savın karşıtıyım. Ve erlikin dediği cümleye olmayan inancımı yineleyim; senin tarlanda şekerpancarı çıkıyor diye komşunun tarlasında da %100 çıkar mı? Ben kesinliklere, genellemelere ve sürekliliklere karşıyım. Yoksa Osmanlıda idam,işkence yoktur demek en basitinden kendi yazdıklarıma ihanet olur.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Egemen Mesajı göster
Bamam annemi hep döver, sürekli zülmederdi. Ama çocukken dışarıda en iyi baba benim babam derdim.

Evet yaşadığın(ız) kolay değil, ama iki durum da bir değil. Senin söylediğinde yaşanılan şeyin dışarı taşmaması var, ne olursa olsun sevmişlik var ya da viceversa,(tabiki seni de hayatını da bilemem, ukalalık da değil amacım hele böyle bir konuda) Benim söylediğimde ise yaşanıldığı düşünülen şeyin ispata dayandırılması gerektiği var. Kol kırılır yen içinde kalır-dan ziyadedir söylediğim.

-Üstada sormuşlar kırılan kalp yine sever mi?
Üstat da;Evet demiş..
Adam peki demiş,
-Üstadım siz hiç kırılan bardaktan su içtiniz mi?
Üstat da cevap vermiş;Peki sen hiç bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçtin mi?
Paneb isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Paneb'in Mesajına Teşekkür Etti.