Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.02.10, 00:00   #1
LoDoS
Uzman Üye

LoDoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 361
Mesajlar: 1,846
Ettiği Teşekkür: 3094
Aldığı Teşekkür: 6223
Rep Derecesi : LoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
LoDoS - İCQ üzeri Mesaj gönder LoDoS - MSN üzeri Mesaj gönder LoDoS isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart T.S.K.'nın Gözbebeği Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler)

Özel Kuvvetler Komutanlığı


Özel Kuvvetlerin Tarihçesi
"Özel Kuvvetler Terimi", Ondokuzuncu Yüzyılda askeri terminolojiye girmiştir. Günümüze dek yapılan savaşlarda yaşamsal roller üstlenen Özel Kuvvetlerin tarihi çok yeni olmasına rağmen; uygulanan tektik ve görevler açısından tarihin derinliklerine, özellikle Hun Türklerinin ve diğer Türk boylarının ustalıkla kullandıkları "AKINCILAR" 'a kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca Türk ordusu, kendisinden daha güçlü birliklere karşı her zaman büyük mücadeleler vermiş ve bugünkü anlamda özel harekat tekniklerini uygulayan kuvvetleri kullanmıştır.

Osmanlı döneminde ordunun en önünde yer alarak düşman hatları gerilerinde bir fırtına gibi esen "AKINCILAR", bir anlamda ilk Özel Kuvvetleri oluşturmuşlardır. Kurtuluş Savaşında milli ordunun ihtiyaç duyduğu personel, silah, cephane, araç ve gereçlerin Anadolu'ya sevkıyatı ile vatanın dört bir yanında işgalci kuvvetlere karşı Milli Mücadelenin yürütülmesine ön ayak olan ve cephe gerilerinde işgal ordularına darbeler vuran çeteler ile Teşkilat-ı Mahsusa, bugünkü Özel Kuvvetlerin görevlerini, dönemlerinde yerine getiren teşkilatlar olmuştur. Cumhuriyet döneminde de en ciddi sınavını, Kıbrıs Türklerinin özgürlüğüne kavuşmasında Türk Mukavemet Teşkilatı içinde yer alarak vermiştir.Bugünkü Özel Kuvvetler Komutanlığının çekirdeği; 2 nci Dünya Savaşını müteakip, Sovyetler Birliğinin Türkiye için büyük bir tehdit oluşturması üzerine, Silahlı Kuvvetlerin harekatını, düşman gerisinde icra edilecek faaliyetlerle kolaylaştırmak maksadıyla; 1952 yılında, zamanın Yüksek Savunma Kurulunun karan ile Milli Avcı Birlikleri şubesi olarak kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren, gelişimini modem çağın gereklerine uygun olarak sürdürmüş ve TSK.nin reorganizasyonu kapsamında 1992 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı adını almıştır. Özel Kuvvetler Komutanlığı Özel Birlikler, Okul ve Destek Birlikleri şeklinde teşkilatlanmıştır. Özel Birliklerin temeli her biri kendi konularında uzman timlerden oluşmuştur.

Bordo Bereliler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay ve astsubaylarından oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir. Bu askerler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Dünyanın en iyi askeri özel timleri sıralamasında 3. sırada yer alır. Ününü Abdullah Öcalan'ın yakalanma görevinde duyurmuştur. Bordo Berelilere üye olan askerlerin adları soy adları MİT tarafından korunur.

Özel Kuvvetler Komutanlığı; Özel Harekat ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, ileri teknoloji ürünü cihazlar ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiş, üstün eğitim ve esnek bir komuta sistemine sahip çok maksatlı bir kuvvettir. Özel Kuvvetler Komutanlığı; mevcut kuruluş ve yapısıyla her türlü hava ve arazi şartlarında; yurtiçi ve yurtdışında düşman derinliklerinde özel harekat, Muharebe Arama/Kurtarma ve İç Güvenlik Harekatı planlama ve icra etme imkan kabiliyetine sahiptir.

Kuruluş Maksadı


Ülkenin düşman tarafından işgal edilmesi halinde, mukavemet teşkilatları kurmak, gayri nizami harp yöntemleri ile düşmanı bertaraf edebilmek için kurulmuş bir teşkilattır.

Özel Kuvvetler sulh döneminde ise ülkemizi tehdit eden unsurları belirleyerek bu tehditleri bertaraf etmek amacıyla görev yapan,görevin yerine getirilmesi için gereken en ileri teknoloji ürünü cihazları ve silah sistemleri ile teçhiz edilen üstün eğitim ve esnek bir komuta sistemine sahip çok maksatlı bir kuvvettir.
Özel Kuvvetler Komutanlığının Vazifesi

1) Yurt içinde ve emredilecek yurt dışı bölgelerde, Türkiye için gerekli gayri nizami harp, özel harekat görevlerini planlamak ve icra etmek,
verilecek muharebe – arama- kurtarma ve psikolojik harekat görevlerini uygulamak .


2) Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne yönelecek her türlü tehdide karşı mücadele etmek ve bu mücadelede görev alan birliklerin teşkilatlanmasına yardımcı olmak.

3) Dost ve kardeş ülke özel kuvvetle
rinin kurulmasına ve eğitilmesine katkı sağlamak

4) Yurt içinde ve yurt dışında verilecek özel görevleri yapmak

5) Nato üyesi ülke özel kuvvetleri ile b
irlikte diğer ülkelere insani yardım ve barışı destekleme projelerine katılmaktır.


ÖZEL KUVVETLER KOMUTANLIĞININ İMKAN VE KABİLİYETLERİ


1) İşgal altında bulunan veya düşman derinliklerine hava,kara ve deniz yolu ile sızabilir, ayını yollar ve usullerle tahliye olabilir.

2) Asgari dış destek ile düşman kontrolü altındaki bir bölgede uzun süreli harekat icra edebilir.

3) İç güvenlik harekatında bağımsız ve diğer kuvvetlerle birlikte harekat icra edebilir.

4) Özel harekat kapsamında bağımsız veya diğer kuvvetlerle müşterek olarak.Direkt görev icra edebilir muhareb
e-arama-kurtarma görevi yapabilir.


Bordo Bereliler
Özellikleri
1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.

2-Üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.

3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.

4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.

5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.
__________________
LoDoS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
20 Üyemiz LoDoS'in Mesajına Teşekkür Etti.