Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.03.10, 16:35   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2490
Ettiği Teşekkür: 88528
Aldığı Teşekkür: 127782
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası

Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası

Türkiye'nin ilk cam üreticisi: Şişecam

Cam sanayinin kuruluş emrini Atatürk verdi. İş Bankası'nın kurduğu, Türkiye'nin ilk cam fabrikası Paşabahçe, 1935 yılında faaliyete geçti.

Temel atma töreni 14 Ağustos 1934

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından temel atılıyor

Türkiye'de cam sanayinin temelleri bizzat Atatürk'ün emri ile İş Bankası tarafından atıldı. 17 Şubat 1934 Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Cam Sanayi'ni kurma görevi Atatürk tarafından İş Bankası'na verildi. Ülkenin ilk cam üretim tesisinin temeli 14 Ağustos 1934'te Beykoz Paşabahçe'de atıldı. Günlük 25 bin şişe kapasiteli Paşabahçe Fabrikası 1935'te "Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Sosyetesi" adı ile resmen tescil edildi. Paşabahçe Cam Fabrikası'nda ilk mekanik üretim 1955 yılında başladı. Paşabahçe ürünlerinin perakende satışlarını yaygınlaştırmak ve yurtiçi fiyat istikrarı ile cam eşya kültürünün artırılması adına ilk olarak İstanbul'da iki, Ankara'da bir mağaza açıldı ve 1957'de Paşabahçe Ticaret Ltd. Şti. kuruldu.

Mustafa Kemal Paşa Fabrikayı gezerken

İlk ihracat Amerika'ya

İlk H28 makinesini 1958 yılında çalıştıran Paşabahçe Fabrikası, 1960 yılında, ilk ihracatını 150 bin dolar olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne gerçekleştirdi. Paşabahçe aynı yıl Marmara Kalker ve Dolomit İşletmesi'ni kurdu.

Şişe Cam makine de ihraç ediyor
Paşabahçe, 1988 yılında Makine Kalıp Fabrikası'nın ürettiği ilk "yerli H28 makinesi'ni devreye soktu. 1995 yılında Kırklareli Cam'da ilk 18 kollu H28 makinesi çalıştırıldı. 2000'li yıllarda ise artık Camiş Makine ve Kalıp Sanayi AŞ.'de yüzde 100 yerli malzeme ile imal ve montajı tamamlanmış 12 kollu H28 ve BOM'dan oluşmuş hattın Brezilya'ya satışı gerçekleşti. 4 Temmuz 1935 tarihinde Paşabahçe Fabrikasının 400 çalışanının emekleri ilk ürününü verdi. 1978 yılında Paşabahçe, ilk "Teknik Bilgi" anlaşmasını Avustralya'dan Crown Corning ile yaptı. 1982 yılında Paşabahçe'de ilk bilye makinesi çalıştı. Aynı yıl ilk otomatik dekor baskı makinesi devreye sokuldu ve H28'de ilk "tablalı üretim" yapıldı. 1989 yılında cam ev eşyası üretiminde ilk cam robotu kullanıldı. 1990 yılında Kırklareli Cam'da ilk otomatik ayaklı bardak üretimi ve ürün ambar barkod uygulaması gerçekleştirildi. Yine ilk kez 1991 yılında Trakya Cam Sanayi tarafından bronz ve füme renkli cam üretildi.

1996'da ilk kez fırından renkli üretim yapıldı. 1997 yılında Kırklareli Fabrikası'nda karbon kalıp ile ilk otomatik üretim gerçekleşti ve aynı yıl yine Kırklareli Fabrikası yurtdışına ilk teknik yardımı yaptı. Paşabahçe'nin yurtdışında ilk yatırımı; Rusya cam ev eşyası üreticisi Posuda oldu. Paşabahçe Mağazaları AŞ.'nin ilk yurtdışı prestij mağazası ise Ocak ayında Moskova'da açıldı.

Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası 6 Ağustos 2002 tarihi itibariyla kapatıldı.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.