Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.04.10, 13:58   #1
saya35
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,726
Ettiği Teşekkür: 1363
Aldığı Teşekkür: 7881
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
saya35 - MSN üzeri Mesaj gönder
Çözüldü Bugün 11 Nisan Şanlıurfa'nın Kurtuluşu

11 Nisan memleketim Şanlıurfa'nın kurtuluş günü.Her ne kadar 2 yıldır göremiyor olsamda,Haziran ayında gitmeyi planlıyor ve büyük heyecan duyuyorum.Çok değiştiğini,büyük gelişme içinde olduğunu duyuyorum.Bu güzel ve özel günde anmadan geçmek istemedim.
TARİHÇE

KÜLTÜRÜN BEŞİĞİ URFA
Mezopotamyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Urfa, su kaynaklarına yakın olması ve ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olmuştur. Kentin 11 bin yıllık bir tarihi geçmişi vardır. Merkeze baplı Örencik köyü sınırları içinde yer alan Göbekli Tepede yapılan kazılarda ele geçen buluntular bu tarihi geçmişi kanıtlamaktadır. M.Ö. 9 binli yıllara uzanan bu süreçte; Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında yaşayan Urfa, 1094 yılında Selçuklu topraklarına katılmış, 1098de Haçlı kontluğu idaresine girmiştir. Eyyubi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur Devleti, Akkoyunlular, Dulkadir Beyliği, Safevilerden sonra Osmanlı Sınırları içine katılmıştır. Urfanın bilinen en eski ismi Aramiler tarafından verilen Urhay idi. Makedonya Kralı Büyük İskender suları bol olan Urfayı Makedonyadaki Edessa (bugünkü Vodena) şehrine benzeterek Urfaya "Suları Bol" anlamına gelen Edessa ismini vermiştir. Urfa adının Süryanice Urhai sözcüğünden türediği, Urhainin ise Arapça "Suyu Bol" anlamına gelen Er-Ruhadan kaynaklandığı rivayet edilmektedir. Urhainin Orhe, Orhai gibi faklı kullanışları sonunda Urfa adı ortaya çıkmıştır.Süryani Vakayinamesine göre bu ad Hewyanın oğlu Urhaiden gelmektedir. 1919 yılında, önce İngilizlerin, daha sonra Fransızların işgaline uğrayan Urfa, 11 Nisan 1920de Urfalı milisler tarafından işgalden kurtarılmış, 1984 yılında T.B.M.M. tarafından çıkartılan bir yasa ile Ulusal Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlık nedeniyle "Şanlı" unvanını almıştır.
__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla