Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.04.10, 14:11   #1
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 3,939
Ettiği Teşekkür: 33678
Aldığı Teşekkür: 22459
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Bilgiler, www.turkceolimpiyatlari.org 'dan alıntıdır.


Türk Dilinin güzelliklerini dünya insanıyla paylaşmak amacıyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’nın hazırlık çalışmaları başladı.

Bu yıl 8.'si düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatları'nın, final yarışması 26 Mayıs - 10 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Ülke elemelerinden geçen yarışmacılar final için Türkiye’de buluşacaklar.
OLİMPİYATLARIN AMACI


Dil insanların birbirlerini anlamasını ve kaynaşmasını sağlayan bir unsurdur. İletişim çağında kültürlerin birbirleri ile kaynaşması, farklı kültürlere sahip insanların birbirleriyle anlaşması dil ile olmaktadır. Türkiye'nin dünya ülkeleri ile geliştirdiği ilişkiler, Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin mevcudiyeti dilimizin hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri sayılır.


Türkçe Olimpiyatları da Türkçemizin dünyada hak ettiği konuma gelmesi ve daha yaygın şekilde kullanılması için oluşturulan bir emeğin ürünüdür. En iyi Türkçe öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen olimpiyatlar yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.


Türkçe Olimpiyatları bir final niteliğindedir. Yarışmacılar finale gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10.000 öğrenci hazırlanmaktadır.


Türkiye'deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar. Her yıl, geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.


Bizler, Anadolu insanın samimiyetinin neler yapabileceğinin hikâyesini oluşturduk Türkçeder olarak. Topraklarımızdan dünyaya yayılan Türkçenin gücüne inandık. Türkçeyi öğrenen çocukların kardeşlik duyguları ile beslendiklerini gördük.


Mevlana'dan Yunus Emreden şiirler okuyan, türkülerimizi seslendiren bu çocukların bir yaz başında ülkemize bıraktıkları tatlı bir huzur bunun göstergesi değil midir?GENEL AÇIKLAMALAR 1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları bir final yarışmasıdır.
 2. Yarışmaların dili Türkçedir.
 3. Ülkeler, yapacağı seçmelerin şartlarını kendileri belirleyecektir. Ancak ülke seçmelerinin 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları “Yarışma Şekli” esaslarına göre yapılması tavsiye edilir.
 4. 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 26 Mayıs - 10 Haziran 2010 tarihleri arasında yapılacaktır.
 5. Yarışmalardaki değerlendirmeyi Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından oluşturulan jüri yapacaktır.
 6. 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılacak olan ülkelerin Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’ne (TÜRKÇEDER) müracaatları şarttır. Müracaatları olmayan ülkeler yarışmalara katılamaz. Sınavla ilgili ön hazırlıkların yapılabilmesi, vize vb. resmî işlemlerin yürütülebilmesi için sınava başvurular, (öğrencilerin, adı, soyadı ve diğer katılım belgelerinde istenen bilgiler eksiksiz doldurulmuş olarak) 30 Mart 2010 tarihine kadar yapılmalıdır. Müracaat adresimiz: www.turkceolimpiyatlari.org
 7. Türkçe Olimpiyatları’na daha önce katılmış öğrenciler hiçbir yarışmadan olimpiyatlara katılamaz.
 8. Sadece bay ya da sadece bayan yarışmacılardan oluşan takımların başında 7 kişiye kadar 1 takım temsilcisi, takımdaki yarışmacı sayısı 7 kişiden fazla ise 2 takım temsilcisi bulunacaktır.
  1. Karma takımlarda ise takım temsilcisi olarak 1 bay, 1 bayan takım temsilcisi bulunabilir.
  2. Yarışmacı ve öğretmen dışında misafir veya veli kabul edilmeyecektir.
 9. Şarkı, şiir ve halk oyunları yarışması haricindeki yarışmalara 13-19 yaş aralığındaki (1991-1997 yılları arasında doğmuş) ilk ve ortaöğretim öğrencileri katılabilir. Şarkı, şiir ve halk oyunları yarışmasına ise 12-16 yaş aralığındaki (1994-1998 yılları arasında doğmuş) yarışmacılar katılabilir. 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na, bu yaş aralığının dışındaki başvurular kabul edilmeyecektir. Deneme yarışmasında ise üst yaş sınırı 23’tür. Bu yarışmaya şartlara uygun bütün üniversite öğrencileri katılabilir.
 10. Her ülke, olimpiyatlar kapsamında yapılacak ülke tanıtım stantları yarışmasına katılacaktır.
 11. Yarışmacılar, ödül törenine millî kıyafetleriyle çıkacaklardır. Bunun için yarışmacılar Türkiye’ye gelirken yanlarında millî kıyafetlerini de getirmelidirler.
 12. 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ile ilgili sorularınız için haberleşme adresimiz:
  • bilgi@turkceolimpiyatlari.org (Asıl)
  • bilgi@turkcedernegi.org (Yedek)
 13. Olimpiyatlar kapsamında Türkiye'ye gelen tüm yarışmacıların, takım temsilcilerinin ve öğretmenlerin yol masrafları kendilerine aittir. Türkiye'de bulundukları süre boyunca konaklama, yeme-içme, gezi vb. harcamalar TÜRKÇEDER tarafından karşılanacaktır.
 14. Türkçe Olimpiyatları’na katılan yarışmacı ve takım temsilcileri, olimpiyat tarihi süresince TÜRKÇEDER yetkililerinin yazılı izni olmadan hiçbir faaliyette bulunamaz ve olimpiyat kampından ayrılamaz.
 15. Ülkelere verilen kontenjanlar dışında gelen yarışmacılar ya da takım temsilcileri olimpiyat organizasyonuna kabul edilmeyecektir.
 16. Türkçe Olimpiyatları’nda “Sunum, Genel Kültür ve Okuma Yarışması” haricindeki yarışmalar için çift para ödüllendirilmesi yapılmaz. Yarışmacıya -birden fazla kategoride yarışıyor olsa dahi- elde ettiği en üst derecenin maddi ödülü verilir. (Madalyalarda ve sertifikalarda bu kural geçerli değildir. Yarışmacı farklı yarışmalardan madalya ve sertifika kazanmışsa bunlar kendisine takdim edilir.)
 17. Her bir grup kendi içerisinde yarışıp ödüllendirilecektir.
 18. Yarışma sonuçları www.turkceolimpiyatlari.org adresinden duyurulacaktır.
 19. Her ülke, küçük / orta / büyük boy olmak üzere her boydan en az ikişer bayrak getirmelidir.
 20. Ülkelerden çıkış için gerekli evraklar (vize, sağlık raporu, aile izin belgesi vb.) ülke takım temsilcisinin sorumluluğundadır.

__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."

Konu SuLTaN tarafından (20.04.10 Saat 14:33 ) değiştirilmiştir..
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla