Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.04.10, 14:20   #1
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,453
Ettiği Teşekkür: 36949
Aldığı Teşekkür: 24761
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Türkçe Olimpiyatları'nda Verilen Ödüller

Bilgiler, www.turkceolimpiyatlari.org 'dan alıntıdır.Atatürk Türk Dili Ödülü, Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın yapıldığı her sene, yurt içinde ve dışında Türk dili ve kültürüne katkısı olan yabancı devlet adamlarına verilen bir ödüldür.
Ödül, Uluslararası Dil Öğretimi Dernek Tüzüğü’nün 2. maddesinin 6. bendi gereğince verilir.


Ödülün Amacı

Ödülün verilmesindeki amaç, Türk dilinin ve kültürünün dünya barışının gelişmesine hizmet eden ve konu ile ilgili araştırmalar yapan kişi ve kurumları ödüllendirmek ve çalışmalarını teşvik etmektir.


Ödülün Mahiyeti

Atatürk Türk Dili Ödülü, üzerinde Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’nin logosunun ve ödül alacak kişinin isminin bulunduğu bir plaket, kristal veya muadili bir ödülden oluşur.
Ödül, Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni’ne katılan üst düzey devlet yetkilileri tarafından takdim edilir.
Ödül yılda bir kez verilir.Ödülün Verilme Koşulları

Atatürk Türk Dili Ödülü verilirken dil, din, ırk ayrımı gözetilmez.
Uygun aday bulunmadığı sürece ödül verilmez.
Ödül bir yıl içinde en fazla üç kişiye verilir.
Adayın ölmüş olması ödülün verilmesine engel değildir.
Birçok kişi tarafından oluşturulmuş bir esere ödül verileceği takdirde, her birisine ayrı ayrı plaketler sunulur.Ödül Adaylığı Seçimi

Atatürk Türk Dili Ödülü adayları, Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından tespit edilir. Dernek genel sekreterliği ve danışma kurulu tespit edilen adayların sayısını en fazla 6 kişi olarak yönetim kuruluna sunar. Yönetim kurulu veya Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti verilecek kişileri belirler.Ödülün İlanı

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği, ödül alacak kişilere gerekli tebligatı yapar. Atatürk Türk Dili Ödülü’nü almaya hak kazanan isimler ödül töreninden 2 ay önce derneğin internet sitesinden ilan edilir.

Ödülün Takdimi

Atatürk Türk Dili Ödülleri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni’nde ödül alacak kişilere takdim edilir.
2008 yılı "Atatürk Türk Dili Ödülü" Sahibi
  • Nursultan Nazarbayev (Kazakistan Cumhurbaşkanı)
2007 yılı "Atatürk Türk Dili Ödülü" Sahipleri  • Haydar ALİYEV (Azerbaycan Eski Devlet Başkanı)
Saparmurat Atayeviç NİYAZOV (Türkmenistan Eski Devlet Başkanı)

Konu SuLTaN tarafından (20.04.10 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir..
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.