Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.04.10, 15:25   #3
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 708
Ettiği Teşekkür: 36956
Aldığı Teşekkür: 24738
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türkçe Olimpiyatları'nda Verilen Ödüller

Gaspıralı İsmail Ödülü, Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın yapıldığı her sene Türk diline ve kültürüne katkısı olan medya mensuplarına, aksiyon ve iş adamlarına verilen bir ödüldür. Ödül, Uluslararası Dil Öğretimi Dernek Tüzüğü’nün 2. maddesinin 6. bendi gereğince verilir.

Ödülün Amacı

Ödülün verilmesindeki amaç, Türk dilinin ve kültürünün gelişmesine hizmet eden kişi ve kurumları ödüllendirmek ve çalışmalarını teşvik etmektir.

Ödülün Mahiyeti

Gaspıralı İsmail Ödülü, üzerinde Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’nin logosunun ve ödül alacak kişinin isminin bulunduğu bir plaket, kristal veya muadili bir ödülden oluşur.
Ödül, Uluslararası Dil Öğretimi Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni’ne katılan üst düzey devlet yetkilileri tarafından takdim edilir.
Ödül yılda bir kez verilir.

Ödülün Verilme Koşulları

Gaspıralı İsmail Ödülü verilirken dil, din, ırk ayrımı gözetilmez.
Uygun aday bulunmadığı sürece ödül verilmez.
Ödül bir yıl içinde en fazla üç kişiye verilir.
Adayın ölmüş olması ödülün verilmesine engel değildir.
Birçok kişi tarafından oluşturulmuş bir esere ödül verileceği takdirde, her birisine ayrı ayrı plaketler sunulur.

Ödül Adaylığı Seçimi

Gaspıralı İsmail Ödülü adayları, Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından tespit edilir. Dernek genel sekreterliği ve danışma kurulu tespit edilen adayların sayısını en fazla 6 kişi olarak yönetim kuruluna sunar. Yönetim kurulu veya Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti ödül verilecek kişileri belirler.

Ödülün İlanı

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği, ödül alacak kişilere gerekli tebligatı yapar. Gaspıralı İsmail Ödülü’nü almaya hak kazanan isimler ödül töreninden 2 ay önce derneğin internet sitesinden ilan edilir.

Ödülün Takdimi

Gaspıralı İsmail Ödülleri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni’nde ödül alacak kişilere takdim edilir.

2009 yılı "İsmail Gaspıralı Ödülü" Sahipleri
  • İbrahim Şahin (TRT Genel Müdürü)
2008 yılı "İsmail Gaspıralı Ödülü" Sahipleri
  • Taha Akyol
  • Beşir Ayvazoğlu
2007 yılı "İsmail Gaspıralı Ödülü" Sahipleri
  • Prof. Dr. Kemal KARPAT
  • Prof. Dr. Ekmeleddin İHSANOĞLU
2006 yılı "İsmail Gaspıralı Ödülü" Sahipleri
  • Doç. Dr. Mehmet KARA
  • Yavuz Bülent BAKİLER
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.