Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.04.10, 16:10   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,135
Ettiği Teşekkür: 85085
Aldığı Teşekkür: 125075
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Chichen İtza - Yucatan Yarımadasındaki Maya Kültürü

El Castillo Tapınağının Restore Edilmiş Hali

Chichen İtza, Meksika’nın Yucatan yarımadasında, yaklaşık 120 km Merida’nın doğusunda bulunan arkeolojik sit alanıdır. Chichen İtza adı Yukata Maja dilinde 3 kelimeden oluşur: Chi (Ağız), Ch’e’en (çeşme ya da gölet) ve İtza (yerli halkın kendi adı). Yani, ‚’’İtza’nın çesmesinin (ya da göletinin) ağzında’’. Gölet olarak burada herhalde Chichen İtza yakınında bulunan göletten (Cenote) bahsedilmiş.
Chichen İtza 7 Temmuz 2007’de dünyanın yeni yedi harikası olarak Unesco tarafından Dünya Kültür Miras Listesine alınmıştır.


Araştırma Tarihçesi
1533 yılında, Yucatan’ın İspanyollar tarafından fethinden önce, genç Francisco de Montejo Ciudad Real adı altında Chichen İtza’da araştırma yapabilmek için küçük bir yerleşim yeri inşaa ettirmiştir.

Castillo Tapınağı'nın Girişinde Bir Savaşçı Kabartması


Diego de Landa’nın tutmuş olduğu raporlarına göre de, Real orada uzun süre kalmayıp gizlice oradan ayrılmak zorunda kalmış. De Landa orada bulunduğu sürede yapmış olduğu araştırmalarda Kukulkan Tapınağına, iki ufak platforma, kutsal Cenote ve bazı nesnelere tutanaklarında yer vermiştir. Real ise orada bulunduğu süreyi çok kısa bir şekilde not tutmuştur.1986 Yılında Warriors Tapınağı


Daha sonraları 1840 yılında Meksikadaki Avusturya Büyükelçiliğinin sekreteri Baron Emmanuel von Friedrichsthal’da Chichen İtza’ya gitmiş ve Dagerreyotipi ile görüntü almış fakat raporlarını açıklamamıştır.

Günümüzde Warriors Tapınağı1841 yılında John Lloyd Stephens yanına ressam ve mimar olan Frederick Catherwood’u da alarak, Chichen İtza’da uzun süre kalmış. Uzun raporlar tutmuş ve çizimler yapılmış. Orta Amerika’daki kalıntılar ve Chichen İtza üzerine Stephens’in tuttuğu raporlar, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da bazı kesimin merakını uyandırmıştır.


Yılanlı Sütunlar ve Chac Mool Figürü


İlk esaslı araştırma amatör bir arkeolog olan New York’lu Augustus Le Plongeon tarafından 1875 yılında yapılır. Onu takiben Teoberto maler, İngiliz Alfred Percival Mauslay ve Amerikalı diplomat Edward Herbert Thompson Chicken İtza’da araştırmalar yaparlar.
Amerikalı diplomat Thomson, 1894 yılında araştırma için geldiğinde, üzerinde Chichen İtza’nın da bulunduğu araziyi satın alır ve 1920 senesine kadar orada araştırma yapar.


Ayrıca kutsal sayılan Cenote’ye dalış yaparak göletin zeminindeki çökelmeleri taramıştır. Daha sonra izinsiz olarak ülke dışına değerli nesneler çıkardığına dair suçlanmış, fakat sonradan bunlar asılsız bulunarak hakkında açılan dava düşürülmüştür.


Alfred Percival Maudslay Chichen Itza’da
Araştırmalarını Yaparken (1889)1924 senesinden beri Carnige Washington Enstitüsü , Sylvanus Griswold Morley’in yönetiminde Meksika hükümeti ile kazı ve
rekontstruktion çalışmaları yapmıştır. Carnige Enstitüsü; Savaşçılar Tapınağı, Gözlemevi (Caracol), Monjas, Mercado ve Üç Kirişli Tapınak’ları restore ederken, Meksika hükümeti de Castillo’nun (Kale) bir kısmını bunun yanı sıra top oyunu sahasını ve eski tapınakları içeren yapılar grubunu restore eder.


El Castillo Tapınağı (1892)


Son kazı ve restorasyon çalışmaları 1980 senesinden beri Meksika ‚’İnstituto Nacional de Antropologia e Historia’’ tarafından, Alman Peter J.Schmidt rehberliğinde, Chichen İtza’nın merkezinde takip ve konsolidasyon yapılıyor (Castillo’nun , büyük ve küçük kurban tapınaklarının tamamlanması).

Ayrıca güneydeki çeşitli tapınaklar grubunda yapılan kazılarda yeni yapıların ortaya çıkartılma çalışmaları devam ediyor. Castillo’nun çevresindeki kazı çalışmaları da 2009 yılında Rafael Cobos yönetiminde başlatılmıştır.


Castillo Çevresinde Kazı Çalışmaları (2009)Chichen İtza’nın mülkiyet hikayesi de çok ilginçtir. 1935 senesinde Amerikalı diplomat Edward Thompson’un ölümünden sonra, mirasçıları Chichen İtza’nın üzerinde bulunduğu araziyi, 19. yüzyıldan beri Yucatan’da söz sahibi olan ve iki otel işleten Barbachano ailesine satılır. Arazinin son sahibi Hans Jürgen Thiens Barbachano, Mart 2010’da eski kentin önemli bölümlerinin bulunduğu 80 hektarlık alanı, Yucatan hükümetine 220 milyon Peso’ya (yaklaşık 13 milyon Euro) satmıştır.


Yazılar alıntı değildir, konu Çevirisi bana aittir.


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
21 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.